Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej auta - uplatnění výdajů  (Přečteno 794 krát)

MilanZ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Prodej auta - uplatnění výdajů
« kdy: Říjen 13, 2022 »

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu, co lze uplatnit jako výdaj proti příjmu z prodeje auta po vyřazení z OM?
Podnikatel je OSVČ, uplatňuje skutečné výdaje, auto odpisuje podle §30a ZDP (mimořádné odpisy).

Chápu správně, že při vyřazení z OM může ještě uplatnit do výdajů podnikatele 50% z letošního odpisu, auto potom, ve stejném roce,
prodá jako soukr. osoba. Proti tomuto příjmu (§10 ZDP) uplatní pak jako výdaj jen zůstatkovou cenu (ZC),
tj. pořizovací cenu minus všechny uplatněné odpisy?
Nebo může 50%-ní odpis uplatnit do výdajů až proti prodeji soukromě (předpokládám, že ne, když už, jako nepodnikatel, nemá majetek)?

Jde mi o to, jestli při prodeji soukromě nemůže za určité situace vzniknout vyšší daň. základ (pro §10 ZDP) než při prodeji z OM.
Jinými slovy, když uplatní 50%-ní odpis ještě jako podnikatel, nebude pak ZC (a tedy výdaj) při prodeji soukromě nižší a tedy daňový základ vyšší,
než kdyby jako podnikatel 50%-ní odpis neuplatnil a ZC při prodeji soukromě by byla vyšší a tedy daňový základ nižší?

Nebo mi něco uniká a jsem úplně mimo...(?)
Velice Vám děkuji za odpověď, z ostatních příspěvků mi to bohužel není úplně jasné...
Milan
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Prodej auta - uplatnění výdajů
« Odpověď #1 kdy: Říjen 14, 2022 »

Dobrý den. Odpisy můžete uplatit jen u obchodního majetku, u soukromého majetku to nelze.

Zůstatková cena je rozdíl mezi vstupní cenou majetku a součtem odpisů, které jste si uplatnil jako výdaj na podnikání.

Uplatnění odpisů je právo, nikoliv povinnost. Můžete se rozhodnout, že v roce vyřazení z OM odpis (50%) neuplatníte. O to vyšší bude zůstatková cena, kterou si pak odečtete při prodeji jako výdaj podle § 10 ZDP. Z hlediska daně příjmů je jedno, který postup zvolíte. Buď uplatníte odpis a snížíte tím základ daně podle § 7, nebo jej neuplatníte a o tu samou částku (budete mít vyšší zůstatkovou cenu) si snížíte základ daně podle § 10. Stejně na konci daňového přiznání oba daňové základy sečtete. Ale většinou je lepší dát odpis do výdajů podle § 7, kde sníží nejen základ daně, ale i vyměřovací základy pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění.

U příjmů podle § 10 ZDP je možné uplatnit jako výdaj kromě zůstatkové ceny auta i prokazatelné výdaje, vynaložené na TZ, opravy a údržbu v období mezi vyřazením auta z OM a jeho prodejem a případné výdaje spojené s prodejem auta.
IP zaznamenána
Stran: [1]