Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ a rodičovská dovolená  (Přečteno 2071 krát)

Kitynnka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ a rodičovská dovolená
« kdy: Únor 04, 2019 »

Dobrý den,

od 4/2018 jsem vedena jako OSVČ, nyní v 2/2019 dojde k narození potomka. Nárok na PPM nemám, budu tedy ihned čerpat rodičovský příspěvek.

Mé dotazy jsou následující a byla bych Vám moc vděčná za jejich zodpovězení.

1) Ve chvíli, kdy dojde k čerpání rodičovského příspěvku se automaticky z hlavní činnosti stane vedlejší, aniž bych tuto skutečnost musela uvádět na některý úřad?

2) Jak se bude nyní postupovat s platbou ZP a SP? Vím, že v případě prvního roku podnikání a jeho souběhu s rodičovskou není nutné hradit minimální zálohy, ale tyto jsou pak doplaceny zpětně dle skutečného výdělku. Jak to bude ale v mém případě, když již první rok podnikání budu mít vyčerpaný? Přehledy za rok 2018 jsem již odevzdala a dle výpočtů došlo ke zvýšení záloh SP. Tyto zálohy v takto zvýšené sumě budu tedy muset hradit i v případě rodičovské dovolené? U ZP k žádnému zvýšení nedošlo, zde to bude se zálohy jak prosím, budu muset hradit výši pro hlavní činnost a nebo stačí pro vedlejší?

3) Pokud bude má činnost brána jako vedlejší, mohu si v DP za rok 2019 odečíst daňové zvýhodnění na dítě v plné výši či se nějak v tomto případě krátí? Nebo je případně lepší, když si daňové zvýhodnění odečte otec dítěte ve svém DP?

Mnohokrát děkuji za zodpovězení dotazů, doufám, že jsou alespoň trochu srozumitelné.
IP zaznamenána
Stran: [1]