Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto  (Přečteno 5889 krát)

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77

Dobrý den, synovi jsem po dva roky co začal podnikat uplatňovala výdaje paušálem 60 %, ale za letošní rok jsem spočítala že by bylo výhodnější uplatnit skutečné výdaje. To že dodaním neuhrazené pohledávky za rok 2013 je mi jasné, ale co s autem. Syn si v roce 2013 koupil nové auto, odpisy jsem samozřejmě neuplatňovala, moje otázka zní jak s tím naložit letos, za rok 2013 nic, auto budu odepisovat tedy pouze čtyři roky?
Děkuji za odpověď, krásné Vánoce Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 19, 2014 »

Auto můžete vložit do OM 1.1.2014 (o vložení či nevložení majetku do OM rozhoduje poplatník). Oceníte pořizovací cenou podle § 29/1/a) ZDP - pořízeno úplatně v době kratší než 1 rok před vložením do OM. Rok 2014 bude prvním rokem odpisování.
Platil syn v roce 2014 silniční daň?
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #2 kdy: Leden 01, 2015 »

Děkuji za odpověď, silniční daň syn platil.Zdravím Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #3 kdy: Leden 01, 2015 »

Fajn:-) Paušalisté mnohdy silniční daň neplatí, i když auto používají k podnikání.
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #4 kdy: Leden 04, 2015 »

Děkuji
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #5 kdy: Leden 05, 2015 »

Paní Zdeno, definitivně jsem zjistila že je výhodnější pro syna použití skutečných výdajů. Pohledávky za loňský rok činily 84.550,- Kč bez DPH z toho tedy odvedu daň 15% tj. 12.690,- Kč. Jenom mi není jasné jak. To teď vyplním Přiznání k dani za rok 2013  zaškrtnu \"opravné\" a peníze hned pošlu. Nebo to mohu udělat až začátkem března až budu podávat Přiznání za rok 2014 /to dělám abych jim hned neposílala naše peníze/ a tam to do nějakého řádku uvést. Snad jsem to napsala srozumitelně. Děkuji moc za odpověď Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #6 kdy: Leden 05, 2015 »

Vyplníte přiznání za rok 2013 a zaškrtnete \"dodatečné\". Stačí vyplnit začátkem března a podat spolu s přiznáním za rok 2014. Dodatečné přiznání je třeba podat a uhradit doplatek daně za rok 2013 nejpozději 1. 4. 2015.

V dodatečném přiznání vyplníte stejné příjmy a výdaje, jaké byly v původním přiznání. Navíc vyplníte tabulku E, ve které uvedete pohledávky 84.550,- Kč jako úpravu zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji. Je to nespravedlivé, ale k těmto pohledávkám nemůžete uplatnit žádné výdaje. Úhrady dodaněných pohledávek v následujících obdobích budete evidovat jako nedaňové příjmy. Dodaňovanou částku přeneste do ř. 105 přílohy 1, tím se zvýší základ daně na ř. 113 (přenáší se do ř. 37). Vyplníte 6. oddíl, kde na ř. 78 uvedete daň z přiznání za r. 2013, na ř. 79 přenesete nově vypočítanou daň a na řádku 80 vyjde doplatek. 7. oddíl nevyplňujte.

Měli byste podat opravný přehled o příjmech a výdajích za rok 2013 na OSSZ. Na ZP nemusíte. Stručné informace najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/prechod-z-pausalnich-vydaju-na-skutecne.php
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #7 kdy: Leden 06, 2015 »

Děkuji moc za vyčerpávající a srozumitelnou odpověď!
Zdravím Lída
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #8 kdy: Únor 18, 2019 »

Dobrý den, při podání dodatečného DPFO za rok 2017 mám užít tiskopis č. 24, nebo 25? A stále platí, že při přechodu na skutečné výdaje se nemusí podat opravný přehled na zdravotní pojišťovnu? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #9 kdy: Únor 18, 2019 »

Dobrý večer. Dodatečné přiznání podejte na tiskopise vzor 24. Pořád platí, že do přehledu pro zdravotní pojišťovnu se uvádí příjmy a výdaje. Úpravy základu daně se neuvádějí, proto není třeba podat z důvodu úpravy základu daně opravný přehled.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:přechod z paušálu na skutečné výdaje - auto
« Odpověď #10 kdy: Únor 21, 2019 »

Dobrý den, moc děkuji za radu.
IP zaznamenána
Stran: [1]