Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak založit autoškolu  (Přečteno 8109 krát)

Mgr.Oldřich Otava

  • Host
Jak založit autoškolu
« kdy: Září 23, 2008 »

Dobrý den,
těší mě, že existují tyto stránky a jejich prostřednictvím bych rád získal informaci, jak si založit vlastní autoškolu. Mám tyto předpoklady: jsem vyučený automechanik, vlastním řidičské oprávnění skupiny B a C. Mám dlouholetou pedagogickou praxi, jako učitel a trenér. Jsem absolventem FTVS UK Praha, obor tělesná výchova a sport.
Předem děkuji za radu, jak v současné době postupovat.
Oldřich
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Jak založit autoškolu
« Odpověď #1 kdy: Září 29, 2008 »

Provozování autoškoly je živnost vázaná. Požadovaná odborná způsobilost: profesní osvědčení vydané příslušným krajským úřadem a 1 rok praxe v oboru.

Budete potřebovat profesní osvědčení učitele autoškoly, které vydávají krajské odbory dopravy.
Pokud vy sám nesplňujete výše uvedené podmínky odborné způsobilosti, můžete využít institutu odpovědného zástupce podle § 11 živnostenského zákona. V praxi to znamená, že si seženete garanta, který podmínky odborné způsobilosti splňuje a zaručí se za vás.
Prostudujte úplné znění zákona č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel,
zvláště § 21, který kopíruji:
OPRÁVNĚNÍ K PROVÁDĚNÍ VÝUKY A VÝCVIKU
§ 21
(1) Vyučovat jednotlivé předměty, s výjimkou předmětu zdravotnické přípravy, mohou osoby, které jsou držiteli profesního osvědčení. O vydání profesního osvědčení rozhoduje krajský úřad. V profesním osvědčení uvede krajský úřad předměty, které je učitel oprávněn vyučovat. Krajský úřad vede evidenci o vydaných profesních osvědčeních v rozsahu údajů v něm uváděných. Vzor profesního osvědčení stanoví prováděcí předpis.
(2) Držitelem profesního osvědčení může být osoba, která
a) má ukončené střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou, nebo jde-li o učitele výcviku v řízení vozidla nebo výuky praktické údržby vozidla, ukončené střední vzdělání strojního nebo dopravního oboru,
b) dosáhla věku 24 let,
c) se s kladným výsledkem podrobila dopravně psychologickému vyšetření; dopravně psychologické vyšetření provádějí fyzické osoby, které poskytují služby v oboru psychologického poradenství podle zvláštního právního předpisu , nebo právnické osoby, u kterých je dopravně psychologické poradenství předmětem činnosti, (dále jen ?dopravní psycholog?),
d) absolvovala základní školení a zkouškou prokázala znalosti předpisů o provozu na pozemních komunikacích, o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a znalosti ovládání a údržby vozidla, řízení vozidla a zásad bezpečné jízdy vozidla, včetně vozidla konstrukčně přizpůsobeného tělesně postižené osobě; jde-li o výuku předpisů o provozu na pozemních komunikacích a teorii řízení a zásad bezpečné jízdy, musí mít osoba řidičské oprávnění k řízení vozidel té skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění, k jejímuž získání provádí výuku,
e) která nemá soudem nebo správním orgánem uložen trest zákazu řízení motorových vozidel a které v posledních třech letech nebyl takový trest uložen.
(3) Provádět výcvik může osoba, která
a) splňuje podmínky uvedené v odstavci 2 písm. a) až e), a
b) je držitelem řidičského oprávnění skupiny nebo podskupiny řidičských oprávnění, k jehož získání provádí výcvik nejméně tři roky.


Po splnění podmínek a získání živnostenského listu lze požádat o registraci k provozování autoškoly.
IP zaznamenána
Stran: [1]