Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zřizovací výdaje- nákup zboží předem  (Přečteno 1636 krát)

Franto

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

 Dobrý den,
zajímá mě otázka co se týče "zřizovacích výdajů " OSVČ- mohu předem, v rámci přípravy zahájení/znovuzahájení činnosti OSVČ (nájemné prostor, kancel. technika..atp)  i zakoupit zboží, které v tom obchodu bude? Příklad: v únoru postupně nakoupím zboží od dodavatelů, abych od března oficiálně zahájil činnost.

Něco jsem objevil tady: https://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php, kde to jde, ale i tady: https://webtrh.cz/432617-zivnost-zbozi, kde je to zpochybněno:(?

Jak je vlastně správně, jak by se mělo postupovat prosím?
Franto
IP zaznamenána

Franto

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:zřizovací výdaje- nákup zboží předem
« Odpověď #1 kdy: Únor 07, 2020 »

Dobrý den,
Pozná někdo znalý (účetní) odpověď k mému dotazu prosím?
Děkuji, Franto
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:zřizovací výdaje- nákup zboží předem
« Odpověď #2 kdy: Únor 13, 2020 »

Dobrý den, proč byste nemohl zakoupit zboží?. Na stránkách je i odkaz na příslušné ustanovení zákona o daních z příjmů. Kopíruji § 5 odst. 7 zákona:
U poplatníka s příjmy podle § 7 a 9 se přihlédne i k zásobám pořízeným v kalendářním roce předcházejícím roku, v němž zahájil činnost. Totéž platí obdobně i pro jiné nezbytně vynaložené výdaje spojené se zahájením činnosti.

Předpokládám, že poprvé zahajujete činnost. V případě znovuzahájení již dříve vykonávané činnosti bych uplatnila jen výdaje vynaložené v běžném kalendářním roce (nikoliv vynaložené i v předcházejícím kalendářním roce). Výdaje za zboží zakoupené v únoru při znovuzahájení v březnu byste měl bez potíží obhájit.
IP zaznamenána

Franto

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:zřizovací výdaje- nákup zboží předem
« Odpověď #3 kdy: Únor 13, 2020 »

Dobrý den,
Paní Zdeno, děkuji Vám za odpověď, potvrdilo se mi to i z jiného zdroje, jsem rád, díky.
Franto
IP zaznamenána
Stran: [1]