Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Spolupracující osoba - první rok podnikání a ZP  (Přečteno 3054 krát)

jirka.k

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,
rád bych se zeptal na jednu drobnost.
Jakožto OSVČ chci za rok 2017 uvést jako spolupracující osobu. Chápu to tak, že se na ní bude pohlížet taky jako na OSVČ.
Bude to pro ní tedy první rok "podnikání".
Navíc manželka pobírala v roce 2017 2 měsíce mateřskou a zbylých 10 měsíců rodičovský příspěvek, takže by to pro ní měla být FÚ, ZP i SSZ činnost vedlejší. Zálohy jsme žádné neplatili.

Udělám to tak, by jí vyšel rozdíl příjmů a výdajů 67700,- za rok a tedy nemusela platit (za rok 2017) zálohy na sociální pojištění.

Ale není mi jasné u zdravotního pojištění: v přehledu mají uvedeno "...neplatila povinnost platit zálohy" a důvody a) zaměstnání a b) nemoc OSVČ, což ani jendno nebylo. Znamená to tedy, že měla platit zálohy na ZP? A v jaké výši, když jsem se až teď rozhodl, kolik procent na ní převedu. Nebo jim tam prostě chybí možnost c) "první rok podnikání a ještě navíc vedlejší činnost".

Všude jsem se dočetl, že zálohy (u vedlejší činnosti) se platí až po prvním podaním přehledu. Nebo tam nezaškrtnout ani a) ani b).

A druhý dotaz, neměla to oznámit na FÚ/PSSZ/ZP hned v lednu? To jsme trochu podcenili....

Předem děkuji za komentář


IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:Spolupracující osoba - první rok podnikání a ZP
« Odpověď #1 kdy: Březen 16, 2018 »

Dobrý den, nemůžete počítat "aby jí vyšel rozdíl příjmů a výdajů 67700.."  ale její příjmy jako takové nesmí přesáhnout 68 tisíc... takže příjmy z mateřské dovolené + příjmy jako spolupracující osoba nesmí přesáhnout 68 tisíc... 



Zdr - v tiskopise máte kolonku v roce 2017 pro mne nebyl stanoven minimální vyměřovací základ v měsících - zaškrtnete a) plátcem pojistného byl i stát.
IP zaznamenána

jirka.k

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Re:Spolupracující osoba - první rok podnikání a ZP
« Odpověď #2 kdy: Březen 16, 2018 »

Děkuji za odpověď,

takže do příjmů pro sociálku se počítají včechny daňové základy všech paragrafů na DP? To by znamenalo i příjem od zaměstnavatele (měla v lednu 2017 proplacenou nevyčerpanou dovolenou) a příjmy z pronájmu?
Já jsem podle článku "Sociální pojištění a nízký zisk" na tomto webu dospěl k názoru, že se u sociálky počítá zisk z podnikání, cituji: "...Pokud zisk za rok 2017 vyjde 67.755 Kč nebo nižší, nic doplácet nemusíme...". Z to, co měla od zaměstnavatele, bylo strženo soc.poj.,  z paragrafu 9 se podle mě soc.poj. neplatí, tak jedině ta mateřská to zvýší, jak píšete.

Omlouvám se, snad už je to poslední nejasnost.
Díky.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:Spolupracující osoba - první rok podnikání a ZP
« Odpověď #3 kdy: Březen 16, 2018 »

Já se omlouvám, dívala jsem se na to z pohledu daně z příjmu...
Pro ossz - příjem z podnikání, když daňový základ nepřesáhne onu částku 67755, nebude žena jako osvč vedlejší nic platit na soc poj.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Spolupracující osoba - první rok podnikání a ZP
« Odpověď #4 kdy: Březen 16, 2018 »

Dobrý den. Limit příjmů 68 tis. Kč se vztahuje k možnosti uplatnění slevy na dani na vyživovanou manželku. V tom případě by ale nemohla být Vaší spolupracující osobou. Podrobněji zde:
http://www.jakpodnikat.cz/sleva-na-dani-manzelku.php

Pokud chcete rozdělovat na manželku své příjmy a výdaje (neuplatníte si slevu na vyživovanou manželku) a nechcete, aby platila sociální pojištění, tak rozdělte jenom takové procento příjmů a výdajů, aby rozdíl mezi příjmy a výdaji byl nižší, než 67.756 Kč (platí při celoroční spolupráci).

Podrobněji ke spolupracující osobě zde:
http://www.jakpodnikat.cz/spolupracujici-osoba.php

Podrobněji k OSVČ vedlejší s nízkými zisky zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php

Spolupráci jste měli oznámit na OSSZ a na ZP hned v lednu (do 8 dnů od zahájení spolupráce). Nevím, jak dnes reagují na pozdní oznámení, v minulosti s tím nebývaly problémy.
Na FÚ se spolupráce nemusí hlásit a manželka se nemusí povinně registrovat k dani z příjmů. 
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Spolupracující osoba - první rok podnikání a ZP
« Odpověď #5 kdy: Březen 16, 2018 »

Já se omlouvám, dívala jsem se na to z pohledu daně z příjmu...
Pro ossz - příjem z podnikání, když daňový základ nepřesáhne onu částku 67755, nebude žena jako osvč vedlejší nic platit na soc poj.


A já se omlouvám člence taxi:-) Než jsem dopsala příspěvek, tak jste vše uvedla na pravou míru:-) Přeji hezký víkend.
IP zaznamenána

taxi

  • Sr. Member
  • ****
  • Příspěvků: 363
Re:Spolupracující osoba - první rok podnikání a ZP
« Odpověď #6 kdy: Březen 16, 2018 »

Paní Zdeno, není třeba omluva, jsme diskutující...  8) já obyčejně tuším, jak by to mělo být, a Vy to víte.... 
IP zaznamenána
Stran: [1]