Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: manžel je zaměstnanec, má vedlejší činnost na živnosťák,  (Přečteno 1644 krát)

faltýnková 1

  • Host

Dobrý den, ráda bych se zeptala na naši situaci, jak danit a jak vést přiznání. Máme to komplikované: manžel je zaměstnanec, ale na vedlejší činnost má živnosťák, zároveň má ještě další příjmy, které spadají do autorských honorářů. Já jsem na MD, ale pomáhám mu s jeho vedlejší činností- tedy na jeho živnost. Autorské honoráře bude asi danit 10procenty, zbytek nejspíše 15 procenty, myslela jsem, že by mohlo být výhodné si v rámci spolupracující osoby  rozdělit daň a tedy zisk z jeho živnosti, ale já neplatím ani sociální ani zdravotní ( dětem jsou 1a 2 roky). Doufám, že jsem naši situaci popsala srozumitelně. Děkuji L.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
manžel je zaměstnanec, má vedlejší činnost na živnosťák,
« Odpověď #1 kdy: Listopad 10, 2008 »

Jste hlášená na FÚ, OSSZ a na své zdravotní pojišťovně jako manželova spolupracující osoba? Pokud nejste a teprve byste spolupráci oznamovala, pak bude vhodnější, spolupráci nezahajovat. Letos už není tak daňově výhodná, jako byla v předchozích letech. Pokud nemáte vlastní příjmy, které by přesahovaly 38.040,- Kč za rok (rodičovský příspěvek se do vašich vlastních příjmů nezapočítává), pak si manžel bude moci uplatnit slevu na dani na vyživovanou manželku ve výši 24.840,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]