Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: honorář za vydanou literaturu  (Přečteno 61 krát)

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 122
honorář za vydanou literaturu
« kdy: Březen 15, 2020 »

Dobrý den paní Zdeno, můžete mi prosím poradit - kam přijde honorář za vydané publikace, sice necelé 2000,- , ale zdanit se asi musí. Jinak jsou příjmy ze zaměstnání a pojišťovací služby. děkuji moc za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14875
Re:honorář za vydanou literaturu
« Odpověď #1 kdy: Březen 15, 2020 »

Dobrý večer, paní Romano. Autorské honoráře jsou příjmy podle § 7 ZDP. Pokud uplatníte u pojišťovacích služeb výdaje procentem z příjmů, tak je uplatněte i u autorských honorářů. Procento je stejné, 40%.
IP zaznamenána

romča

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 122
Re:honorář za vydanou literaturu
« Odpověď #2 kdy: Březen 16, 2020 »

A paní Zdeno, jak to je?? Týká se to i sociálního a zdravotního - jde do příjmů a výdajů?, pokud ano, tak to z toho moc nezbyde  :-\  , musím nějak prokazatelně dokázat, že ty náklady k těm příjmům opravdu existují?? - dá se říci, že teď, když je publikace vydaná, tak již kolem žádné náklady nemám - já jen, abych uhájila těch 40%  :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14875
Re:honorář za vydanou literaturu
« Odpověď #3 kdy: Březen 16, 2020 »

Příjmy z autorských práv, pokud nebyly zdaněny u zdroje (nezdanil je ten, kdo je vyplatil) a nejde o zděděná autorská práva, se považují za příjmy ze samostatné výdělečné činnosti podle § 7/2/a) ZDP. To je podobná krevní skupina, jako např. příjmy ze živnosti, nebo z jiného podnikání, takže se na ně z hlediska daní, ZP a SP pohlíží stejně. 40% výdajů nemusíte nijak prokazovat, je to stejné, jako u příjmů z pojišťovnictví. Odvádí se pojistné.
IP zaznamenána
Stran: [1]