Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pronájem bytu - DPH z jaké částky a odečitatelná položka?  (Přečteno 1751 krát)

Vera L.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Dobrý den, chci se zeptat na následující věc: pronajímám byt realitní kanceláři. Ve smlouvě figurují dvě částky. Jedna je 2.000 Kč ( na zálohy za byt) a druhá 8tis Kč (čistý nájem). Pokud se nepletu, tak danit budu jen těch  8.000 Kč, je to tak? Ty 2.000Kč na poplatky se nedaní, že? Také se chci zeptat na další věc. Jako majitel bytu jsem povinna platit poplatky např. na společenství vlastníků atd.....Celkem mi to dává nyní 1.000Kč. Mohu si tedy tuto částku odečíst od příjmů z nájmů nebo ne? Protože pro mě to výdaj je, v bytě nebydlím a i tak tuto částku musím platit, tak si říkám, že se to možná dá od těch 8 tis odečíst..... Děkuji za radu!
IP zaznamenána

Vera L.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Ještě bych tedy upřesnila jednu věc, kterou jsem opomenula. Smlouvu s realitní kanceláří mám udělanou tak, že mi platí 8tis za nájem + 2 na poplatky a navíc tedy platím cca 15% jako provizi. Tzn že oni byt pronajímají za 9.200 Kč. Mohu si těch 1.200 Kč dát do výdajů nebo ne? děkuji
IP zaznamenána

Vera L.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Nikdo neporadí?
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363

Dobrý den, Váš příjem je vše, co v souvislosti s pronájmem bytu přijmete, tzn 8000+2000.
Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmu, je výdaj k příjmu 10 tisíc 3 tisíce a ke zdanění zbývá 7 tisíc.
Pokud uplatníte skutečné výdaje s pronájmem - pak je výdajem i platba 1000 do společenství atd...
IP zaznamenána

Vera L.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Dobrý den, nakonec mi to nedalo a volal jsem na FÚ a tam mi potvrdili, že se daní jen ten čistý příjem. Ty peníze na zálohy např. za elektřinu a vodu se nedaní... tak jsem z toho jelen.....
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146

Jen chci říct, že se opravdu daní jen čistý příjem z nájmu. Částky na zálohy, jako je el.enrgie, voda , teplo sem nepatří. Jako výdaj se dá buď 30 % z příjmu, nebo skutečné výdaje.
Vždy se musíte rozhodnout, co je pro Vás výhodnější. Já osobně dávám 30 % , protože náklady skutečné náklady nikdy nebyly větší.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146

Jen chci říct, že se opravdu daní jen čistý příjem z nájmu. Částky na zálohy, jako je el.enrgie, voda , teplo sem nepatří. Jako výdaj se dá buď 30 % z příjmu, nebo skutečné výdaje.
Vždy se musíte rozhodnout, co je pro Vás výhodnější. Já osobně dávám 30 % , protože  skutečné náklady nikdy nebyly větší.
IP zaznamenána
Stran: [1]