Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ IT  (Přečteno 1601 krát)

mkart1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ IT
« kdy: Únor 19, 2019 »

Dobrý den,
tento měsíc jsem si založil živnostenské oprávnění pro poskytování IT službeb. Protože budu mít velmi malé náklady, tak určitě pojedu paušálem 60%. Zatím plánuji být neplátcem DPH.

Z toho mě plyne pár dotazů, které mně nejsou jasné:

1) budu mít účet u banky, na který budu přijímat platby. Z toho účtu však budu platit i nějaké služby k podnikání (telefonní paušál, program na faktury). Je to takto možné? Platit tyto služby z účtu ačkoliv tyto přijaté faktury nebudu nikde vykazovat (pojedu paušálem)?
2) Je nějaký rozdíl pro příjem plateb na bankovní účet vs. příjem platby v hotovosti?
3) Pokud přijde kontrola z úřadu, co jako neplátce dph budu muset vše dokládat? Stačí si držet přijaté (telefon, program na faktury) a vydané (mé služby) faktury? Nebo ještě něco?
4) Pokud přijde kontrola z FÚ musí se nějak odůvodňovat provedené platby z účtu? (otázka tak nějak souvisí s bodem 1), případně přijaté platby? Co kdyžna účtě budu mít přijatou platbu ale k ní žádnou vystavenou fakturu, vadí to něčemu, nebo je to FÚ jedno?

Je ještě něco na co bych si měl dát pozor?

Pokud si najde někdo čas na zodpovězení těchto otázek, velmi ocením.

Předem děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:OSVČ IT
« Odpověď #1 kdy: Únor 19, 2019 »

1) Z účtu si můžete platit, co chcete, podnikatelské i soukromé účty.
2) Zatím není rozdíl, brzy si ale budete muset pořídit na příjmy v hotovosti Babišovu kasičku - to je ta buzerace jménem EET.
3) Jaký úřad máte na mysli, živnostenský? Ti mohou požadovat doklady o nabytí materiálu, který používáte při poskytování služeb (přijaté faktury). Předpokládám, že nebudete mít provozovnu a nebudete prodávat použité zboží, kulturní památky atd.
4) Platby z účtu nemusíte kontrole z FÚ odůvodňovat. Přijaté platby je dobré podložit fakturami. Pokud budete mít jinou přijatou platbu, tak ji budou chtít objasnit a když nebudou spokojeni, tak Vám ji mohou dodanit. Soukromé platby je lepší přijímat na soukromý účet.
IP zaznamenána
Stran: [1]