Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8

Autor Téma: OSVČ + mateřská dovolená  (Přečteno 150632 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #45 kdy: Září 26, 2010 »

Jako první bych zvolila dohodu o provedení práce, ze které se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění. Na DoPP můžete odpracovat max.150 hodin za rok, možná se tento limit od příštího roku zvýší. Letos se do limitu vejdete a příští rok, až vyčerpáte limit, bych doporučovala raději obnovit živnost, než uzavírat dohodu o pracovní činnosti. Z DoPČ (pokud nepůjde o zaměstnání malého rozsahu) zaměstnavatel odvede pojistné z hrubé mzdy, kdežto u příjmů z podnikání si napřed uplatníte výdaje (můžete využít paušál 60% příjmů) a pak teprve počítáte pojistné, při nízkém daňovém základu budete odvádět jen zdravotní pojištění.
IP zaznamenána

kamijk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #46 kdy: Září 27, 2010 »

Mnohokrát děkuji za radu. Ráda bych využila Vámi navrhovanou první možnost, abych se vyhnula platbám záloh na zdravotní a sociální pojištění. Ještě mám dotaz týkající se placení daně v případě, že výdělek na DoPP bude měsíčně vyšší než 5000,- Kč ? Daň bude odvádět instituce, která mě vyplácí ? A mám povinnost podávat daňové přiznání za rok 2010 ?Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #47 kdy: Září 27, 2010 »

U zaměstnavatele můžete podepsat prohlášení k dani (jako OSVČ je nemáte podepsané jinde) a tím pádem se vám bude počítat zálohová daň i z příjmů nižších než 5 tis. Kč měsíčně. Daň (pokud nějaká po uplatnění slevy na poplatníka vyjde) bude odvádět zaměstnavatel. Pokud za rok 2010 budete mít příjem pouze z DoPP, tak nemusíte podávat daňové přiznání.
IP zaznamenána

iva29

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #48 kdy: Září 29, 2010 »

dobrý den,

Mám pár dotazů. Do konce dubna 2011 budu pobírat rodičovský příspěvek na dcerku. Tento rok v září jsem začala podnikat, mám ŽL na vedlejší činnost - istruktor aerobiku a zumby.

První dotaz: je vedlejší činnost omezena nějakou částkou (ročním přivýdělkem) abych nemusela mít živnost jako hlavní?

Druhý dotaz: Pokud bych živnost měla jako hlavní jaké jsou sazby pro placení záloh na soc. a zdra. pojištění, nebo z čeho se zálohy počítají.

Třetí dotaz: Pokud již nebudu pobírat rodičovský příspěvek a po nějaké době bych otěhotněla, s čeho se mi pak bude počítat mateřská dovolená, popř. neschopnost, protože při mé činnosti nemohu vykonávat práci až do doby kdy nastoupím na mateřskou dovolenou a budu muset nastoupi na pracovní neschopnost.

děkuji a snad se v dotazech vyznáte :-)
pěkný den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #49 kdy: Říjen 01, 2010 »

Pokud pobíráte RP, tak jste považována za OSVČ vedlejší, není to omezeno žádnou částkou. Při nízkém daňovém základu byste nemusela platit sociální pojištění. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

Od jara (dubna, nebo května) 2011 budete považována za OSVČ hlavní. Budete muset platit minimální zálohy na zdravotní i sociální pojištění bez ohledu na výši příjmů. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-hlavni-cinnost.php
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
Letos činí minimální zálohy 1.731,- Kč na SP a 1.601,- na ZP.

Na třetí dotaz vám asi nejlépe odpoví místně příslušná správa sociálního zabezpečení. Pokud byste chtěla pobírat nemocenské dávky a peněžitou pomoc v mateřství (podmínka 270 pojištěných dnů v posledních 2 letech a 180 dnů před nástupem na PPM) ze zdrojů nemocenského pojištění OSVČ, tak byste se musela přihlásit k dobrovolnému nemocenskému pojištění.
IP zaznamenána

petrr1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #50 kdy: Říjen 15, 2010 »

Dobrý den, ještě jednou bych se rád přihlásil a chtěl bych vás požádat o dpověď na můj příspěvek týkající se dlouhodobého pobytu v německu jsem student a chtěl bych na půl roku na stáž do německé firmy. musi msui platit zdravotní pojištění? díval jsem se trochu na různých stránkách, ale bez většího úspěchu. Proto se obracím s prosbou k Vám. není běžná prxe, že za praktikanty je pojištění placeno firmou, která stáž zajištuje. děkuji
IP zaznamenána

ras

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #51 kdy: Říjen 16, 2010 »

Dobry den,
uvazuji o zalozeni ZL, abych si byla s to privydelat na RD. Zaroven pro sveho zamestnavatele behem RD uvazuji o praci na DPC. MD/PPM byla O4-10/2010. Pred nastupem na MD jsem byla na HPP. Lze prosim kombinovat behem RD pri cerpani RP DPC u zamestnavatele, kde trva pracovni smlouva na HPP  z doby pred nastupem na MD/RD+ zivnost a poskytovani poradenskych sluzeb pro treti stranu?
Nasledne mam jeste jeden dotaz - jeho naplneni je spise velkym pranim nez realnou moznosti, presto...rada bych druhe dite. Prosim jak se pohlizi na pobirani PPM, pokud nastoupim na MD behem RD (HPP a DPC u jednoho zamestnavatele + ZL)? A jak pokud by nastup na MD s druhym ditetem byl jiz po ukonceni RD, ale doba prace na plny uvazek by byla mensi nez 270 dni?
Dekuji za laskavou odpoved.
S pozdravem RS
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #52 kdy: Říjen 18, 2010 »

Pokud budete zaměstnancem německé firmy, tak by za vás měl zaměstnavatel platit zdravotní pojištění. Jaká je běžná praxe v Německu, to nevím, ale předpokládám, že by vám mohla poskytnout potřebné informace vaše zdravotní pojišťovna.
IP zaznamenána

MartinaK

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #53 kdy: Listopad 09, 2010 »

Dobrý den, uvažuji o založeni ŽL na vedlejší příjem .Jsem na RD a stále mi drží mé pracovní místo v zaměstnání.
1)Chci se zeptat jetli je možné si v době  rodičovské dovolené  takto přivydělávat a do kolika peněz.
2)A jaké poplatky,pojištění,zálohy ,odvody atd.budu platit a jak často.
3) A jak mám postupovat při nahlašování na úřadech a vyřizování ŽL v prodeji kosmetiky, zatím jen z domova přes internet, ale do budoucna plánuji i menší kancelář. Jak to vyřešit v registračním formuláři v oddíle sídlo firmy?
4) Když bych začala ještě letos, když jsem byla na nemocenské z důvodu těhotenství,dále pobírala MD a následně RD, jestli by to nebylo zbytečně komplikované. Nebo mám počkat se založením až po Novém roce?
 Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #54 kdy: Listopad 15, 2010 »

1) Při pobírání PPM a rodičovského příspěvku si můžete přivydělávat, příjem není omezen.
2) V prvním roce podnikání bez záloh na zdravotní a sociální pojištění, v dalších letech až podle výsledku hospodaření za předcházející rok. Z pohledu zdravotního pojištění budete mít vedlejší příjem, více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
Z pohledu OSSZ budete považována za OSVČ vedlejší, více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php
3) Neuvádějte provozovnu, můžete ji nahlásit kdykoliv později. Fyzická osoba není firmou, nemůže tedy mít sídlo firmy. Jako místo podnikání se většinou uvádí místo trvalého bydliště.
4) Můžete zahájit už letos.
IP zaznamenána

dafne

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #55 kdy: Listopad 15, 2010 »

Dobrý večer!
Od 1.8. 2008 jsem začla podnikat, po roce jsem otěhotněla a 17.8.2009 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.na zd a soc.jsem to nahlasila a podnikání jsem nepřerušila a podnikaní mam vedené jako vpp.do nástupu na mateřskou jsem platila zálohy  na zd 1590kč soc.1596kč po nástupu na mateřskou jsem zálohy přestala platit protože jsem si myslela a i tak mi to bylo řečeno, že po dobu mateřske bude platit zalohy za mě stát!rychle jsem byla vyvedena z omylu když mi přišel se zd pojištovny nedoplatek +penále a se socialky taktéž!ovšem stím rozdílem že mé zalohy v roce 2010 byli na zd zvýšeny místo z 1590 na 2448kč a soc. z 1596kč na 5294kč!prý mi to zvýšili proto že jsem v roce 2009 měla vysoký výdělek!Chtěla jsem se tedy zeptat jak se to vypočítává a jestli to není nějak velký skok ta socialka?a jestli je pravda že ti zálohy musím platit? Děkuji za odpověd
IP zaznamenána

jarub

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #56 kdy: Listopad 16, 2010 »

Dobrý den,
děkuji Vám za tyto stránky a možnost zeptat se. Jsem na RD a i když můj pracovní poměr stále trvá, tak asi v průběhu RD skončí, protože jsem byla zaměstnána jako záskok za mateřskou :). Proto chci začít podnikat a využít lepší podmínky rozjezdu, protože se prý nemusí platit zálohy na zdrav. a soc. pojištění. Není mi ale moc jasných několik věcí:
- jak se počítá ten první rok? Jde o rok kalendářní, nebo rok trvání podnikání?
- mohu vyplnit na ŽÚ ten jednotný formulář, když vlastně nebudu platit ty zálohy, nebo bude lepší si OSSZ a ZP oběhnout Nerada bych se tím formulářem přihlásila i k platbám a pak někomu zpětně vysvětlovala, že zálohy platit nemusím...
- už jsem si nakoupila několik věcí, které bych chtěla v podnikání uplatnit, můžu si je započítat do nákladů, když jsem je pořídila před založením živnost? A jaké to musí případně splňovat podmínky

Přeji Vám krásný den a děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #57 kdy: Listopad 22, 2010 »

Prvním rokem podnikání se myslí kalendářní rok.
Jestli to nemáte daleko na zdravotní pojišťovnu a na OSSZ, tak v jednotném registračním formuláři nevyplňujte části, ve kterých oznamujete zahájení samostatné výdělečné činnosti a zajděte si na pojišťovny osobně.
Můžete uplatnit výdaje, které obhájíte jako související se zahájením činnosti, například nákup vybavení do provozovny, nebo nákupy zásob.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #58 kdy: Listopad 22, 2010 »

Citace: dafne
Dobrý večer!
Od 1.8. 2008 jsem začla podnikat, po roce jsem otěhotněla a 17.8.2009 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.na zd a soc.jsem to nahlasila a podnikání jsem nepřerušila a podnikaní mam vedené jako vpp.do nástupu na mateřskou jsem platila zálohy  na zd 1590kč soc.1596kč po nástupu na mateřskou jsem zálohy přestala platit protože jsem si myslela a i tak mi to bylo řečeno, že po dobu mateřske bude platit zalohy za mě stát!rychle jsem byla vyvedena z omylu když mi přišel se zd pojištovny nedoplatek +penále a se socialky taktéž!ovšem stím rozdílem že mé zalohy v roce 2010 byli na zd zvýšeny místo z 1590 na 2448kč a soc. z 1596kč na 5294kč!prý mi to zvýšili proto že jsem v roce 2009 měla vysoký výdělek!Chtěla jsem se tedy zeptat jak se to vypočítává a jestli to není nějak velký skok ta socialka?a jestli je pravda že ti zálohy musím platit? Děkuji za odpověd
Zálohy na ZP a SP v roce 2010 se po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2009 vypočítávají z výdělku za rok 2009.  Pokud v roce 2010 i nadále podnikáte, tak jste povinna platit zálohy, stát neplatí pojistné za vaše podnikání. Je pravda, že budete muset doplatit to, co vám pojišťovny předepsaly. Pokud jsou vaše letošní příjmy alespoň o třetinu nižší, než loni, tak můžete požádat o snížení záloh.
IP zaznamenána

Ivča109

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #59 kdy: Listopad 25, 2010 »

Dobrý den,
v prosinci nastupuji na MD. Jsem zaměstnaná na hlavní poměr u zaměstnavatele, ale pouze na poloviční úvazek. OSVČ mám jako vedlejší činnost. Jak jsem se informovala u OSSZ, bude mi náležet malá MD dovolená, jelikož jsem si neplatila nemocenské poj., ale soc.správa mi bude MD doplácet do částky 7600 Kč. Výhodou ovšem bude, že podnikání nemusím přerušovat. Chtěla jsem se zeptat, zda je to pravda a jestli je tam ještě nějaké úskalí o kterém bych měla vědět, např. placení větších záloh pojištění na MD nebo RD (plánuji čerpání do 3 let).
Děkuji za odpověď.
Iva
IP zaznamenána
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8