Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Služba z EU od neplátce a DPH  (Přečteno 248 krát)

Magdina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Služba z EU od neplátce a DPH
« kdy: Březen 02, 2020 »

Dobrý den,
prosím o radu ohledně služby z EU od neplátce. Dostala jsem k zaúčtování fakturu za službu od fyzické osoby z Německa, je to neplátce a služba bude poskytnuta v ČR, jedná se o konzultační činnost. A trochu tápu, co s DPH, jak zaúčtovat fakturu. My jsme plátci v ČR, společnost s.r.o., budeme muset DPH zaplatit my v ČR nebo si ji mohu nárokovat a odečíst v rámci reverse charge, jelikož je to pro naší ekonomickou činnost? Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14900
Re:Služba z EU od neplátce a DPH
« Odpověď #1 kdy: Březen 02, 2020 »

Dobrý den. Pokud nemáte v Německu provozovnu (nebo máte, ale konzultace byla poskytnuta provozovně v ČR), tak je místo plnění v ČR a musí zde být odvedena daň. Německý konzultant by se správně měl zaregistrovat k DPH v Německu a fakturovat Vám pod svým VAT. Ale i když se nezaregistroval, tak jste povinni podle § 108/3 ZDPH odvést DPH v ČR. Pokud přijaté plnění použijete k uskutečnění svých ekonomických činností, tak máte nárok na odpočet.
V přiznání k DPH se přijatá služba uvádí na ř. 12, nárok na odpočet na ř. 43. V kontrolním hlášení se uvádí v oddílu A.2, bez vyplnění DIČ. KH lze odeslat, neuvedené DIČ je propustná chyba.
IP zaznamenána

Magdina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Re:Služba z EU od neplátce a DPH
« Odpověď #2 kdy: Březen 03, 2020 »

Dobrý den,
děkuji moc za odpověď, moc jste mi pomohla, že jsem si to takto ujasnila.
Pěkný den.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 340
Re:Služba z EU od neplátce a DPH
« Odpověď #3 kdy: Červen 29, 2020 »

Dobrý den,
OSVČ-elektrikář, není plátce, bude pracovat v Německu, ale fakturovat za svoji práci bude  jinému českého podnikateli, je v tom nějaký zádrhel co se týká DPH? Nemusí se registrovat? případně za svoji práci neuvádět na faktuře místo práce?  Děkuji, taxi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14900
Re:Služba z EU od neplátce a DPH
« Odpověď #4 kdy: Červen 29, 2020 »

Dobrý den. Záleží na tom, o jaké práce se bude jednat.
Práce na nemovitosti: místo plnění bude v Německu, podle jejich předpisů se musí registrovat v Němcku k DPH ten, kdo využívá subky, tedy český objednatel.
Práce na movité věci: místo plnění zůstává v ČR (podle sídla odběratele), elektrikář se nemusí registrovat.
« Poslední změna: Červen 30, 2020 od Zdena »
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 340
Re:Služba z EU od neplátce a DPH
« Odpověď #5 kdy: Červenec 01, 2020 »

Velice děkuji, přeji pěkný den, taxi.
IP zaznamenána
Stran: [1]