Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociální a zdravotní pojištění při přechodu na vedlejší činnost  (Přečteno 9581 krát)

drezir

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,

měl bych dotaz na placení sociálního a zdravotního pojištění při vedlejší výdělečné činnost.

Aktuálně mám hlavní výdělečnou činnost, kterou plánuji udržovat do konce května. 1. května budu již zaměstnán a oznámím OSSZ a zdravotní pojišťovně změnu hlavní činnosti na vedlejší.

Ze zdravotní pojišťovny mám potvrzené, že již v červnu nemusím platit zálohy za zdravotní pojištění (zpětně za květen).

Nedokážu však dohledat informaci o tom, jak toto bude se sociálním pojištěním. Řídil bych se však podobně, a to přestat platit zálohy na sociální pojištění první měsíc zaměstnání. Pokud jsem dobře pochopil, tak až v roce 2021 by se rozhodlo, jestli za rok 2021 platit minimální zálohy za sociální pojištění či nikoli, což by bylo pouze v případě, že by můj základ daně z vedlejší činnosti přesahoval stanovenou rozhodnou částku.

Setkávám se však od kolegů s názory, že zálohy musím platit za celý rok 2020 a až v roce 2021 bych byl od záloh osvobozen, jelikož v tomto roce bych už měl vedlejší činnost. Samozřejmě přeplatek by mi OSSZ musela vrátit. Říkají v podstatě to, že musím pořád platit, i když se mi ale ty peníze posléze vrátí zpět.

Myslím si, že ale jejich postupy jsou nesmyslné, ale raději bych se zde zeptal na váš názor.

Díky za odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1]