Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Záloha na sociální pojištění za prosinec 2018  (Přečteno 10608 krát)

hubik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Ahoj,

od ledna 2019 se změnila splatnost plateb záloh na sociální pojištění. Tenkrát bylo na jakpodnikat.cz uvedeno něco v tomto smyslu:

Citace
Od ledna 2019 jsou zálohy na sociální pojištění splatné vždy od prvního do posledního dne měsíce, na který je záloha určena. (Do konce roku 2018 se platí od 1. do 20. dne následujícího měsíce.) Za den platby je přitom považován až den, kdy platba došla na správný účet. Do 20.12.2018 musí být záloha na sociální pojištění OSVČ za listopad na účtu OSSZ. Zálohu na prosinec 2018 na sociální pojištění nemusíme vůbec platit. Pokud ji chceme zaplatit, je to možné jen od 21. do 31. prosince.

V souladu s tím, jsem si posunul splatnost trvalého příkazu a prosinec jsem neřešil. Teď mi ale přišlo vyúčtování záloh a mám tam za prosinec uvedený dluh, který je navíc zřejmě navýšený. Udělal jsem něco špatně? Poradíte prosím? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Záloha na sociální pojištění za prosinec 2018
« Odpověď #1 kdy: Duben 30, 2019 »

Ahoj. Na Inventuře pohledávek a na Vyúčtování je záloha předepsaná, ale za její neuhrazení nevznikl žádný úrok z prodlení. Pojistné za prosinec musí být samozřejmě zaplacené, doplácíš je až po podání přehledu v podobě vyššího doplatku za celý rok 2018. Je to ono?
IP zaznamenána

hubik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:Záloha na sociální pojištění za prosinec 2018
« Odpověď #2 kdy: Duben 30, 2019 »

No bylo mi divné, že by stát něco odpustil. Nicméně ta částka mi stejně nesedí. Měl jsem předepsané minimální zálohy, takže za prosinec jsem nezaplatil 2189 Kč, Ale chtějí po mně 2568 Kč. Ve všech ostatních měsících mám zaplaceno přesně, žádný starý nedoplatek jsem tam neměl.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Záloha na sociální pojištění za prosinec 2018
« Odpověď #3 kdy: Květen 01, 2019 »

Možná jsi zaplatil některé zálohy sice přesně, ale pozdě, takže vzniklo penále z prodlení. Pod přehledem předpisů a plateb je rozepsán stav pohledávek k xx.xx.19 (ke dni vyúčtování), tam bys měl dohledat, o jaký druh pohledávky jde.
IP zaznamenána

hubik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:Záloha na sociální pojištění za prosinec 2018
« Odpověď #4 kdy: Květen 01, 2019 »

Mám trvalý příkaz, takže to není možné. Ve stavu pohledávek je napsáno jen:
Citace
B.27. Dopl. DP r.18: 2568 Kč
Zítra jim asi zkusím zavolat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Záloha na sociální pojištění za prosinec 2018
« Odpověď #5 kdy: Květen 01, 2019 »

Na začátku roku 2018 (až do podání přehledu za rok 2017) jste platil minimální měsíční zálohy platné v roce 2017, ale minimální vyměřovací základ byl od ledna 2018 vyšší, tady může být ten rozdíl.
IP zaznamenána

hubik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Re:Záloha na sociální pojištění za prosinec 2018
« Odpověď #6 kdy: Květen 01, 2019 »

Aha, to by skoro sedělo:
Dluh 2568 mínus 2189 za prosinec je 379. Nižší zálohy byly první 3 měsíce, takže 379/3 = 126,33 doplatek na měsíc. 126,33+2061=2187,33.
Netušil jsem, že ty první měsíce budu doplácet (naivně jsem si myslel, že pozdější podání přehledu vede k definitivnímu ušetření na zálohách). Z toho vyúčtování to není vůbec patrné. A pořád je tedy zvláštní, že to nesedí přesně, ale řešit to nebudu. Díky moc za trpělivost s vysvětlením.
IP zaznamenána
Stran: [1]