Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňové zvýhodnění na děti - část roku HPP jeden rodič,část roku OSVČ druhý rodič  (Přečteno 1829 krát)

Aizen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,

potřebovala bych radu, jak nejlépe uplatnit daňové zvýhodnění na děti.
01-04/2018 jsem byla na HPP a přes zaměstnavatele uplatňovala slevu na děti, po té firma krachla a dostala jsem Potvrzení o zdanitelných příjmech, přiznání si teď dělám sama. Do konce roku jsem byla na ÚP.
Do DP u dětí vyplním jen 4 měsíce. Manžel dá čestné prohlášení, že dané měsíce neuplatňoval.

Co dalších 8 měsíců? Může děti uplatnit manžel, který je OSVČ a přiznává daně paušálem?
Lze to, pokud dodám čestné prohlášení, že jsem 05-12/2018 neuplatňovala?

Děkuji za rady...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Dobrý den. Manžel, který je OSVČ a uplatňuje výdaje procentem z příjmů, může uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti. Ke svému daňovému přiznání by měl přiložit potvrzení Vašeho zaměstnavatele, na které děti a v jaké výši jste si uplatňovala daňové zvýhodnění Vy. Uvádíte, že zaměstnavatel zkrachoval, takže potřebné potvrzení asi nezískáte, že? Nevím, zda se finanční úřad spokojí s čestným prohlášením.
Co kdybyste ve svém daňovém přiznání neuplatnila žádné daňové zvýhodnění (zvýhodnění, které jste uplatnila u zaměstnavatele, touto cestou vrátíte) a manžel si uplatnil děti za celý rok?
IP zaznamenána

Aizen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Děkuji za odpověď.
Při ukončení firmy jsem od zaměstnavatele dostala potvrzení o zdanitelnych příjmech, ve kterém jsou uvedeny obě děti, vč.  RČ a také na jaké měsíce bylo zvýhodnění uplatněno, což bych tedy mohla v kopii přiložit i manželovi k přiznání DP. Mohlo by to stavit jako potvrzení, o kterém se zmiňujete?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Ano, toto potvrzení by mělo stačit.

Uplatnila jste pouze slevu na vyživované děti, nebo jste dostala i daňový bonus? Jestliže jste získala daňový bonus, měla jste hrubou mzdu alespoň 73.200,- Kč? Předpokládám, že jste měla v roce 2018 zdanitelné příjmy pouze ze zaměstnání.
« Poslední změna: Březen 26, 2019 od Zdena »
IP zaznamenána

Aizen

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Mockrát děkuji.

Ano, příjmy byly vyšší. To už jsem vyčetla, že musím mít alespoň 6ti násobek minimální mzdy, to splňuji. Já i manžel.
A již mi byl vyplacen měsíční daňový bonus, resp. na řádce 13 potvrzení o zdanitelných příjmech mám uvedenu konkrétní částku - což předpokládám, že jsou bonusy za ty 4 měsíce, kdy jsem byla zaměstnána.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Ano, daňové bonusy se uvádějí na řádku 13 potvrzení. Pokud má zaměstnanec pouze příjmy ze zaměstnání a za celý rok nedosáhne 6ti násobek minimální mzdy, tak mu měsíční bonusy zůstanou. Pokud ale podá daňové přiznání, tak musí bonusy vrátit.

Vy si tedy můžete nechat děti 4 měsíce a zbývajících 8 měsíců si může uplatnit manžel ve svém daňovém přiznání.

Kdyby se něco zadrhlo, například v uznání potvrzení od zaměstnavatele, tak pořád máte v záloze ještě tu druhou možnost, že převedete daňové zvýhodnění za celý rok na manžela.

IP zaznamenána
Stran: [1]