Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Identifikovaná osoba  (Přečteno 1104 krát)

eva406

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Identifikovaná osoba
« kdy: Březen 28, 2018 »

Poprosim o nasledujici dotaz:
Jsem OSVČ neplatce dph, doposud jako neidentifikovana osoba
Prodavam a postou zasilam floristicke vyrobky do zemi EU i mimo EU. Objednavky vznikaji prostrednictvim prodejnich portalu, ze kterych Mesicne dostavam faktury za zprostredkovani prodeje ze sr vcetne jejich dph, z nemecka taktez vcetne jejich dph a z anglie bez dph. Na techto jejich fakturach je uvedeno dic sr, de a ie.
Mela bych se stat identifikovanou osobou? A budu platit z neceho dph? Mnou vystavene faktury jsou pro neplatce dph. Pri procitani zakona o dph jsem z toho jaksi zmatena. Moc dekuji za odpoved.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14877
Re:Identifikovaná osoba
« Odpověď #1 kdy: Březen 29, 2018 »

Dobrý večer. Přijímáte služby (zprostředkování) od osoby povinné k dani (prodejního portálu). Místo plnění je v tuzemsku podle § 9 odst. 1 zákona o DPH (podle sídla osoby povinné k dani, která přijímá službu). Podle § 6h/a) zákona o DPH byste se měla stát identifikovanou osobou. DPH byste platila jenom z faktury za zprostředkování prodeje. Pokud nahlásíte prodejním portálům své DIČ, tak Vám budou fakturovat své služby bez DPH.
IP zaznamenána

circlenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Re:Identifikovaná osoba
« Odpověď #2 kdy: Červen 26, 2019 »

Dobrý den,
mohla bych mít k této otázce ještě svoji otázku?

Jako OSVČ prodávám své handmade výrobky prostřednictvím svého českého eshopu i jednoho českého prodejního portálu českým i slovenským zákazníkům.

Jelikož bych ráda využívala reklamu na Facebooku a prodávala i na slovenském portálu, stala jsem se tento měsíc identifikovanou osobou. Není mi však zcela jasné, komu a na jaké faktury uvádět DIČ.

Založila jsem si účet na slovenském Sashe.sk, které mi bude fakturovat jako plátce DPH zprostředkování prodeje. V nastavení pro tuto fakturaci jsem tedy uvedla své DIČ.
Nyní mám první zprostředkovanou objednávku a nevím, zda na fakturu zákazníkovi DIČ také uvádět, nebo fakturovat bez DPH, jako slovenským zákazníkům přímo na mém českém eshopu.

A pokud jsem to správně pochopila, kvůli fakturaci od Sashe.sk a Facebooku nebudu muset podávat souhrné hlášení, ale pouze daňové přiznání, je tomu tak?

Moc děkuji za Váš čas a ochotu.
Hezký den
Lenka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14877
Re:Identifikovaná osoba
« Odpověď #3 kdy: Červenec 02, 2019 »

Dobrý večer. Slovenským zákazníkům fakturujte bez DPH, stejně, jako na svém českém eshopu. Pochopila jste to správně, když přijímáte faktury od Facebooku, nebo od Sashe.sk, tak nebudete podávat souhrnné (ba ani kontrolní) hlášení, ale pouze daňové přiznání.
IP zaznamenána

circlenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Re:Identifikovaná osoba
« Odpověď #4 kdy: Červenec 02, 2019 »

Děkuji moc za Váš čas a ochotu...
IP zaznamenána

Bláža

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 24
Re:Identifikovaná osoba
« Odpověď #5 kdy: Březen 04, 2020 »

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na zvláštní režim EET pro identifikované osoby. Můj FÚ tvrdí, že se nelze přihlásit, protože jsme vedeni jako plátci DPH. Na jiných FÚ kolegyním řekli, že to možné je.
Ohledně limitu 600000 CZK, tak to chápu tak, že se vztahuje pouze na hotovostní platby a ne na platby převodem.
Moc děkuji za odpověď.
Bláža
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14877
Re:Identifikovaná osoba
« Odpověď #6 kdy: Březen 04, 2020 »

Dobrý den. Abyste mohli používat zvláštní režim EET, tak nesmíte být plátci DPH (v ČR). Identifikovaná osoba není plátcem (zákon o DPH rozlišuje mezi plátci a identifikovanými osobami), takže se podle mého názoru můžete přihlásit. 

Limit 600 tis. Kč se vztahuje na evidované tržby. Evidovanými tržbami jsou platby v hotovosti, šekem, směnkou, stravenkou, poukázkou atd. Platby bankovním převodem, kartou, nebo přes platební bránu se neevidují, nejsou tedy evidovanou tržbou a nezapočítávají se do limitu.

IP zaznamenána
Stran: [1]