SP: pokud si měsíčně vyděláte víc než 2.500,-, tak budete účastna na nemocenském pojištění zaměstnanců a z hlediska SP budete považována za OSVČ vedlejší. Zajděte nebo zavolejte na OSSZ a poraďte se s nimi, zda a v jaké výši máte platit zálohy na pojistné. Zálohy se platí podle posledního přehledu. Jestliže jste v přehledu za rok 2012 vykázala daňový základ, u kterého by OSVČ vedlejší nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění, tak byste mohla přestat platit zálohy. Pokud jste vykázala základ vyšší, tak budete platit zálohy ve výši platné pro OSVČ vedlejší.
ZP: jestliže zaměstnavatel odvede ZP alespoň z minimální mzdy, tak můžete přestat platit zálohy jako OSVČ. Oznamte nástup do zaměstnání své zdravotní pojišťovně.
Doporučuji podepsat prohlášení k dani, aby odměna za DoPČ (v jakékoliv výši) byla zdaněna zálohovou daní, kterou si pak můžete vyúčtovat v daňovém přiznání. U DoPČ ale nepředpokládám příliš vysoký příjem, takže zřejmě žádnou daň nestrhnou, neboť ji pokryje sleva na poplatníka. Po skončení roku si u zaměstnavatele vyžádejte potvrzení o výši zdanitelných příjmů a sražených zálohách a zapište do svého daňového přiznání jako příjem ze závislé činnosti podle § 6 zákona (řádek 31 a následující).
Pokud prohlášení nepodepíšete, bude odměna do 5.000,- Kč měsíčně zdaněna daní podle zvláštní sazby, kterou nelze vyúčtovat, tento příjem se neuvádí v daňovém přiznání. Příjem vyšší než 5.000,- Kč měsíčně bude zdaněn zálohovou daní, budete postupovat stejně, jako při podepsaném prohlášení. Rozdíl je v tom, že určitě bude sražena nějaká daň (bez podepsaného prohlášení zaměstnavatel neuplatní žádné slevy), tuto daň si ale vyúčtujete prostřednictvím svého přiznání a pokud budete mít nízký daňový základ z podnikání, tak se Vám sražená daň nebo alespoň její část vrátí.