Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ, paušální výdaje, plátce DPH - prodej auta  (Přečteno 611 krát)

FB

• Newbie
  • *

Dobrý den,
jsem OSVČ, plátce DPH a výdaje mám paušálem. Před 5 lety jsem v tomto režimu koupil auto (uplatněn odpočet DPH), které chci nyní prodat známému (není podnikatel) za 160.000,- Kč včetně DPH.
Můj dotaz je, jak to správně udělat, protože při hledání informací jsem narazil na ne vždy jasný názor.
Předpokládám, že auto není v obchodním majetku díky výdajům formou paušálu, takže stačí vedle kupní smlouvy vystavit na dotyčného fakturu, a následně z toho odvést DPH (uvést do přiznání k DPH)?
Do kontrolní hlášení se to ale neuvádí, protože to prodávám nepodnikateli?
A kam (jestli vůbec) to pak uvést do daňového přiznání za letošní rok, abych z toho zbytečně neplatil daň nebo soc. či zdrav. pojištění? K tomu jsem viděl zmíňku o § 10, kdy se na to vztahuje jen daň z příjmu, ale ne soc./zdrav., či je dokonce příjem z prodeje od daně osvobozen díky lhůtě 5 let (§ 4 odst. 1 písm. c) ZDP).

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem,
František Bureš
IP zaznamenána

Zdena

• Global Moderator
  • Hero Member
Re:OSVČ, paušální výdaje, plátce DPH - prodej auta
« Odpověď #1 kdy: Únor 28, 2019 »

Dobrý večer. Z hlediska DPH stačí vystavit dotyčnému fakturu a odvést DPH. V kontrolním hlášení bude uvedeno v oddílu A.5. (plnění, u něhož nevznikla povinnost vystavit daňový doklad, může být i nad 10 tis. Kč).

Do přiznání k dani z příjmů nebudete příjem z prodeje auta uvádět. V roce pořízení auta i v následujících letech jste uplatňoval výdaje procentem z příjmů, takže jste pro účely daně z příjmů neměl obchodní majetek. Příjem z prodeje automobilu byl osvobozen od daně už po jednom roce od nabytí auta.
IP zaznamenána

FB

• Newbie
  • *
Re:OSVČ, paušální výdaje, plátce DPH - prodej auta
« Odpověď #2 kdy: Březen 03, 2019 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď.

S pozdravem,
FB
IP zaznamenána
Stran: [1]