Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH u opravy auta hrazené pojišťovnou  (Přečteno 1416 krát)

Tomino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
DPH u opravy auta hrazené pojišťovnou
« kdy: Červenec 17, 2019 »

Dobrý den,

Dostal jsem se před trochu "zapeklitý" oříšek...

Před dvěma měsíci mi nabourali auto, které mám v účetnictví (užívám jej pouze k podnikání). Včera jsem si ho konečně vyzvedl opravené a servis mi dal fakturu s přehledem položek, atd. Faktura je vystavena na moje jméno a DIČ. Jenomže fyzicky jsem ji neplatil a ani nebudu - vše prý servisu uhradí pojišťovna. Jde mi teď o to, jak se vypořádat s tímto dokladem z hlediska kontrolního hlášení. Servis ho totiž do KH uvede a tudíž bych měl doklad samozřejmě uvést ve svém KH i já. Jak to ale udělat, když ji fyzicky platit nebudu, tudíž ani nemohu požádat o vrácení DPH ? Resp. jak, co a kam uvést v přiznání k DPH a v KH ? Uplatňuji paušální výdaje.

Moc děkuji za případnou radu - jsem z toho dost zmatený  :-[...
IP zaznamenána

danielak

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:DPH u opravy auta hrazené pojišťovnou
« Odpověď #1 kdy: Červenec 18, 2019 »

Vy si dáte tu fakturu za opravu do účetnictví jako kteroukoli jinou,bude tedy vstupovat do DPH i KH.
sERVISU UHRADÍTE POUZE DPH A PŘÍPADNOU SPOLUÚČAST ,bude to částečná úhrada.Zbytek faktury ,kterou zaplatí pojištovna servisu,na to zašle tzv.krycí dopis s vyčíslenou částkou,kterou posílá .servisu.Tento krycí dopis použijete a interním dokladem,
zaúčtujete .Daniela
IP zaznamenána

danielak

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:DPH u opravy auta hrazené pojišťovnou
« Odpověď #2 kdy: Červenec 18, 2019 »

dodatek,dph uhradíte servisu jen pokud jste plátce dph,spoluúčast zaplatíte servisu jen když je škoda z havarijního pojištění a máte sjednanou spoluúčast


Daniela
IP zaznamenána

Tomino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Re:DPH u opravy auta hrazené pojišťovnou
« Odpověď #3 kdy: Červenec 18, 2019 »

Vážená paní Danielo,

moc Vám děkuji, myslím že je mi to konečně jasné. Pojišťovna to teď ještě trošičku "zesložitila" tím, že při havárii došlo také k proražení jedné pneumatiky, kterou mi ale prý z povinného ručení viníka nezaplatí, protože museli dávat gumu novou a ta původní prý byla sjetá (jako kdyby mě to jako poškozeného mělo zajímat - ale kvůli tisícovce se s nima už dohadovat nebudu). Tudíž já servisu zaplatím z faktury pouze onu peumatiku a DPH, které si pak v rámci přiznání k DPH uplatním zpět. Zbytek faktury zaplatí pojišťovna. Tím pádem bude odpočet DPH na obou stranách souhlasit a nebudou s tím žádné problémy. Myslím že mnohem problematičtější by bylo, kdybych měl auto částečně i k soukromému použití - tam by se asi musel při odpočtu zohledňovat i poměr užívání. Naštěstí to můj případ není, auto je čistě jen k podnikání...

Ještě jednou moc děkuji, jsem moc rád, že existuje toto fórum, kde se vždycky najde někdo, kdo ochotně a přitom fundovaně poradí. Hezké léto všem - a ať vás nikdo nikdy nenabourá ! :-)
IP zaznamenána
Stran: [1]