Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 8

Autor Téma: OSVČ + mateřská dovolená  (Přečteno 150597 krát)

ponko

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #30 kdy: Leden 20, 2010 »

Dobrý den, předem děkuji za reakci a radu. Přehazují si mne ze dvou úřadů, jedni tvrdí, že na ppm nárok nemám a druhý že ano. Do 09/08 jsem byla řádnou studentkou, od 1.10/08 poté OSVČ, v prosinci jsem se radila s účetní a ta mi poradila, ať si začnu platit nemocenskou, tu jsem platila od 01/09. A v únoru jsem zjistila že jsem otěhotněla již v prosinci, porodila jsem  10/09. To znamená, že jsem si platila nemocenskou kratší dobu než 270 dní. Ale zase v roce 2008 jako studentce za mne nemocenskou platil stát. Takže vůbec netuším kde je teď pravda. OSSZ mi vystavila formulář, že na ppm nárok nemám, ale na sociálce v místě bydliště mi zase říkají že ano. Děkuji za reakci. Andrea
IP zaznamenána

andrea svak

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #31 kdy: Únor 05, 2010 »

dobrý den jsem na MD a ještě budu dva roky, chtěla bych začít šít ubrusy a prodat je na internetovém bazárku jako vedlejší prac. příjem , po skončení MD chci podnikání rozjet na hlavní prac.příjem , budu muset platit soc. a zdravotní? asi se ptám hloupě, ale vážně temto věcem nerozumím...děkuji andrea
IP zaznamenána

Novák Jan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #32 kdy: Květen 19, 2010 »

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jestli je možné podnikat, když má žena je na mateřské a pobírá peněžitou pomoc v mateřství?Jedná se mi o to kolik si může přivydělat jako OSVČ,aniž by jí byla odebrána tato dávka, na úřadech nám nejsou schopni odpovědět.
Dále bych se chtěl zeptat jestli musí mít při založení živnosti nákup za účelem dalšího prodeje kamenný obchod, bylo nám to řečenona ŽÚ, ale nebyli si jistí jestli to tak musí mít.Jelikož nic takového mít nebude. Nakoupí u dodavatele a hned prodá odběrateli.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #33 kdy: Květen 19, 2010 »

Manželka může podnikat neomezeně, PPM jí nebude odebrána. Z hlediska sociálního pojištění bude považována za OSVČ vedlejší, podrobněji zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php.

Manželka bude mít volnou živnost, předmět podnikání: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
Tato volná živnost obsahuje 80 různých oborů činnosti (manželka může zvolit třeba všechny), kromě jiného obor č. 48. Velkoobchod a maloobchod. Kamenný obchod není podmínkou provozování živnosti.
IP zaznamenána

Novák Jan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #34 kdy: Květen 25, 2010 »

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jestli je možné používat název firmy aniž by byl kdekoliv zapsán tzn. že na živ. listě je napsané jméno a přijmení a trvalý pobyt.V OR jsem název nenašel takže ho nikdo nepoužívá.
Za odpověď předem děkuji
IP zaznamenána

lindaluc

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #35 kdy: Červen 01, 2010 »

Dobrý den,jsem na MD a mám pozastavenou živnost.Máme s kolegyní společně pronajaté kadeřnictví.Momentálně je kolegyne dlouhodobě nemocna a vyřizuje si inv.důchod-nemoc si nevybírá.Přijala na ŽL novou mladou kadeřnici,která momentálně jako jediná spravuje kadeřnictví sama na své IČo.PROSÍM O RADU ZDA JE MOŽNÉ PÁR HODIN DENNĚ JÍ PŘI SVÉ MATEŘSKÉ A POZASTAVENÉM Ž.LISTĚ VYPOMOCI.PŘEDEM DĚKUJI ZA RADU A PŘÍPADNOU ODPOVĚĎ.ZDENA
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #36 kdy: Červen 01, 2010 »

Citace: Novák Jan
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jestli je možné používat název firmy aniž by byl kdekoliv zapsán tzn. že na živ. listě je napsané jméno a přijmení a trvalý pobyt.V OR jsem název nenašel takže ho nikdo nepoužívá.
Za odpověď předem děkuji
Jako osoba nezapsaná v obchodním rejstříku můžete používat DODATEK podle§ 8, odst. 2 obchodního zákoníku:
Na podnikatele nezapsaného v obchodním rejstříku se nevztahují ustanovení o firmě; právní úkony je povinen činit, je-li fyzickou osobou, pod svým jménem a příjmením a je-li právnickou osobou, pod svým názvem. U svého jména a příjmení nebo názvu může podnikatel nezapsaný v obchodním rejstříku užívat při podnikání odlišující dodatek nebo další označení za předpokladu, že nepůsobí klamavě a jeho užívání je v souladu s právními předpisy i dobrými mravy soutěže; takový dodatek nebo označení není firmou a je chráněn právem proti nekalé soutěži.

Takovýto dodatek se neuvádí v živnostenském rejstříku (§ 60, odst. 2 živnostenského zákona).
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #37 kdy: Červen 08, 2010 »

Citace: lindaluc
Dobrý den,jsem na MD a mám pozastavenou živnost.Máme s kolegyní společně pronajaté kadeřnictví.Momentálně je kolegyne dlouhodobě nemocna a vyřizuje si inv.důchod-nemoc si nevybírá.Přijala na ŽL novou mladou kadeřnici,která momentálně jako jediná spravuje kadeřnictví sama na své IČo.PROSÍM O RADU ZDA JE MOŽNÉ PÁR HODIN DENNĚ JÍ PŘI SVÉ MATEŘSKÉ A POZASTAVENÉM Ž.LISTĚ VYPOMOCI.PŘEDEM DĚKUJI ZA RADU A PŘÍPADNOU ODPOVĚĎ.ZDENA
Napadá mě jen pracovněprávní vztah.  Kadeřnice by vás zaměstnala na dohodu o provedení práce (omezena 150 hodinami v kalendářním roce), nebo na dohodu o pracovní činnosti.
IP zaznamenána

Heva

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #38 kdy: Červen 28, 2010 »

Dobrý den,
jsem v zaměstnaneckém poměru, nyní v pracovní neschopnosti z důvodu těhotenství. V srpnu nastupuji na MD a chtěla bych začít podnikat (internetový prodej). Dočetla jsem se ale, že v případě podnikání bych neměla nárok na PPM. Toto mi vyplývá i z četných příspěvků zde, ale např. v odpovědi pro pana Nováka viz výše píšete opak. Stále se v tom tedy nemůžu zorientovat, jak to vlastně je. Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #39 kdy: Červenec 05, 2010 »

Pokud budete pobírat PPM z nemocenského pojištění ZAMĚSTNANCŮ, tak můžete podnikat a neztrácíte nárok na PPM. Při pobírání PPM nesmíte mít příjem z pojištěné činnosti, ze kterého pobíráte PPM, tedy ze zaměstnání.

Pokud byste pobírala PPM z nemocenského pojištění OSVČ (ale pokud jste nebyla osobou samostatně výdělečně činnou a neplatila jste si dobrovolné nemocenské pojištění, tak na tuto dávku nemáte nárok), pak byste po dobu pobírání PPM nesměla osobně vykonávat pojištěnou činnosti (tedy samostatnou výdělečnou činnost). V podnikání byste ale mohla pokračovat, například prostřednictvím zaměstnance, spolupracující osoby, nebo odpovědného zástupce.
IP zaznamenána

Magdalenka2

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #40 kdy: Červenec 06, 2010 »

Dobrý den,
1) jsem na rodičovské dovolené s ročním synem a chtěla bych si začít přivydělávat jako instruktorka tance. Nemohu se ale zorientovat v tom, jestli pro mě bude výhodnější pracovat sama na sebe na ŽL nebo mám možnost to dělat i pro jinou osobu na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti. Která dohoda bude vhodnější, příp. nebyl by lepší ten můj ŽL? Počítám s přivýdělkem max 3000/ měsíc.
2) pokud je přivýdělek na vedlejší činnosti menší jak 56 901 Kč ročně, neplatí se sociální pojištění. Jak je to ale se zdravotním pojištěním? Musí se platit?
3) pokud bych pracovala na ŽL, mohu si dát do daňově uznatelných nákladů koupi tanečního oblečení a tanečních výukových DVD?
4) neexistuje nějaký souhrnný doklad, který by postačoval jako podklad k dani z příjmu? Jde mi o to, když budu účtovat určitou částku za hodinu a příjde mi na ni např. 20 lidí, jestli musím všem 20 lidem vypisovat paragon nebo lze tu tržbu za jednu hodinu nějakým způsobem zahrnout do 1 dokladu?
Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #41 kdy: Červenec 06, 2010 »

1) pokud vás někdo zaměstná na dohodu, tak nepotřebujete živnostenské oprávnění. Nejvýhodnější je dohoda o provedení práce, neodvádí se z ní zdravotní a sociální pojištění. Jediným omezením je 150 hodin v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele

2) zdravotní pojištění se musí platit, ale nebude to likvidační částka:-) Předpokládejme výdaje procentem z příjmu: příjem 3000 mínus výdaje 1800 = 1200 * 6,75% = 81,- Kč za měsíc

3) ano. Schovávejte si všechny doklady, například za pronájem sálu, výuková DVD atd. a po skončení roku je sečtěte. Pokud bude jejich součet nižší, než 60% příjmů, tak pro vás bude výhodnější uplatnit výdaje procentem z příjmů. Při tomto způsobu uplatnění výdajů nemusíte prokazovat skutečné výdaje a vést daňovou evidenci, stačí evidence příjmů a případných pohledávek

4) potvrzení o příjmu peněz jste povinna vydat jen na žádost zákazníka. Pro účely daně z příjmů stačí sepsat příjmy do sešitu, nebo na volný list papíru.
IP zaznamenána

Kuk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #42 kdy: Červenec 15, 2010 »

Dobrý den, jsem OSVČ (hlavní) a od srpna jdu na mateřskou, na OSSZ jsem podepsala prohlášení, že nebudu vykonávat během pobírání PPM živnost. Je možné při pobíráni PPM uzavřít DoPP, případně s jakým omezením? Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #43 kdy: Červenec 18, 2010 »

Během pobírání PPM můžete provozovat živnost prostřednictvím zaměstnance. Se zaměstnancem můžete uzavřít dohodu o provedení práce (omezena 150 hodinami v kalendářním roce), dohodu o pracovní činnosti (omezena polovinou týdenní pracovní doby), nebo pracovní poměr.
Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php
http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-pracovni-cinnosti.php
IP zaznamenána

kamijk

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ + mateřská dovolená
« Odpověď #44 kdy: Září 26, 2010 »

Dobrý den,

jsem OSVČ (hlavní činnost) nyní na rodičovské dovolené od července 2009. Pobírám tedy RP, od října 2010 bych měla začit na několik hodin znovu pracovat - výuka jazyků - ráda bych věděla, co je pro mě výhodnější, zda si znovu obnovit přerušené podnikání na ŽL, byla by to samozřejmě činnost vedlejší při pobírání RP, a nebo je výhodnější uzavřít dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti ? Instituce, kde mám vyučovat, mi nabízí všechny možnosti, mohu výuku fakturovat nebo pracovat na dohodu, nevím, jak je to s daněním a platnou záloh v případě práce na dohodu. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 8