Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podnikání a pronájem nemovitosti  (Přečteno 11763 krát)

Sovová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Podnikání a pronájem nemovitosti
« kdy: Červenec 03, 2014 »

Dobrý den, jsem OSVČ a mám živnostenský list na nákup a prodej. Postavily jsme dům ve kterém podnikám a zároveň pronajímám jednu provozovnu a byty v této nemovitosti. Nemovitost jsem si dala do OM , odepisuji a úroky dávám do provozní režie. V daňovém přiznání ji vedu dle §7. Od příštího roku se snižuje strop na platbu DPH na 750 000,- Kč. Mám možnost přejít s pronájmem na §5, kde by se mi to nepočítalo do podnikání a tudíž ani do výše, kdy je nutné přejít na placení DPH? Pokud je to možné, musím vyřadit nemovitost z OM, ale zajímalo by mi, zda si mohu nemovistost odpisovat a zda si do výdajů z pronájmu mohu dávat i úroky z hypotéky?
Jaké je jiné řešení v případě, že nemohu přejít na §5 a nechci platit DPH? Mohu jeden byt převést na manžela a stále odepisovat celou nemovitost? Je to složité ale předem moc děkuji za vyřešení mého problému. Jitka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Podnikání a pronájem nemovitosti
« Odpověď #1 kdy: Červenec 03, 2014 »

Připravuje se novela zákona o DPH, která by měla zrušit snížení obratu pro povinné plátcovství na 750 tis. Kč, měl by zůstat současný limit 1 mil. Kč.

Pokud vyřadíte nemovitost z obchodního majetku a budete zdaňovat příjmy z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů, tak si i nadále budete moci uplatňovat odpisy nemovitosti a úroky z hypotéky.
IP zaznamenána

Sovová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Podnikání a pronájem nemovitosti
« Odpověď #2 kdy: Červenec 04, 2014 »

Dobrý den, děkuji moc za dobré zprávy. Jen ještě pro doplnění. Když vyřadím nemovitost z OM a azčnu účtovat podle §5 nemusím nikde nic ohlašovat a odpisy na nemovitost uvedu stejně jako úroky z hypotéky ve výdajích na daňovém přiznání z pronájmu? Teď mě mrzí, že jsem to do pronájmu nedala dřív a rovnou to neúčtovala podle §5, ale ptala jsem se účetní a ta říkala, že si tam nebudu moci dát odpisy na nemovitost. Jaký je tedy rozdíl v §9 a v §5 co se týká nemovitosti a jejich účtování? Když to mám podle §9 tak z toho navíc ještě platím sociální a zdravotní a neplyne z toho žádná výhoda? Děkuji moc Vaše poradna je skvělá. Jitka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Podnikání a pronájem nemovitosti
« Odpověď #3 kdy: Červenec 07, 2014 »

Vyřazení nemovitosti z OM nemusíte nikde ohlašovat.
Odpisy nemovitosti i úroky z hypotéky (ale například i opravy a údržbu) budete moci uplatnit pouze v poměrné části, která připadne na příjmy z pronájmu. Za tu část nemovitosti, ve které podnikáte, je nebudete moci uplatnit. Musíte zvážit, zda pro Vás bude vyřazení nemovitosti z OM výhodné. Podle mého názoru zřejmě bude, neboť z příjmů z pronájmu podle § 9 ZDP nebudete muset odvádět zdravotní ani sociální pojištění.
IP zaznamenána

Lenka166

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 46
Podnikání a pronájem nemovitosti
« Odpověď #4 kdy: Listopad 26, 2014 »

Dobrý večer paní Zdeno.
Prosím Vás jaké jsou možnosti, jestli podnikám ve stodole u svého rodinného domu. Plánuji opravu této stodoly pro účely podnikání (výroba) a ráda bych materiál na tuto opravu uplatnila do výdajů. Jsem OSVČ vedoucí DE. Děkuji moc za radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Podnikání a pronájem nemovitosti
« Odpověď #5 kdy: Listopad 26, 2014 »

Dobrý den, paní Lenko. Pokud byste chtěla uplatnit výdaje za materiál v daňových výdajích, tak byste musela zařadit stodolu do obchodního majetku. Předpokládám, že se jedná o samostatnou stavbu.
IP zaznamenána

Markéta9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Podnikání a pronájem nemovitosti
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 08, 2015 »

Dobrý den, je možné aby s.r.o. , které jsem jediným jednatelem mě pronajímala nemovitost? A naopak já jako jednatel mohu své s.r.o. pronajímat ? Velice děkuji. M.
IP zaznamenána

zebra

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Podnikání a pronájem nemovitosti
« Odpověď #7 kdy: Červen 12, 2017 »

Dobrý den. Mám nemovitost v OM firmy a jsem plátce DPH. V patře je byt, který pronajímám  soukromé osobě za nájem bez DPH a energie s DPH a náklady si zaúčtovávám bez DPH.  V přízemí je obchod který chci pronajmout se zařízením a nájemce je neplátce DPH. Jak mám  účtovat nájem, náklady a výdaje ohledně DPH . A podléhá nájem bytu EET? Děkuji za radu
IP zaznamenána
Stran: [1]