Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: platba SP a ZP při souběhu HPP a OSVČ  (Přečteno 11226 krát)

danito

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
platba SP a ZP při souběhu HPP a OSVČ
« kdy: Červen 28, 2019 »

Dobrý den, jsem několikaletý OSVČ. Letos budu na tři měsíce zaměstnán na HPP, pak opět OSVČ.
Musím přerušit OSVČ? Nebo lze OSVČ provozovat jako vedlejší?
Jak je to dále s platbou ZP a SP? Příjem z HPP budu mít za celý rok větší, než z OSVČ.
Mám za to, že bych teoreticky neměl platit ZP a SP jako OSVČ, je to tak? Tři měsíce za mě bude platit zaměstnavatel a 9 měsíců já sám, a v jaké výši oněch 9 měsíců?

Děkuji
IP zaznamenána

danito

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Re:platba SP a ZP při souběhu HPP a OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Červen 28, 2019 »

Dobrý den, jsem několikaletý OSVČ. Letos budu na tři měsíce zaměstnán na HPP, pak opět OSVČ.
Musím přerušit OSVČ? Nebo lze OSVČ provozovat jako vedlejší?
Jak je to dále s platbou ZP a SP? Příjem z HPP budu mít za celý rok větší, než z OSVČ.
Mám za to, že bych teoreticky neměl platit ZP a SP jako OSVČ, je to tak? Tři měsíce za mě bude platit zaměstnavatel a 9 měsíců já sám, a v jaké výši oněch 9 měsíců? (Z OSVČ budu mít letos minimální až nulový příjem)

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:platba SP a ZP při souběhu HPP a OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Červenec 02, 2019 »

Dobrý večer. Samostatnou výdělečnou činnost nemusíte přerušovat (pokud tím neporušíte nějaké vnitřní předpisy svého zaměstnavatele), můžete ji provozovat jako vedlejší.
Za měsíce, ve kterých budete po celý měsíc od prvního do posledního dne zaměstnaný, nemusíte platit zálohy na zdravotní pojištění. Oznamte své zdravotní pojišťovně, že jste zaměstnancem a že se samostatná výdělečná činnost stala vedlejším zdrojem příjmů. Výše zálohy na SP bude záviset na daňovém základu z přehledu za rok 2018. Pokud jste vykázal daňový základ 71.949 Kč a nižší, tak po dobu zaměstnání nemusíte v r. 2019 platit žádné zálohy na SP. Pokud jste měl daňový základ vyšší, tak budete platit zálohy na SP i po dobu zaměstnání, ale jen ve výši, kterou platí OSVČ vedlejší, tj. 955,- Kč či více.

V měsících, v kterých nebudete zaměstnaný, budete platit minimální zálohy jako OSVČ hlavní, pokud nemáte jiný důvod pro vedlejší činnost, například důchod, studium, či rodičovský příspěvek.
IP zaznamenána
Stran: [1]