Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přijetí nebo poskytnutí služba a identifikovaná osoba k DPH  (Přečteno 2040 krát)

Vašo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,
Nevím si rady ohledně výkladu identifikované osoby k DPH a případně přijetí práce. Sám za sebe bych řekl, že následně popsaný vztah je přijetí, ne poskytnutí služby.

Jedná se o práci pro zahraniční firmu, kterou budu provádět v ČR a zajímá mě, jestli se na mě vztahuje Identifikovaná osoba k DPH.

Jsem OSVČ neplátce DPH. Nyní mám možnost pracovat pro firmu ze Švýcarska (mimo EU) a práce spočívá zjednoduše v tom, že budu na sportovních událostí v ČR sbírat data, která budu reportovat přes internet do Švýcarska. Jednou za měsíc dostanu od švýcarské firmy fakturu, která bude vedena na její sídlo ve Švýcarsku a já budu veden jako zákazník. Platbu obdržím ze Švýcarské firmy v eurech na svůj tuzemský účet. Celkové platby za rok nepřesáhnou hranici 6 000 €.

Zajímalo by mě, jestli bych se musel přihlásit k Identifikované osobě k DPH.

Mockrát Vám děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044

Dobrý večer. Jestliže dostanete zaplaceno, tak budete služby poskytovat. Při poskytování služeb do zemí mimo EU se nemusíte registrovat jako identifikovaná osoba.

IP zaznamenána

Vašo

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Paní Konečná, děkuji Vám moc za vaši odpověď, pokud byste mi pomohla ještě s následující otázkou, byl bych Vám opět vděčen.

Můj kolega řeší podobnou otázku ohledně daní a touto prací, akorát s tím rozdílem, že je zaměstnanec a vůbec nemá ŽL.

Jedná se o stejnou práci a stejnou zahraniční firmu ze Švýcarska. Předpokládám, že na přijetí této službu nepotřebuje vůbec řešit živnost a jednou za měsíc by obdržel sumu v € na jeho klasický bankovní účet. Musí z této sumy odvádět daně? V případě že ano, pak se dočetl, že do 70 000 Kč za rok nemusí platit sociální pojištění, pouze zdravotní. Pokud ale překročí tuto částku, bude muset platit i sociální. Zde je ale problém, jelikož v odměně kterou obdrží budou započítány i jeho náklady hlavně ve formě využití auta a nákupu benzínu, což může dělat až 50 % dané částky. No a dostáváme se k problému, že pokud by např. za rok si vydělal 120 000 Kč a musel odvést zdravotní a sociální pojištění, pak by mu z té sumy moc nezbylo, protože reálně by jeho čistý zisk před zdaněním činil cca. 70 000 Kč. Nastala by pak paradoxní situace, že by musel platit daně z vlastních nákladů.

Nechce se mi věřit, že tento model je reálný, proto je možné mu poradit, jak docílit toho, aby alespoň nemusel platit daň z vlastních nákladů (projetý benzín).

Děkujeme za případnou odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]