Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3 ... 8

Autor Téma: OSVČ + mateřská dovolená  (Přečteno 150600 krát)

PetraM

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« kdy: Říjen 08, 2008 »

Dobrý den,
kromě hlavního prac. poměru provozuji vedlejší činnost - podnikání na ŽL. Od 1.7.2008 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Rodičovský příspěvek začnu pobírat v r. 2009. Mohu do konce r. 2008 dále podnikat na ŽL, když pobírám \"mateřskou\"? Je nějaký rozdíl v podnikání v této době a v době, kdy budu pobírat rodičovský příspěvek? Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění?
Děkuji za odpověď. Petra
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #1 kdy: Říjen 09, 2008 »

Nejjednodušším řešením je přerušit živnost na dobu pobírání PPM. Pokud chcete i v tomto období podnikat, pak nezapomeňte neprodleně oznámit své zdravotní pojišťovně pobírání PPM a později i přiznání rodičovského příspěvku, jinak vám předepíší minimální zálohy. V období pobírání PPM a RP je za vás plátcem pojistného i stát, takže budete platit zdravotní pojištění jen ze skutečného rozdílu příjmů a výdajů.
U sociálního pojištění bude důležité, zda jste v roce 2008 dosáhla započitatelného příjmu (součet vyměřovacích základů, ze kterých zaměstnavatel odvedl pojistné a zúčtovaných dávek nemocenského pojištění) ve výši alespoň 96.000,- Kč. Pokud ano, pak budete po celý rok 2008 považována za OSVČ vedlejší a stejně jako u zdravotního pojištění odvedete pojistné pouze ze skutečně dosažených příjmů, případně vám vůbec nevznikne povinná účast na pojištění (při rozdílu příjmů a výdajů menším, než 51.744,- Kč za předpokladu celoročního podnikání). Pokud byste nedosáhla započitatelného příjmu ze zaměstnání, pak budete muset zaplatit minimální pojistné za  každý měsíc, ve kterém jste v roce 2008 podnikala, ve výši 1.596,- Kč, neboť budete považována za OSVČ hlavní. Od měsíce, následujícího po přiznání rodičovského příspěvku, už budete považována za OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána

helenanezhybova

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #2 kdy: Říjen 18, 2008 »

Dobrý den, do 29. listopadu 2009 budu pobírat RP,ale od března 2009 bych chtěla provozovat na ŽL manikúru a pedikúru. Zajímá mě, jestli je lepší s podnikáním počkat až mi skončí mateřská nebo ne. Co je lepší? A pak zda můžu prodávat kosmetiku na manželův živnostenský list - Provozování obcodu a služeb. Jsem vedená na ÚP a v únoru si budu na vlastní náklady dělat rekvalifikační kurz - modeláž nehtů a v tom bych chtěla podnikat, tak co je k tomu potřeba. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #3 kdy: Říjen 19, 2008 »

Při pobírání rodičovského příspěvku nejste nijak omezena v podnikání. Podmínkou nároku na RP je, že řádně a celodenně pečujete o dítě buď osobně, nebo péči zajistíte jinou dospělou osobou. Dítě do 3 let věku může do jeslí, ale maximálně na 5 dnů v měsíci. Dítě starší 3 let může chodit na 4 hodiny denně do školky, nebo může jít do školky na celý den, pak ale nanejvýš na 5 kalendářních dnů v měsíci. Pokud uvedené podmínky splníte, pak můžete podnikat, nebi být i zaměstnaná a nárok na RP vám nezaniká.

Živnost je činnost provozovaná vlastním jménem a na vlastní odpovědnost, takže pokud byste chtěla prodávat kosmetiku vlastním jménem, tak na základě vlastního živnostenského oprávnění.

Modeláž nehtů je součástí řemeslné živnosti Pedikúra a manikúra. Teoretická příprava se prokazuje buď výučním listem v příbuzném oboru (např. kadeřnice, speciální učení obor pedikér - manikér neexistuje), nebo osvědčením o absolvování rekvalifikačního kurzu. Dále je třeba doložit alespoň 1 rok praxe v oboru. První rok byste mohla podnikat prostřednictvím odpovědného zástupce a získat tak potřebnou praxi. Konkrétní požadavky na prokázání odborné způsobilosti vám sdělí váš živnostenský úřad.
IP zaznamenána

LUCIE

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #4 kdy: Listopad 18, 2008 »

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, niní pobírám rodičovský příspěvek na 3 leté dítě, který bych měla pobírat ještě do 4 let dítěte, v březnu 2009 bych měla mít další termín porodu, před druhým dítětem jsem byla vedena na uřadu práce(ale mateřská dovolená mi byla přiznána). Od 1.1.2009 bych měla zahájit podnikatelskou činnost, chtěla bych tedy vědět na jaké dávky bych měla mít nárok.Předem děkuji
IP zaznamenána

MartinaBe

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #5 kdy: Listopad 18, 2008 »

Dobrý den, jsem trošku zmatená ze změn, které se týkají nemocenského pojištění - konkrétně, příští rok budu nastupovat na mateřskou (dvojčata) a jsem OSVČ, proto by mě zajímalo, zda se mi vyplatí ke konci tohoto roku naplatit více na sociálním pojištění.  Popřípadě, jestli byste mi mohli jednoduše vysvětlit systém výpočtu mé PPM? Když budu mít rozdíl mezi příjmy a výdaji cca 250.000? Děkuji moc. Martina
IP zaznamenána

Bizana

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 04, 2008 »

Dobrý den,jsem na mateřské dovolené s ročním synem a od 1.1.2009 budu podnikat v oboru hostinská činnost, zajímalo by mě, co vše je potřeba k vyřízení,kam všude nahlásit začátek živnosti,budu muset platit soc. a zdrav., atd.Živnost bude vedlejší, jsem stále zaměstnaná ve strojírenské firmě. Živnostenský list si mám vyzvednout 17.12.2008.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 07, 2008 »

Zahájení činnosti oznamujete své zdravotní pojišťovně a OSSZ, pokud jste tak již neučinila prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnostenského oprávnění.
Na OSSZ předejte, případně zašlete kopii rozhodnutí o přiznání dávky státní sociální podpory - rodičovského příspěvku, aby si vás vedli jako OSVČ vedlejší. V prvním roce podnikání nebudete muset platit zálohy na pojistné, v dalších letech až podle rozdílu příjmů a výdajů za předcházející rok. Z hlediska zdravotního pojištění jste pojištěncem, za kterého platí pojistné též stát.
Podrobněji k SP zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
Podrobněji k ZP zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
IP zaznamenána

Lenkach

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 18, 2008 »

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu - platí se ZP a SP i z pronájmu? Nebo se pouze daní? Děkuji.
IP zaznamenána

Libuše

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 18, 2008 »

Dobrý den, od května 2006 jsem na mateřské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek na 2-letou dceru. Předtím jsem byla v zaměstnaneckém poměru, kde mi stále drží místo. V květnu r 2008 jsem si začala přivydělávat na ŽL jako pojišťovací poradce - OSVČ vedlejší. V průběhu roku jsem znovu otěhotněla a nyní je mi od 18.11.2008 vyplácena PPM od zaměstnavatele. Zatím jsem neplatila žádné zálohy, jen jsem zahájení živnosti nahlásila na OSSZ a zdrav.pojišťovně. Mé výdělky za 5-12měs/2008 přesáhly vyměřovací základ (výdělek cca 50tis/uplynulých 7měsíců). Chci se vyhnout placení záloh a vím, že v následujících měsících určitě činnost provozovat nebudu. Poraďte mi prosím, mám nyní živnost ke konci roku přerušit? A pokud v lednu podám Přehled o přijmech a výdajích, vznikne mi povinnost doplatit zpětně zálohy? Ještě bych se chtěla zeptat, zda si jako OSVČ vedlejší mohu své příjmy snížit o případné výdaje a  jakého typu by tyto výdaje mohly být, pokud jsem podnikala jako pojišťovací poradce?  Předem moc děkuji za odpovědi - nikdy jsem jako OSVČ nepracovala a jsem z toho množství povinností zmatená - nechci nic zanedbat.
Hezký den Libuše
IP zaznamenána

Zuzana

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 18, 2008 »

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu. Jedná se mi o příští rok, kdy budu ještě do 25.10.09 na rodičovské dovolené. Následně nastoupím do původního zaměstnání. Problém je, že od 1.6.08 podnikám na ŽL a tuto živnost budu mít jako vedlejší, ale pochopitelně si nevydělám u zaměstanvatele za 2 měsíce 96.000,- Kč, kdy je pak činnost brána jako vedlejší. Budu muset hradit za rok 2009 zálohy na SP a ZP jako u činnosti hlavní? Přestože si vydělám jen 4.500,- Kč /měsíčně? Navíc mi zaměstnavatel od 1.1.09 nabídl brigádu. Navýší se mi příjmem z brigády můj celkový příjem z podnikání? Pak překročím max. zisk za vedlejší činnost a budu muset hradit SP a ZP, je to tak? Předem děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #11 kdy: Prosinec 26, 2008 »

Citace: Libuše
Dobrý den, od května 2006 jsem na mateřské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek na 2-letou dceru. Předtím jsem byla v zaměstnaneckém poměru, kde mi stále drží místo. V květnu r 2008 jsem si začala přivydělávat na ŽL jako pojišťovací poradce - OSVČ vedlejší. V průběhu roku jsem znovu otěhotněla a nyní je mi od 18.11.2008 vyplácena PPM od zaměstnavatele. Zatím jsem neplatila žádné zálohy, jen jsem zahájení živnosti nahlásila na OSSZ a zdrav.pojišťovně. Mé výdělky za 5-12měs/2008 přesáhly vyměřovací základ (výdělek cca 50tis/uplynulých 7měsíců). Chci se vyhnout placení záloh a vím, že v následujících měsících určitě činnost provozovat nebudu. Poraďte mi prosím, mám nyní živnost ke konci roku přerušit? A pokud v lednu podám Přehled o přijmech a výdajích, vznikne mi povinnost doplatit zpětně zálohy? Ještě bych se chtěla zeptat, zda si jako OSVČ vedlejší mohu své příjmy snížit o případné výdaje a  jakého typu by tyto výdaje mohly být, pokud jsem podnikala jako pojišťovací poradce?  Předem moc děkuji za odpovědi - nikdy jsem jako OSVČ nepracovala a jsem z toho množství povinností zmatená - nechci nic zanedbat.
Hezký den Libuše
Pokud hodláte přerušit podnikání na dobu delší, než 6 měsíců, tak oznamte přerušení nejen na OSSZ a ZP, ale i na živnostenském úřadě. Jestli se jako první vypravíte na ŽÚ, tak můžete z jednoho místa prostřednictvím změnového listu oznámit přerušení činnosti všem dotčeným institucím najednou. Po podání přehledů o příjmech a výdajích vám vznikne povinnost doplatit vypočtené pojistné. Pro účely SP jste OSVČ vedlejší a u ZP je za vás plátcem pojistného i stát, takže budete platit pojistné jen ze skutečných příjmů, nemusíte platit z minimálního vyměřovacího základu.
Jako pojišťovací poradce (předpokládám, že nejste pojišťovacím zprostředkovatelem ve smyslu zákona č. 38/2004 Sb.) můžete uplatnit paušální výdaje ve výši 50% příjmů bez nutnosti jakéhokoliv prokazování výdajů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 26, 2008 »

Citace: Zuzana
Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu. Jedná se mi o příští rok, kdy budu ještě do 25.10.09 na rodičovské dovolené. Následně nastoupím do původního zaměstnání. Problém je, že od 1.6.08 podnikám na ŽL a tuto živnost budu mít jako vedlejší, ale pochopitelně si nevydělám u zaměstanvatele za 2 měsíce 96.000,- Kč, kdy je pak činnost brána jako vedlejší. Budu muset hradit za rok 2009 zálohy na SP a ZP jako u činnosti hlavní? Přestože si vydělám jen 4.500,- Kč /měsíčně? Navíc mi zaměstnavatel od 1.1.09 nabídl brigádu. Navýší se mi příjmem z brigády můj celkový příjem z podnikání? Pak překročím max. zisk za vedlejší činnost a budu muset hradit SP a ZP, je to tak? Předem děkuji.
Příjem z brigády (ze zaměstnání) nijak neovlivní příjmy z podnikání.

Pro účely sociálního pojištění budete považována za OSVČ vedlejší po dobu, kdy budete pobírat rodičovský příspěvek - nemusíte mít příjem ze zaměstnání ve výši 96 tis. Kč. Otázku minimálního pojistného na SP budete řešit jen za měsíce, ve kterých už nebudete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Pro účely zdravotního pojištění budete zřejmě osobou, za kterou je plátcem pojistného i stát (= osoba, která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, dítě předškolního věku může být v jeslích, nebo ve školce max. 4 hodiny denně), takže také nebudete muset platit pojistné jako OSVČ hlavní. V přehledu o příjmech a výdajích vypočítáte pojistné jen ze svých skutečných příjmů a v roce 2009 budete platit zálohy, jaké vám vyjdou v přehledu (podle příjmů roku 2008).
IP zaznamenána

kakaca

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #13 kdy: Leden 04, 2009 »

Dobrý den,měla bych dotaz.Jsem od srpna zaměstnána v jedné společnosti a 18.2.09 mastupuji na mateřskou dovolenou.Teď se mi povedlo sehnat si přivýdělek ale na ŽL. Chci se zeptat jetli je to možné v době mateřské a ridičovské dovolené si takto přivydělávat a do kolika peněz.A jaké poplatky,pojištění,zálohy ,odvody atd.budu platit a jak často. A jak mám postupovat při nahlašování na úřadech a vyřizování ŽL. Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zuzana

  • Host
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #14 kdy: Leden 04, 2009 »

K dotazu od Zuzany, odpověď ze dne 27.12. - příjem z brigády neovlivní příjmy z podnikání - pokud budu mít na brigádu uzavřenou Dohodu o pracovní činnosti, strhnou mi sociální, zdravotní poj. a daň z příjmu i když jsem na mateřské? A následně za rok 2009 podám daňové přiznání za podnikatelskou činnost, kde se ale moje brigáda nikde nepromítne? Děkuji Vám za odpověď ještě na tento dotaz.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 8