Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH a majetek pořízený z EU  (Přečteno 227 krát)

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
DPH a majetek pořízený z EU
« kdy: Duben 14, 2020 »

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. FO, plátce DPH, vede DE. Koupil dlouhodobý majetek z Polska od osoby registrované k dani a nechal si ho přivézt českou firmou.

  1.  platil v eurech v hotovosti - musím udělat přepočet na kč dle kurzu ČNB - kurz platný pro den, kdy to platil, nebo kdy byla vystavená faktura? (fa vyst. 16.3., platba 17.3.)
  2.  DPH - je to majetek určen k ekonomické činnosti - přiznám daň na ř. 3 a 4 a zároveň nárok na odpočet daně na ř. 43 a 44? Částka na faktuře bude základ pro DPH? Píšu ještě někam do přiznání k DPH jako majetek pořízený z EU?
  3.  jaká bude pořizovací cena majetku? bude to včetně té přepravy a mýta? (faktura za přepravu je s DPH - to budu uplatňovat jako nárok na odpočet?)

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
Re:DPH a majetek pořízený z EU
« Odpověď #1 kdy: Duben 14, 2020 »

Dobrý den.
1. Pro účely DPH bude přepočítávat k DUZP a pro účely daně z příjmů ke dni úhrady.
2. V přiznání k DPH na ř. 3 nebo 4 (přiznáváte daň) a odpočet na ř. 43 nebo 44. Základem daně bude částka na faktuře, přepočítaná na Kč. Pořízení dlouhodobého majetku se uvádí i na ř. 47 a to ve zdaňovacím období, ve kterém byl uveden do užívání.
3. Do pořizovací ceny hmotného majetku se zahrnují i výdaje spojené s pořízením, tedy přeprava i mýtné, které je součástí ceny za přepravu. Přepravu zřejmě fakturoval český plátce, a proto účtoval DPH, v tom případě můžete uplatnit nárok na odpočet.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Re:DPH a majetek pořízený z EU
« Odpověď #2 kdy: Duben 16, 2020 »

Děkuji Zdeni, jste skvělá.

Jen ještě pro ujasnění:
1. přepočet ke dni DUZP a ke dni úhrady se liší cca o 100 kč - kam to "zaúčtuji", když vedu DE?
2. na ř. 47 uvedu částku pořízeného majetku včetně výdajů spojených s pořízením (tzn. s přepravou)? Do užívání byl uveden ihned.
Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14909
Re:DPH a majetek pořízený z EU
« Odpověď #3 kdy: Duben 16, 2020 »

Dobrý večer.

1. Do přiznání k DPH a do KH se uvádí částka přepočtená ke dni vystavení daňového dokladu (DUZP podle § 25/1). Do daňové evidence pro účely daně z příjmů se uvádí částka přepočtená ke dni úhrady (v DE je rozhodující pohyb peněz).  Kurzový rozdíl nikam "neúčtujete", DE nezná kurzové rozdíly. DPH a daň z příjmů spolu nesouvisejí, každá daň má svoje pravidla. DPH jde mimo daň z příjmů. Základ daně, který uvedete v přiznání k DPH, také nemá vliv na daň z příjmů.
 
2. Ano, včetně pořizovacích výdajů, ze kterých byla uplatněna daň na vstupu.
IP zaznamenána

JitkaK

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 154
Re:DPH a majetek pořízený z EU
« Odpověď #4 kdy: Duben 20, 2020 »

Už je mi to jasné, moc díky!
IP zaznamenána
Stran: [1]