Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: faktury, paragony a účty  (Přečteno 17771 krát)

Jakub Rychetský

  • Host
faktury, paragony a účty
« kdy: Leden 10, 2008 »

jsem živnostník, neplátce DPH, musím vest v daňové evidenci a tedy i archivovat nějaké účty popř. faktury na nedaňové záležitosti (příjmy i výdaje), tedy třeba na osobní spotřebu...nebo stačí doklady jen na daňově uznatelné položky?
Díky Jakub Rychetský
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
faktury, paragony a účty
« Odpověď #1 kdy: Leden 14, 2008 »

Jenom doklady, které mají souvislost s podnikáním. Některé mohou být v okamžiku úhrady nedaňové, například nákup automobilu.
IP zaznamenána

Jakub Rychetský

  • Host
faktury, paragony a účty
« Odpověď #2 kdy: Leden 14, 2008 »

Myslím tím, vedu-li si např. pokladnu abych se v tom sám vyznal. Ta ovšem nesmí vykazovat mínus (musel bych to vést jako závazek...) takže když chci něco zaplatit dám do pokladny \"imaginární\" vklad a tu věc zaplatim. Dotaz je, jestli si musím na tyto vklady vydávat (jak by to mělo být správně), nějaký příjmový doklad. Nebo jestli mám vést číselnou řadu faktur (přijatých i vydaných) pouze na záležitosti daňové...
Jakub Rychetský
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
faktury, paragony a účty
« Odpověď #3 kdy: Leden 14, 2008 »

Pokladna by neměla vykazovat mínusový zůstatek, ale když si jí vedete jenom sám pro sebe, tak by se snad nic  nestalo. Jestli budete pokladnu psát ručně, tak si na první řádek napište vklad podnikatele a částku zatím nepište. Až budete vědět, kolik bylo výdajů (za měsíc, čtvrtletí, rok - podle množství dokladů), tak si podle toho zvolte výši vkladu na začátku zvoleného období.  Příjmové doklady vypisovat nemusíte.
Vydané faktury budou jen na záležitosti daňové. U přijatých faktur, které souvisejí s podnikáním, bych se rozhodovala podle množství. Pokud jich budete mít 5 za rok, tak nemá význam je oddělovat a číslovat. Stačí je přiložit k pokladním dokladům, kterými budete provádět jejich úhradu.
IP zaznamenána

Jakub Rychetský

  • Host
faktury, paragony a účty
« Odpověď #4 kdy: Leden 14, 2008 »

snad poslední nejasnost kterou mám je, jestli číselná řada pro výdaje (daňové) - tedy přijaté faktury, ale i účty a různé paragony může být dohromady, nebo jestli by měla být pro faktury zvlášť...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
faktury, paragony a účty
« Odpověď #5 kdy: Leden 14, 2008 »

Nemusíte mít zvláštní číselnou řadu pro přijaté faktury, můžete s nimi zacházet stejně, jako s paragony a jinými účty.
IP zaznamenána

Tomáš 3

  • Host
faktury, paragony a účty
« Odpověď #6 kdy: Září 22, 2008 »

Prosím nutně o radu.Začal jsem podnikat v pohostinství a mám takový problém. Můj účetní po mě chce stvrzenky z registrační pokladny ale  bohužel pokladnu mám ale slouží jen pro zaměstnance kteří do ní uvádějí objednávky od lídí a následně jejich proplacení . Nevím co mu mám dávat když je sice každá učtenka číslovana ale stává se že jsi zaměstnanci vyjedou nějakou účtenku pro kontrolu a pak čísla nejdou za sebou. Jak to dělají jiní provozovatelé barů a hospod  Já myslel že reg.pokladna není schválena  Děkuji  Tomáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
faktury, paragony a účty
« Odpověď #7 kdy: Září 24, 2008 »

Zákon o registračních pokladnách byl odložen a později s konečnou platností zrušen.
Účetní bude potřebovat nějakou evidenci tržeb, přece si nebude příjmy vymýšlet sám:-)  Jakým způsobem budete tržby evidovat, to je na vás, třeba v linkovaném sešitě.
IP zaznamenána

Zuzana

  • Host
faktury, paragony a účty
« Odpověď #8 kdy: Říjen 25, 2008 »

Dobrý den, mám na Vás takový triviální dotaz,ale ráda bych se poradila. Provozuji internet. ocbchod a chtěla jsem se informovat , zda mám vystavovat faktury nebo stačí paragon. Nejsem plátce DPH.
Děkuji Zuzka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
faktury, paragony a účty
« Odpověď #9 kdy: Říjen 26, 2008 »

Stačí paragon. Živnostenský zákon vám ukládá povinnost vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak (zvláštním předpisem je myšlen např. zákon o DPH, který stanoví náležitosti daňových dokladů, nevztahuje se na neplátce).
IP zaznamenána

Alcatel

  • Host
faktury, paragony a účty
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 17, 2008 »

Dobrý den,
pokud jako \"hodinový manžel\"provedu opravu a v rámci opravy nakoupím materiál na který si přirazím cca 10%-20%,jako vynaložené náklady a zisk ,musím mít doklad o nákupu nebo jeho kopii v daňové evidenci nebo můžu na doklad o provedení opravy napsat,nákup a doprava materiálu a konečnou cenu ?To samá situace vzniká  například při nákupu a dovozu potravin.

Děkuji
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
faktury, paragony a účty
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 18, 2008 »

Pokud uplatňujete výdaje paušálem, tak stačí konečná cena.
Pokud skutečné výdaje, potřebujete originální paragony do účetnictví. -- U přeprodeje potravin bych docela předpokládala, že byste potřeboval nějakou vázanou živnost vedle volné.
IP zaznamenána

alenan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
faktury, paragony a účty
« Odpověď #12 kdy: Březen 16, 2009 »

Dobrý den, je úrok z ČSOB kreditní karty pro podnikatele  daňovým výdajem? Jedná se o DE.
IP zaznamenána

alenan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
faktury, paragony a účty
« Odpověď #13 kdy: Březen 16, 2009 »

Dobrý den,  stačí na provedení úhrady faktury za zboží, když na této faktuře je uvedeno, že bylo zboží zasláno dobírkou? Já tvrdím, že ne, že pošta by měla dát doklad o přijetí hotovosti. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
faktury, paragony a účty
« Odpověď #14 kdy: Březen 17, 2009 »

Citace: alenan
Dobrý den, je úrok z ČSOB kreditní karty pro podnikatele  daňovým výdajem? Jedná se o DE.
Pokud má úrok souvislost se zdaňovanými příjmy, tak ano.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2