Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: dph a prodej nemovitostí  (Přečteno 254 krát)

Kvetiinka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 67
dph a prodej nemovitostí
« kdy: Srpen 08, 2019 »

Dobrý den paní Zdenko,
chtěla bych se zeptat, pokud prodám nemovitost po uplynutí lhůty 5 let, jedá se o osvobozené plnění od dph? Jde mi o to, že existuje 10-ti letá lhůta, kdy musím vracet částečně dph z uplatnění při pořízení. Příklad - společnost koupila pozemek, z kterého si uplatnila dph. Následné postavila na tomto pozemku dům pro účely pronájmu a ubytovacích služeb (zařazeno odpisová skupna č. 6). Kolaudace byla provedena např. 10. 5. 2014, tzn. že od 11. 5. 2019 už by mohla být nemovitost prodána jako osvobozené plnění? Jde mi o to, že při nákupu pozemku bylo uplatněno dph a následně při výstavbě domu přenesená daňová povinnost u staveb - nemám úplně jasno v tom, jak tyto dvě informace spojit dohromady. 1, po 5-ti letech kolaudace osvobozeno (by bylo splněno), ale 2, zároveň existuje 10-ti letá lhůta, ve které se musí vracet dph? Má otázka zní, když výše uvedenou nemovitost prodám napříkald 30. 6. 2019, musím někam někomu vracet uplatněné dph? Popř. v jaké výši?
Velice moc děkuji za odpověď.
Hezký den!
Kv.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14840
Re:dph a prodej nemovitostí
« Odpověď #1 kdy: Srpen 20, 2019 »

Dobrý večer. Pokud prodáte nemovitost po 5 letech od kolaudace, tak můžete použít osvobození podle § 56 ZDPH. Jedná se o osvobozené plnění, ale bez nároku na odpočet. Nárok na odpočet sledujete 10 let. Desetiletou lhůtu jste nedodrželi, takže budete muset provést úpravu odpočtu daně podle § 78 d ZDPH a část původně uplatněného odpočtu budete vracet. Vrací se jedna desetina původně uplatněného odpočtu za každý rok nedodržení lhůty.
IP zaznamenána
Stran: [1]