Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prodej auta vedeného v OM  (Přečteno 402 krát)

Kitynnka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Prodej auta vedeného v OM
« kdy: Únor 04, 2019 »

Dobrý den,

měla bych dva dotazy a chtěla bych Vás poprosit o radu, abychom vše vyřešili nejlépe, jak je to jde.

1) Automobil v OM - plně odepsaný

Automobil zakoupený 11/2011, plně odepsaný, zatím stále zařazený v OM (podnikatel vede DE), odpočet DPH uplatněn v plné výši, nyní by automobil rád vyřadil a daroval či prodal dceři k soukromým účelům.

Pokud vše správně chápu, po vyřazení z OM plyne podnikateli lhůta 5-ti let, ve které když automobil prodá, bude povinen odvézt DPH z obvyklé ceny vozu? Nebo je podnikatel povinen odvézt DPH z ceny obvyklé ihned v době vyřazení vozu z OM?

Pokud automobil zůstane 5 let ve vlastnictví podnikatele a bude ho používat k soukromým účelům (nedojte tedy k přepisu na dceru), může tento po uplynutí této lhůty prodat a automobil bude již osvobozen od DPH?

DP se v tomto případě podnikatele týkat nebude, neboť bude automobil používán k soukromým účelům a není tedy potřeba jeho prodej zahrnovat do příjmů?

2) Automobil v OM - neodepsaný

Automobil zakoupený 7/2017, vedený v OM, odpočet DPH uplatněn v plné výši, plně neodepsaný. Nyní chce podnikatel automobil prodat.

Z pohledu DP je lepší, aby podnikatel zdaňoval prodej dle §7 a mohl si tak snížit základ daně o zůstatkovou cenu vozu a nebo je lepší zdaňovat dle §10 (aby příjem za prodej vozidla nezasahoval do výše ZP a SP)? Pokud bude zdaňovat dle § 10, může si uplatnit polovinu ročního odpisu z roku 2018?

Co se týká DPH, v tomto případě bude nutné v nejbližším daňovém přiznání po vyřazení z OM či prodeji automobilu (dle rozhodnutí podnikatele) provést úprava odpočtu DPH a snížit nárok o 4/5 z uplatněné výše DPH a výslednou sumu vrátit FÚ? Zároveň tímto dojde k vyrovnání DPH a pokud podnikatel automobil vyjme z OM těsně před jeho prodejem, nebude již muset při prodeji DPH hradit?

Pokud by se ovšem rozhodl zdaňovat podnikatel prodej dle §7, byl by nucen provést jak úpravu odpočtu DPH, tak z následného prodeje automobilu odvézt DPH?

Mnohokrát děkuji za zodpovězení dotazů. Doufám, že jsem vše popsala alespoň trochu srozumitelně.

 
IP zaznamenána
Stran: [1]