Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociální, zdravotní, záloha daně?  (Přečteno 2889 krát)

michal.rychly

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Sociální, zdravotní, záloha daně?
« kdy: Listopad 09, 2017 »

Zdravím,

podnikám již nějakou dobu a pochopil jsem, že si musím zhromaždovat faktury, každý měsíc zaplatit za sebe zálohu na sociálním a zdravotním a každý rok podat daňové přiznání.
Jsem podnikatel - OSVČ, neplátce DPH.
Aktuálně to je měsíc, co mám zaměstnance, za něj mám taktéž zaplatit sociální, zdravotní a nějakou zálohu daně na úćet FU (to jsem nepochopil).
Jedná se o IT obor, na hodinu má 108.30 Kč, za říjen odpracoval 104 hodin. Což vychází v hrubém na 11 263.2 Kč.
Jak z této částky vypočíst částky, které budu muset jednotlivě (jemu, OSSZ, VZP) vyplatit?
A co to má být záloha daně za zaměstnance?

(Děti nemá, služební vozidlo taktéž není, invalidní důchod ne a neí držitelem průkazu ZTP. Studium ukončil v září (za září si zaplatil odvody sám).)
(Při zaměstnávání jsem byl vše ohlásit na OSSZ, VZP a FÚ, takže je všude jako zaměstnanec evidován.)
Kontaktoval bych účetní ale aktuálně má dovolenou a nikoho jiného jsem neobjevil.

Děkuji moc za reakci,
Michal


IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Sociální, zdravotní, záloha daně?
« Odpověď #1 kdy: Listopad 09, 2017 »

Dobrý den, předpokládám, že jste uzavřeli pracovní poměr.

Zadejte si potřebné údaje do kalkulátoru zde:
https://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-ciste-mzdy.php?stayform=true

Kalkulačka Vám vypočítá, kolik máte odvést na ZP a SP (kolik strhnete zaměstnanci a kolik přihodíte Vy, jako zaměstnavatel) a také výši zálohy na daň z příjmů. V kalkulátoru si můžete vytvořit výplatnici pro tisk. Předpokládám, že zaměstnanec podepíše prohlášení k dani (pokud není současně zaměstnán ještě u jiného zaměstnavatele, kde už má prohlášení podepsané), takže budete uplatňovat měsíční slevu na dani ve výši 2.070,- Kč. Z výše uvedené mzdy by záloha na daň činila 195,- Kč. Formulář prohlášení poplatníka si můžete stáhnout na stránkách finanční správy:
http://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu?rok=2017&tiskdruh=TDFU&dan=T_WEB02
nebo vyzvednout na FÚ.

Sraženou zálohu pošlete do 20. 11. 2017 na účet svého finančního úřadu s předčíslím 713. Variabilním symbolem bude Vaše rodné číslo, konstantní symbol 1148 (při bezhotovostní platbě).

Do 20. 11. 2017 zaplaťte pojistné na ZP a SP a pošlete přehledy o výši pojistného.
Nezapomeňte se přihlásit k zákonnému pojištění odpovědnosti zaměstnavatele u Kooperativy.
IP zaznamenána
Stran: [1]