Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8

Autor Téma: OSVČ + mateřská dovolená  (Přečteno 150607 krát)

honzik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #75 kdy: Duben 12, 2011 »

dobrý den,
měla bych dotaz ohledně mateřské dovolené
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #76 kdy: Duben 14, 2011 »

Citace: stacynka1
Dobrý den, jsem v zaměstnaneckém poměru a přitom mám vedlejší živnost. Jsem těhotná a od 1.dubna jsem na nemocenské.Chci se optat zda musím živnost pozastavit abych pobírala mateřskou a nebo ji mohu vykonávat dále?Nechci přijít o mateřskou která se pobírá půl roku po porodu a pak o rodičovský příspěvek do konce 3 let věku dítěte.A kdy mám popřípadě pozastavit živnost aby už nebylo pozdě. Nevyznám se v tom a tak potřebuji poradit. Děkuji moc Lucka
Pokud pobíráte nemocenské dávky jen jako zaměstnance (neplatila jste si dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ), tak můžete i nadále podnikat. O peněžitou pomoc v mateřství ani o rodičovský příspěvek nepřijdete.
IP zaznamenána

Johana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #77 kdy: Květen 11, 2011 »

Dobrý den.
V květnu jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a ke konci května budu pozastavovat živnostenský list. Chci se zeptat zda se musím někde zaevidovat? Například na úřadu práce. Nevím totiž, kdo za mně bude platit poplatky za sociální pojištění a zdravotní pojištění, když už nebudu osvč a ani nikde jinde vedena. Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

luciana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #78 kdy: Květen 31, 2011 »

Dobrý den,chci se zeptat na MD pobírám PPM do srpna a pak nastupuji na RD,PPM se mi vypočítávalo se zaměstnání tak se chci zeptat jestli můžu při MD začít podnikat nebo musím počkat až budu na RD.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #79 kdy: Květen 31, 2011 »

Můžete začít podnikat už na MD.
IP zaznamenána

Marcela P

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #80 kdy: Červen 02, 2011 »

Dobry den, od roku 09/1998 jsem zamestnana. V 07/2007 jsem nastoupila na MD a 08/2007 porodila 1.dceru, kde jsem si stanovila 2-letou variantu RD. Od 09/2009 do 12/2009 jsem byla ctyrimesice na nemocenske (rizikove tehotenstvi), ale stale v pomeru zamestnaneckem. V 01/2010 jsem porodila 2.dceru a od 06/2010 jsem na RD - 3-leta varianta. Nyni si chci zalozit ŽL predmet vyroba, obchod a sluzby obor cinnosti zprostredkovani obchodu a sluzeb. Muj dotaz zni, zda si mohu, pokud jsem na RD, zalozit ZL, zda je u vydelku stanoven limit do jake vyse, jak se plati zalohy na zdravotni a socialni ci zda je v tomto smeru nejaka \"prekazka\". Budu delat financni poradenstvi, kdy prijem mohu predpokladat i napr. 250.000,-Kč/rok, tak zda to neni problem. Zda si mam neco ttzv. \"ohlidat\". O obe deti se mi bude starat tchyne, ktera je v duchodu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #81 kdy: Červen 05, 2011 »

Pokud pobíráte peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, tak je za vás plátcem pojistného stát. Vaše činnost bude považována za vedlejší, takže budete platit pojistné jen z toho, co jste skutečně vydělala, nemusíte odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Výše příjmů není nijak omezena.
Informace ke zdravotnímu pojištění najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

a k sociálnímu pojištění zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #82 kdy: Červen 06, 2011 »

Dobrý den, je možné aby syn který je OSVČ pracoval pro svého otce ještě jako jeho zaměstnanec. Děkuji Lída
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #83 kdy: Červen 06, 2011 »

Ano, je to možné. Zákaz vzájemného zaměstnávání platí jen pro manžele, na ostatní rodinné příslušníky se nevztahuje.
IP zaznamenána

lormar

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #84 kdy: Červenec 30, 2011 »

Dobrý den . V roce 2011  jsem zaměstnanec  u OSVČ s příjmem 31500 Kč čistého, . Od 1.1. 2012   zahájím činnost OSVČ . Nyní  jsem  otěhotněla a termín porodu vychází na 3 / 2012 . Nastupovat mateřskou budu  tudíž až v roce 2012 . Zajímá mě  zda  si  jako OSVČ  budu muset připlácet  v roce 2012  na  nemocenské  a odvádět zálohy na  zdravotní a sociální pojištění ? Na výkon  činnosti po porodu plánuji zaměstnat kolegyni  na dočasnou dobu   a po té nastoupím znovu  do práce . Nedokážu nyní odhadnout  jaký budu mít  příjem  za rok 2012 . Kdo mi bude vyplácet mateřskou , když  už nebudu zaměstnanec  a původní zaměstnavatel  OSVČ  ukončí činnost k 1.1. 2012 ?
IP zaznamenána

kate999

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #85 kdy: Září 09, 2011 »

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat...jsem na mateřské dovolene chtěla bych provozovat kadeřnictví jako vedlejší činnost, mám garanta  a jelikož jsem bez vzdělání bylo mi řečeno že mi ho musí dělat 6let,to by nebyl problem ,ale nevadí,že mám jen základní vzdělání? paní na uradě mi nic o vzdelaní nerekla,rekla jen op a1000kč a garanta na 6let když nejsem vyučena a ani nemam kurz,kamarádka mi tvrdí že nemůžu podnikat se základním vzděláním,prosím poradte nechci zaplatit plno penez garantovi a pak žl nedostat,jinak trest.rejstřík ajiné mám v poho.Děkuji za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #86 kdy: Září 13, 2011 »

Pokud máte odpovědného zástupce (garanta), pak můžete mít jen základní vzdělání. Podnikáte prostřednictvím odpovědného zástupce, který splňuje podmínky pro provozování živnosti, takže tyto podmínky nemusíte splňovat vy osobně.
IP zaznamenána

kkk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #87 kdy: Září 17, 2011 »

Několikrát jsem se zde dočetla, že pokud mi bude mateřská plynou ze zaměstnání, tak mohu podnikat na vedlejší činnost i na mateřské a nejen na rodičáku. Byla jsem se na tuto skutečnost ptát na PSSZ a tam mě paní referentka rychle spražila, že toto není možné, že vzhledem k tomu, že mateřskou vyplácí PSSZ, tak prostě podnikání při mateřské není možné, že jsem prostě v pracovní neschopnosti. ŽL se prý nemusí přerušovat a kdyby padl dotaz na příjmy v období mateřské, tak by prý stačilo čestné prohlášení.

Odkud máte, prosím, informace, že při mateřské mohu i nadále mít příjmy z podnikání na vedlejšák? Jsem z toho poněkud zmatená.
Děkuji!
IP zaznamenána

kate999

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #88 kdy: Září 17, 2011 »

Dobrý večer,byla jsem na živnostaku a uz jsem hlášená a mám vedlejší činnost při mateřské:) není to vůbec žádný problém...můžete si vydělat kolik chcete,jen se to hlasí na socialce a finančáku,že podnikání máte jako vedlejší činnost Katka
IP zaznamenána

kkk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #89 kdy: Září 18, 2011 »

Citace: kate999
Dobrý večer,byla jsem na živnostaku a uz jsem hlášená a mám vedlejší činnost při mateřské:) není to vůbec žádný problém...můžete si vydělat kolik chcete,jen se to hlasí na socialce a finančáku,že podnikání máte jako vedlejší činnost Katka
Na živnostňáku jim je šuma fuk jestli jste na mateřské nebo ne, ale sociálka se k tomu dle mých informací staví tak, že jakmile zjistí, že si vyděláváte při mateřské, tak na mateřskou dotyčná nemá nárok a dávku by prý odebrala a již vyplacené dávky by se musely vrátit...
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8