Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prohlášení poplatníka k dani  (Přečteno 5317 krát)

Martina7

  • Host
Prohlášení poplatníka k dani
« kdy: Říjen 21, 2008 »

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, na který jsem nenašla uspokojivou odpověď.
Od 1.11. 2007 - 31.7.2008 jsem pracovala u jedné společnosti na DPČ (příjem nad 5000 Kč/měsíc) . Posléze jsem byla krátce v evidenci ÚP. Nyní pracuji na HPP. Žádné zaměstnání se nepřekrývalo. Všude jsem podepsala Prohlášení poplatníka k dani - uplatnění slevy na poplatníka.
Nyní jsem narazila na odstavec ...zdanění brigády nad 5000/měsíc. \"Ze mzdy nad 5000/měsíc musí zaměstnavatel odvést zálohu na daň, kterou BUDEME MUSET PO SKONČENÍ ROKU ZÚČTOVAT\".
Jak mám tomuto rozumět?

Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #1 kdy: Říjen 26, 2008 »

Neuvádíte, kde jste citovaný odstavec četla. Mohlo to být v souvislosti s daňovými povinnostmi OSVČ, která podává daňové přiznání. V těchto případech se (kromě příjmů ze samostatné výdělečné činnosti) přiznávají příjmy, které byly zdaněny zálohovou daní.

Vy jste měla pouze příjmy ze závislé činnosti, které sice byly od více plátců, ale postupně za sebou, takže jste neměla a nemáte povinnost podávat daňové přiznání. Máte možnost - nikoliv povinnost - požádat posledního zaměstnavatele, kterého jste v daném roce měla, o roční zúčtování daně.
IP zaznamenána

Petr Staša

  • Host
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 02, 2008 »

Dobrý den,

Obracím se velikou prosbou o radu. Jsem zamestnám jako statní zaměstnanec v HPP a tudíž stát za mě platí zdravotní sociální a daňě z mé mzdy.
Pro určitý subjekt provádím školení v rámci dohody o provedení práce měsíčně do 5.000,-kč a tento druhý subjekt za mě odvádí srážkovou daň 15%. a o ostatní věci se nemusím dále starat.
Vzhledem k tomu že od roku 2009 bude měsíční honorář nad 5.000,-Kč a bude se danit tvz. zálohovou daní zajimalo by mě tyto otázky :

1)  Jaká je výše zálohové daně pro rok 2009 a zda ji za mě má povinnost odvádět zaměstnavatel
     v  případě, že jsme nepodepsal Prohlášení poplatníka k dani  
2)  Jaké další povinosti mám vuči finančnímu úřadu jako zaměstnanec u druhého subjektu v  případě,  
     že jsme nepodepsal Prohlášení poplatníka k dani a zda musím tyto přijmy musím uvést do daňového
     přiznání pokud zaměstnavatel za mě zaplatil srážkovou daň.

Děkuji za radu s pozdravem

Petr Staša
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 03, 2008 »

1) Sazbu daně (zálohová i srážková daň má od roku 2008 stejnou sazbu) vám s určitostí nepovím, novela zákona o daních z příjmů zatím prochází legislativním procesem, zatím to vypadá, že zůstane letošních 15%. Daň z dohod vždy odvádí zaměstnavatel a je jedno, zda jste u něho podepsal prohlášení k dani. Vy máte podepsané prohlášení u hlavního zaměstnavatele, takže už je nemůžete podepsat u zaměstnavatele, který vám vyplácí odměny za dohody o provedení práce.
2) V roce 2008 byly vaše odměny z DoPP zdaněny srážkovou daní a proto vám v souvislosti s těmito příjmy nevzniknou žádné další povinnosti. Srážková daň je konečná, nemusíte ji vyúčtovávat a nemáte tedy ani povinnost podávat daňové přiznání.
V roce 2009 budou vaše odměny zdaněny zálohovou daní (v měsících, ve kterých odměna přesáhne 5.000,- Kč) a nastane situace, že budete mít v jednom měsíci příjmy zdaněné zálohovou daní od dvou plátců současně  (zaměstnavatel na HPP + určitý subjekt). Podle § 38g/2 zákona o daních z příjmů vám vznikne povinnost podat daňové přiznání za rok 2009.
IP zaznamenána

stasa

  • Host
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 16, 2008 »

Dobrý den,

Děkuji za Vaší odpověď, ale stále nerozumím tomu v přídadě výdělku nad 5.000,-Kč. v případě srážkové daně.
Vedlejší zaměsnavatel za mě odvede zálohovou daň ve výši 15 % například z částky 30.000,-Kč.  
Není mi jasné proč tento příjem mám uvádět do daňového přiznání, když daň je odvedená. Jde mi o to že nechci hlavnímu zaměstnavateli formou daňového přiznání sdělovat vedlejší příjem.
Pokud dobře vím oproti srážkové dani je na zálohové dani jiné zaokrohlování, a snad bych mohl na základě vratky daně dostat při vyučtování zpět několik desetikorun o které mi opravdu nejde.
Dále by mě zajímalo co mi hrozí pokud tento přijem neuvedu do daňového přiznání.

Děkuji za odpověď Petr Staša
IP zaznamenána

JPetra

  • Host
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 16, 2008 »

Dobrý den,
vím, že od letošního roku 2008, mohou prohlášení k dani podepsat bez omezení i starobní důchodci. Mohu dát podepsat toto prohlášení i brigágníkovi, který šel o 3 roky dříve do důchodu a zaměstnám ho na DPP?
Děkuji, Petra
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 16, 2008 »

Citace: stasa
Dobrý den,
Děkuji za Vaší odpověď, ale stále nerozumím tomu v přídadě výdělku nad 5.000,-Kč. v případě srážkové daně.
Vedlejší zaměsnavatel za mě odvede zálohovou daň ve výši 15 % například z částky 30.000,-Kč.  
Není mi jasné proč tento příjem mám uvádět do daňového přiznání, když daň je odvedená. Jde mi o to že nechci hlavnímu zaměstnavateli formou daňového přiznání sdělovat vedlejší příjem.
Pokud dobře vím oproti srážkové dani je na zálohové dani jiné zaokrohlování, a snad bych mohl na základě vratky daně dostat při vyučtování zpět několik desetikorun o které mi opravdu nejde.
Dále by mě zajímalo co mi hrozí pokud tento přijem neuvedu do daňového přiznání.
Děkuji za odpověď Petr Staša
Povinnost podat daňové přiznání vyplývá z ustanovení § 38g, odst. 2 a 3 zákona o daních z příjmů. Daňové přiznání nebudete odevzdávat, ani předkládat hlavnímu zaměstnavateli, nýbrž svému finančnímu úřadu. Od obou zaměstnavatelů si pouze vyžádáte potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách.
Jestli nepodáte daňové přiznání, tak se s největší pravděpodobností nic moc nestane. Daň ve správné výši 15% byla odvedena (progresivní zdanění příjmů už bylo zrušeno), státu tedy nic nedlužíte. Pokud správce daně čirou náhodou zjistí, že jste měl podat přiznání, pak vás vyzve k jeho podání a vy je zkrátka podáte:-)  Teoreticky hrozí, že by vám správce daně mohl (ale nemusel) za nepodané přiznání zvýšit daň až o 10% podle § 68 zákona o správě daní a poplatků.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Prohlášení poplatníka k dani
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 16, 2008 »

Citace: JPetra
Dobrý den,
vím, že od letošního roku 2008, mohou prohlášení k dani podepsat bez omezení i starobní důchodci. Mohu dát podepsat toto prohlášení i brigágníkovi, který šel o 3 roky dříve do důchodu a zaměstnám ho na DPP?
Děkuji, Petra
Ano, můžete.
IP zaznamenána
Stran: [1]