Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Úroky z koupě pozemku - je možne je odečíst?  (Přečteno 214 krát)

Vera L.

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý večer,
chci se zeptat, jestli si můžu odečíst v daň. přiznání úroky z hypotéky za koupi pozemku, kde budeme stavět domek. Zatím máme jen pozemek, ještě nestavíme, čekáme na povolení stavby. Hledala jsem se v § 15 odst. 3 zákona o daních z příjmů, ale nějak tomu výkladu nerozumím. Je tam v podstatě napsáno, že:

úroky mohu odečíst, pokud jsem ten pozemek  užívaa k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů a v případě výstavby, změny stavby nebo koupě rozestavěné stavby užívala předmět bytové potřeby k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů ..............atd

Nějak nechápu, jak můžu užívat pozemek k trvalému bydlení, když tam ještě nestojí barák a neni tam kde bydlet? Pozemek je náš, je na nás napsaný, ale nebydlíme tam, tudíž tam trvalé bydliště nemáme samozřejmě. Nicméně dle předpisů lze od daní odečítat úroky za výstavbu bytového domu, rodinného domu, jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, nebo změna stavby i za koupi pozemku za předpokladu, že na pozemku bude zahájena výstavba bytové potřeby ........................což bude, ale podle mě si tyto informace odporují.
Co je tedy pravda? mohu si odečíst úroky z koupě pozemku nebo ne?
Děkuji moc za radu!

Věra L.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14835
Re:Úroky z koupě pozemku - je možne je odečíst?
« Odpověď #1 kdy: Leden 30, 2019 »

Dobrý večer. Máte úvěr na bytové potřeby. Bytovou potřebou se rozumí i koupě pozemku za předpokladu, že zahájíte výstavbu rodinného domku do 4 let od uzavření úvěrové smlouvy, nebo koupi pozemků (§ 15/3/b) ZDP). Jestliže hodláte postavit do 4 let na pozemku rodinný dům, tak si už nyní můžete uplatnit úroky z úvěru na koupi pozemku.

Kdybyste nestihli zahájit výstavbu do 4 let, tak budete uplatněné úroky vracet. Byl by to, tuším, příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů.
« Poslední změna: Leden 30, 2019 od Zdena »
IP zaznamenána
Stran: [1]