Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daň z příjmu  (Přečteno 2885 krát)

Duke

  • Host
Daň z příjmu
« kdy: Září 18, 2008 »

Dobrý den. Jsem absolutní začátečník v podnikání, a tak se na vás obracím s dotazem. Moje situace je taková, že jsem začal dělat pro jednu firmu jako \"externista\". Nemohli mě však vzhledem ke vzdálenosti zaměstnat jako běžného zaměstnance, a tak pro ně dělám na živnostenský list jako jakási \"firma\". Udělám práci, vystavím jim fakturu a dostanu zaplaceno. Je to můj hlavní a jediný příjem.

Rád bych se teď  zeptal, jak je to s daní z příjmu. Pokud jsem to pochopil správně, nemusím vést žádné účetnictví, jestliže chci na konci roku zdaňovat paušálně. Takže stačí uschovávat pouze faktury a výpisy z účtů? Na konci roku pak vypočítat 50% z příjmů a ze zbytku odvést 15% daň a to je vše? Rozumím tomu dobře?

S tím souvisí i můj druhý dotaz, na který jsem zde nikde nenalezl jednoznačnou odpověď. Musím mít nějaký speciální účet, kam budu přijímat platby za odvedenou práci, nebo mohu k těmto účelům využívat svůj osobní účet, kam mi však může přijít i jiný \"příjem\", třeba kdybych někdy něco prodal přes internetový bazar a tak... Stejně tak z tohoto účtu běžně vybírám, převádím peníze při nákupech na internetu atd... Nebude to něčemu vadit - třeba kdyby přišla nějaká kontrola?


Mockrát děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu
« Odpověď #1 kdy: Září 18, 2008 »

Dani z příjmů rozumíte dobře:-)
Nemusíte mít zvláštní účet jen pro podnikání, je možné používat soukromý účet, zvláště u paušalisty, který nepotřebuje prokazovat výdaje. Pokud by však chtěl správce daně vidět výpisy ze soukromého účtu, pak zřejmě proto, že ho budou zajímat i jiné platby. On je rozdíl, zda prodáte přes internetový bazar věc osobní potřeby (jedná se o příjem osvobozený od daně), nebo zda nakupujete zboží, které dále prodáváte, v tom případě se jedná se o nákup a prodej zboží, které se zdaňuje buď jako příjem ze živnosti, nebo jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů v případě, že nemáte na tuto činnost ŽL.
IP zaznamenána

Duke

  • Host
Daň z příjmu
« Odpověď #2 kdy: Září 19, 2008 »

Děkuji za odpověď. Ten účet je klasický osobní. Prakticky jediné příjmy, které my na něj budou chodit, budou za odvedenou práci, které si nechám zaplatit za faktury. Ale evylučuji to, že mi tam občas může přijít i jiný příjem. Například mi doběhne stavební spoření, prodám něco v bazaru atd... Jinak z účtu co platím, tak to jsou ryze jen mé soukromé výdaje - například koupím si na internetu MP4 přehrávač a uhradím ho převodem - atd. Též mi z účtu odcházejí příkazem peníze na zdravotní a sociální pojištění, na různá spoření atd. - zkrátka klasický osobní účet využívaný všemi směry. Takže opravdu není třeba ďruhý účet? Ono tady asi jde jen o to, že s druhým účtem by to bylo přehlednější, že? Ale na co platit dva účty, když by mohl být jen jeden.

Ještě jednou dík.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu
« Odpověď #3 kdy: Září 19, 2008 »

Druhý účet opravdu nemusíte mít, žádný předpis vám to ani nepřikazuje. Je pravda, že pokud máte extra účet pro podnikání, tak máte lepší přehled o svých podnikatelských aktivitách, ale vy jich budete mít tak málo, že by byl zvláštní účet skoro zbytečný. Existují i banky, ve kterých nemusíte platit za vedení účtu, ani jiné poplatky, například mBank, nebo Fio. Já jsem ale hlavně reagovala na slova jiný příjem a internetový bazar, aby náhodou nešlo o příjmy z obchodování, které by měly být zdaněny.
IP zaznamenána

Duke

  • Host
Daň z příjmu
« Odpověď #4 kdy: Září 19, 2008 »

Jasný. Příjmy z podnikání budou akorát ty platby za faktury, jiné \"podnikatelské\" přijmy nemám. Ostatní přijmy, které se mi čas od času mohou připsat na účet se už podnikání vůbec netýkají. Jde mi jen o to, aby pak nebyly nějaké problémy s finančním úřadem, kdyby proběhla nějaká kontrola a já bych musel vysvětlovat i ty nepodnikatelské přijmy. Třeba jak bych jim doložil, že tyhle 3000 jsou za tiskárnu prodanou v internetovém bazaru atd... Rozumíte mi, že? V podstatě prodám-li takovou tiskárnu, tak nemám žádný doklad.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Daň z příjmu
« Odpověď #5 kdy: Září 20, 2008 »

Pravděpodobnost, že by FÚ chtěl  jen tak z dlouhé chvíle zkoumat výpisy z běžného účtu paušalisty, se blíží nule.

Pokud jste náhodou prodal jednu tiskárnu, pak ani nebudete muset nic vysvětlovat, příjem z prodeje movité věci (která nebyla zahrnuta ve vašem obchodním majetku) je podle § 4/1/c) zákona o daních z příjmů osvobozen od daně. Vysvětlovat byste musel například v případě, že zcela nepodnikatelsky prodáváte dvacet tiskáren měsíčně:-))
IP zaznamenána

Duke

  • Host
Daň z příjmu
« Odpověď #6 kdy: Září 20, 2008 »

Ještě jednou vám moc děkuji. Teď už mám ve všem víceméně jasno. Tenhle web je naprosto bezva a vždy se mi zde dostalo odpovědi. Opravdu si toho moc vážím a děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1]