Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpočet DPH, výdaje paušálem  (Přečteno 2201 krát)

ranajkus

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Odpočet DPH, výdaje paušálem
« kdy: Leden 12, 2018 »

Prošel jsem si aktuální diskusi na tomto fóru a chtěl bych poprosit o kontrolu, radu, jestli jsem pochopil správně možnosti odpočtu DPH u OSVČ využívající výdajový paušál.

  • výdaje uplatňuji paušálem. Proto mě z pohledu provozu auta v rámci podnikatelské činnosti zajímá hlavně odpočet DPH.
  • platím silniční daň
  • nově jsem se stal plátcem DPH
  • auto používám výlučně pro podnikání

Z diskuse na těchto stránkách mi vychází, jelikož autem dojíždím především za zákazníky, že do odpočtu DPH si mohu dát následující:

  • DPH z pohonných hmot z daňových dokladů (účtenek). Pouze je potřeba vést knihu jízd a sbírat účtenky.
  • DPH z oprav
  • DPH z nákupu věcí spojených s provozem auta - náplně (olej, voda do ostř. ...), gumy atd. Z mytí, úklidu auta.

Obecné rady co jsem vyčetl:
  • v TP není nutné mít IČ, pouze provozovatel se musí schodovat s podnikatelem uplatňujícím odpočet DPH
    jelikož uplatňuji výdajový paušál, tak nemám obchodní majetek a tak auto z pohledu ZDP ani není kam zapsat
  • nutné se vždy registrovat k silniční dani
  • potřeba vést knihu jízd
  • je potřeba dávat pozor na to, jestli je auto využíváno taky pro soukromé účely

V jedné z diskusí jsem taky našel, že je auto potřeba dát do evidence k DPH. Bohužel nevím co to přesně znamená, jelikož v účetním programu mám pouze možnost zaevidovat kartu majetku.

Předem moc děkuji za radu, kontrolu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Re:Odpočet DPH, výdaje paušálem
« Odpověď #1 kdy: Leden 13, 2018 »

Dobrý večer, podle mého názoru jste pochopil všechno správně. Podle § 100/3/b) zákona o DPH je plátce povinen vést v evidenci pro účely DPH přehled obchodního majetku. Formu vedení evidence zákon nestanoví. Chtěla jsem napsat, že přehled OM, tedy i auto, si můžete zapsat třeba tesařskou tužkou na pytlík od rohlíků. Ale papírový pytlík na rohlíky jsem neviděla už asi čtvrt století a tesařskou tužku ještě déle:-) Takže klidně použijte kartu majetku, kterou máte v účetním programu, nebo si udělejte nějaký seznam majetku na list papíru.
IP zaznamenána
Stran: [1]