Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zaměstnání a OSVČ  (Přečteno 1693 krát)

agnus

  • Host
zaměstnání a OSVČ
« kdy: Září 22, 2008 »

V současnosti pracuji jako zaměstnanec ve školství  na dvou pracovištích a chystám se působit externě i jako jazykový korektor pro jistý časopis na ŽL s cca stotisícovým hrubým příjmem ročně.  Jak v takovém případě budu platit sociální  a zdravotní pojištění?  Protože práci budu vykonávat doma na PC a ke kontaktu používat převážně internet či telefon, mohu si náklady s pořízením PC a pravidelné poplatky za internetové připojení odečíst z daní?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
zaměstnání a OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Září 23, 2008 »

K platbám pojistného zkuste pročíst například diskuzi zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=1334  http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=1286
... a jestli něco nebude jasné, tak se ozvěte:-)

Počítač, telefonní poplatky a poplatky za internet si můžete uplatnit jako výdaj na podnikání. Počítač by se dal uplatnit ve výdajích celý, ale u telefonu a internetového připojení v bytě budete moci uplatnit jen takovou část plateb, u které jste schopen obhájit její souvislost s podnikáním.
Zvažte, zda by se vám spíše nevyplatilo uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Při hrubém příjmu 100 tis. Kč byste uplatnil výdaje ve výši 50 tis. Kč a nemusel byste shromažďovat žádné doklady, ani vést daňovou evidenci a už vůbec byste se nemusel dohadovat při kontrole se správcem daně o daňové uznatelnosti uplatněných výdajů za telefon a internet.
IP zaznamenána
Stran: [1]