Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak dlouho trvá, než budu plátce DPH?  (Přečteno 5649 krát)

xslide

  • Host
Jak dlouho trvá, než budu plátce DPH?
« kdy: Říjen 27, 2008 »

Dobrý den, zajímala by mě jedna věc.Momentálně nejsem plátce DPH, ale chci si otevřít další obchod, kde už budou obraty vetší, takže musím být plátce DPH.Ještě před zařízením druhého obchodu se chci stát plátce DPH, abych si s  nakoupené vybavení mohl odečíst DPH.

Problém je v tom, že nákup vybavení docela spěchá, takže se chci zeptat, jak dlouho trvá než se ze mě stane plátce DPH od zažádání na uřadě?

Děkuji moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak dlouho trvá, než budu plátce DPH?
« Odpověď #1 kdy: Říjen 27, 2008 »

Záleží na konkrétním FÚ, může to být třeba do týdne, přeptejte se u svého správce daně.
Vybavení prodejny a zboží můžete nakoupit už před registrací a v prvním přiznání uplatnit odpočet daně při změně režimu podle § 74 zákona o dani z přidané hodnoty.
IP zaznamenána

jan Šlesinger

  • Host
Jak dlouho trvá, než budu plátce DPH?
« Odpověď #2 kdy: Říjen 29, 2008 »

Dobrý den,

Děkuji za odpověď. A jak dlouho zpětně si mohu DPH odečíst?

Moje účetní mě ale tvrdí, že možnost odečíst DPH nastává až v době, kdy se ze mě stane plátce DPH, a na věci které nakoupím před tím, se odpočet DPH nedá uplatnit.

Děkuji,

              Šlesinger
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak dlouho trvá, než budu plátce DPH?
« Odpověď #3 kdy: Říjen 29, 2008 »

§ 74 zákona o dani z přidané hodnoty (kromě jiného) říká:                  
(1) Osoba povinná k dani, která se stane plátcem, je oprávněna uplatnit nárok na odpočet daně u obchodního majetku evidovaného ke dni účinnosti uvedenému na osvědčení o registraci způsobem uvedeným v § 72 až 77.
(2) Odpočet daně je možno uplatnit pouze u obchodního majetku pořízeného za posledních 12 měsíců přede dnem účinnosti uvedeném na osvědčení o registraci. Podmínkou pro uplatnění odpočtu daně jsou daňové doklady nebo doklady vystavené plátcem, které obsahují částku za zdanitelné plnění, která je včetně daně.
(3) Nárok na odpočet daně se uplatní v daňovém přiznání za první zdaňovací období po dni účinnosti uvedeném na osvědčení o registraci.

Takže si můžete uplatnit odpočet z obchodního majetku (který ještě ke dni registrace máte v evidenci, nelze například uplatnit odpočet ze zboží, které jste prodal před registrací, nebo z faktury za telefon, která má datum uskutečnění zdanitelného plnění před dnem vaší registrace), který jste nakoupil od plátců v předcházejících 12 měsících. Odpočet při změně režimu lze uplatnit i z dlouhodobého majetku (který odpisujete) DPH by se v tomto  případě počítala \"shora\".

Uplatnění odpočtu DPH při změně režimu je možnost, nikoliv povinnost. Pokud se rozhodnete odpočet uplatnit, tak nezapomeňte, že jste například při nákupu zboží, nebo předmětů do 40 tis. Kč uplatnil výdaje na podnikání včetně DPH. Po uplatnění odpočtu DPH při změně režimu budete muset o uplatněnou částku DPH zvýšit své příjmy. Pokud byste uplatnil odpočet u hmotného majetku, pak bude nutné snížit vstupní cenu tohoto majetku.
IP zaznamenána
Stran: [1]