Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ukončení studia  (Přečteno 9823 krát)

Mirtian

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Ukončení studia
« kdy: Červen 25, 2019 »

Dobrý den,

19.06.2019 jsem úspěšně ukončil VŠ studium a nejsem si teď jist, zda mám někdě něco hlásit (a případně jak). Vyčetl jsem, že škola by za mě měla platit zdravotní a sociální ještě následující měsíc po ukončení, ale netuším, jak to funguje, když jsem OSVČ (mám zaplacené zálohy na zdravotní, ale sociální jsem neplatil - nedosáhl jsem tak velkého výdělku). Do zaměstnání bych měl nastoupit 01.08.2019 a rád bych pak dále provozoval volnou živnost.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Ukončení studia
« Odpověď #1 kdy: Červen 25, 2019 »

Dobrý den. Ukončení studia byste měl oznámit zdravotní pojišťovně. Zajděte si na pobočku, nebo zkuste najít způsob oznamování změn na webovkách své zdravotní pojišťovny.

Předpokládám, že Vám ještě nebylo 26 let.

Zdravotní pojištění: v měsíci, kdy jste složil státnice, tj. v červnu jste považován za nezaopatřené dítě, za které platí zdravotní pojištění stát, bez ohledu na případnou výdělečnou činnost. V červenci byste byl považován za nezaopatřené dítě pouze v případě, že nebudete vykonávat výdělečnou činnost, nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo na podporu při rekvalifikaci. Za červenec byste tedy měl zaplatit pojistné jako OSVČ hlavní.

Sociální pojištění: na OSSZ by Vás měli vést jako studenta ještě v červenci, ale raději si to ověřte.

Nevím, jaké máte příjmy z podnikání. Pokud nízké, tak by asi bylo lepší, kdybyste na červenec přerušil podnikání. Přerušení stačí oznámit na zdravotní pojišťovně a na OSSZ, na živnostenský úřad nemusíte. Zdravotní pojištění zaplatí stát, sociální pojištění není povinné. A rodiče si na Vás budou moci uplatnit daňové zvýhodnění i za červenec.
IP zaznamenána
Stran: [1]