Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: ZP vedlejší činnost  (Přečteno 9883 krát)

kicull

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
ZP vedlejší činnost
« kdy: Únor 20, 2019 »

Dobrý den,
nejsem si jistý tím, kdy byla moje činnost považována pro zdravotní pojišťovnu za vedlejší a co mám vyplnit do přehledu o příjmech OSVČ.
Od začátku roku jsem byl OSVČ až do 12.3., kdy jsem nastoupil do zaměstnání (i za tuto část měsíce jsem měl vyšší než minimální mzdu, což jak uvádíte v http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php by znamenalo, že činnost byla vedlejší a ne hlavní). V dubnu jsem byl zaměstnán. Do dalšího zaměstnání jsem nastoupil 2.5. (opět vyšší než minimální mzda) a zůstal jsem v něm až do konce roku. Zálohy jsem platil za měsíce leden - březen, květen. Při konzultacích v květnu mě zdravotní pojišťovna ujišťovala, že mi záloha bude při vyúčtování vrácena, nicméně nyní mi řekli, že v přehledu na řádku 6 "Počet měsíců, ve kterých pro OSVČ platil minimální vyměřovací základ" mám vyplnit 4, což by byly i měsíce, kdy jsem pobíral vyšší než minimální mzdu od zaměstnavatele. To by znamenalo, že za květen, kdy jsem nebyl zaměstnán jen jeden den, jsem zaplatil zálohu, která mi nebude vrácena a zároveň zaměstnavatel za mě zaplatil také peníze.
Dílčí základ daně z OSVČ mám za rok 2018: 18941Kč a zálohy zdravotní pojišťovně jsem zaplatil ve výši 8124Kč.
Předem Vám velmi děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:ZP vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Únor 20, 2019 »

Dobrý den. Aby mohla být Vaše činnost považována za vedlejší, musel by souběh zaměstnání a podnikání trvat celý kalendářní měsíc, tj. od prvního do posledního dne v měsíci. V březnu, ani v květnu (1. 5. jste byl pouze OSVČ, nebyl jste zaměstnaný) jste tuto podmínku nesplnil. Minimální vyměřovací základ pro Vás platil 4 měsíce.

Na výše uvedených stránkách http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php je tato informace uvedena.
Kopíruji:
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
Pokud byla samostatná výdělečná činnost naše hlavní činnost a nastoupíme do zaměstnání, ohlásíme to zdravotní pojišťovně (změnovým formulářem). Od měsíce, ve kterém jsme byli celý měsíc zaměstnancem (od prvního do posledního dne měsíce), můžeme přestat platit zálohy. (Pro zdravotní pojištění přitom platí jiné podmínky než pro sociální pojištění: OSSZ nám uzná vedlejší činnost pro sociální pojištění už při splnění podmínek pro vedlejší činnost alespoň část měsíce, u zdravotního pojištění je musíme splňovat celý měsíc.)
« Poslední změna: Únor 20, 2019 od Zdena »
IP zaznamenána
Stran: [1]