Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Roky započítané do důchodu  (Přečteno 2969 krát)

Václav

  • Host
Roky započítané do důchodu
« kdy: Říjen 07, 2008 »

Dobrý den,12 let jsem pracoval jako zaměstnanec,od června jsem na ÚP,od listopadu se chci z evidence odhlásit a zůstat doma/muž v domácnosti/,sám si budu platit zdravotní 1080kč ale žádné sociální,to ze zákona nemusím.Pokud tak setrvám třeba rok,nebudou mi potom chybět odpracované roky do důchodu.Poté zůstanu jako  otec na rodičovské,manželka bude pouze půl roku na MD.Rodičovská už se mi bude započítávat?Děkuji za odpovědi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15016
Roky započítané do důchodu
« Odpověď #1 kdy: Říjen 08, 2008 »

V době, kdy budete mužem v domácnosti, nebudete povinen platit sociální pojištění. Tato doba, kdy nebudete pojištěn, se vám nebude počítat do odpracovaných let na důchod. Dobrovolná účast na důchodovém pojištění by vás stála 2.800,- Kč měsíčně.

V době, kdy budete osobně pečovat o dítě ve věku do 4 let, budete podle § 5, odst.1, písm.r) zákona č. 155/1995 Sb. důchodově pojištěn. Jedná se o náhradní dobu pojištění, podrobněji na stránkách ČSSZ:
http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/nahradni-doba-pojisteni.htm
IP zaznamenána

Kyty

  • Host
Roky započítané do důchodu
« Odpověď #2 kdy: Listopad 11, 2008 »

Započítává se pro odchod do důchodu dítě, které se mnou bylo do svých 12 let? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15016
Roky započítané do důchodu
« Odpověď #3 kdy: Listopad 11, 2008 »

Ano. Podmínka výchovy dítěte pro nárok ženy na starobní důchod je splněna, jestliže žena osobně pečuje nebo pečovala o dítě ve věku do dosažení zletilosti alespoň po dobu deseti roků.
IP zaznamenána
Stran: [1]