Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podnikání - chov zvířat a prodej příslušenství  (Přečteno 9605 krát)

angor1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,

rád bych se na vás obrátil s několika dotazy, ohledně plánovaného podnikáni. Jsem chovatelem plazů a prodávám odchovy. Zvažuji, že bych toto realizoval na základě živnostenského oprávnění a k prodávaným zvířatům i nabízel vybavení pro chov. Pokud tedy chápu správně, musel bych ohlásit dvě oblasti živností - chov zvířat a jejich výcvik + velkoobchod a maloobchod. Nicméně není mi jasných několik věcí

1) Část chovaných zvířat je na jiné adrese, než by bylo sídlo podnikání. Je nutné tam zřizovat provozovnu?

2) Terária mají značnou spotřebu el. energie, kterou bych si chtěl dát do nákladů (vzhledem k doprovodné prodejní činnosti bych náklady raději odečítal reálné náklady). Terária jsou však v bytě, tedy bych mohl do nákladů dát pouze část vyúčtování za elektriku. Je možné tuto část spočítat na základě příkonu jednotlivých spotřebičů a délky jejich provozu? Byl by takový způsob dostatečným důkazem pro daňovou uznatelnost nákladu?

3) Daňovou evidenci vedu pouze jednu, nebo musím pro každou oblast (chov zvířat; velkoobchod a maloobchod) vést zvlášť?

4) Dále bych se chtěl zeptat na vedení zásob v DE. Vím, že příjem zboží do zásob a prodej dokládám příslušnými doklady. Nicméně když vezmu nějakou věc ze zásob a použiji ji pro účely podnikání (např. vezmu substrát, který prodávám i používám v teráriích, a použiji ho do terária), jakým způsobem to evidovat? Jde o to, že ze se tímto krokem sníží stav zásob, ale protože jsem tu věc použil já, tak nebude existovat prodejní doklad, zároveň se však nejedná o osobní spotřebu (zvířata v teráriu jsou předmětem podnikání).

5) A poslední dotaz se týká nacenění zásob. U kupovaných věcí se jedná o vstupní cenu, jakým způsobem ale nacenit odchovaná zvířata? Napadá mě sečíst náklady, které investuji do chovu těchto zvířat (tzn. substrát, osvětlovací prvky, náklady na elektřinu...) a rozdělit je mezi počet chovanců.

Omlouvám se za obsáhlý dotaz s možná triviálními otázkami :) Děkuji za jakoukoliv případnou radu. :)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:Podnikání - chov zvířat a prodej příslušenství
« Odpověď #1 kdy: Srpen 06, 2020 »

Dobrý den. Vyřiďte si živnost volnou a v jejím rámci ohlaste dva obory, chov zvířat a jejich výcvik a velkoobchod a maloobchod.
1) Pokud na jiné adrese budete pouze chovat zvířata, nebude tam mít přístup veřejnost, tak nemusíte zřizovat provozovnu.
2) Podle mého názoru bude taková způsob prokazování výdajů dostatečný.
3) Daňovou evidenci vedete pouze jednu. V jejím rámci si můžete rozčlenit příjmy a výdaje podle svých potřeb.
4) Zřejmě budete používat skladní karty zásob. V případě spotřeby zásob pro účely podnikání stačí, když k úbytku na skladní kartě připíšete poznámku, na co jste zásoby použil.
5) K ocenění odchovaných zvířat si netroufám se moc vyjadřovat. Přírůstky a příchovky zvířat jsem naposledy viděla počátkem 80. let minulého století a ještě z rychlíku. Ale myslím, že Vámi navrhovaný postup bude dostačující. Stejně je to jenom číslo, které zapíšete do tabulky v daňovém přiznání. Ocenění zásob má vliv na daň z příjmů pouze v případě, že ukončíte či dlouhodobě přerušíte podnikání, nebo změníte způsob uplatňování výdajů (ze skutečných na paušál). V těchto případech byste musel zásoby dodanit, je tedy vhodné, aby ocenění nebylo zbytečně vysoké.
IP zaznamenána
Stran: [1]