Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: musim platit pojisteni?  (Přečteno 9543 krát)

martasek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
musim platit pojisteni?
« kdy: Leden 09, 2008 »

jsem student a zridila jsem si dva zivnostenske listy, uz jsem registrovala dane z prijmu fyzickych osob a taky dph. musim platit socialni a zdravotni pojisteni, kdyz jsem student? diky za odpovedi
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
musim platit pojisteni?
« Odpověď #1 kdy: Leden 12, 2008 »

U SP a ZP máte povinnost oznámit faktické zahájení činnosti do 8 dnů. Ve formulářích, které budete vyplňovat, uvedete, že jste studentkou. V prvním roce podnikání nemusíte platit zálohy, povinnosti v dalších letech budete mít až podle rozdílu dosažených příjmů a uplatněných výdajů za první rok podnikání. Na SP hned při oznámení o zahájení činnosti doložte potvrzení o studiu, aby vás považovali za OSVČ vedlejší.
Skutečnost, že jste studentka, znamená jen tolik, že za vás platí pojištění TAKÉ stát. Vy po podání přehledu o příjmech a výdajích zaplatíte zdravotní pojištění ze zisku, který vám zůstal z příjmů po odečtení výdajů. Povinné sociální pojištění student platí až tehdy, když překročí určitou hranici zisku, hranice pro rok 2007 je 48 333 Kč.
IP zaznamenána

JanaV

  • Host
musim platit pojisteni?
« Odpověď #2 kdy: Leden 22, 2008 »

Jsem starobní důchodkyně a pracuji na ŽL již několik roků. Za rok 2007 jsem měla čistý příjem pouze 18213,00 Kč. Jsem povinna za rok 2007 platit soc.pojištění?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
musim platit pojisteni?
« Odpověď #3 kdy: Leden 22, 2008 »

Za rok 2007 vám nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ. Pokud jste platila zálohy, tak vám je po podání přehledu OSSZ vrátí (do řádků 27 - 30 přehledu zapište nuly).
IP zaznamenána

jahoo

  • Host
musim platit pojisteni?
« Odpověď #4 kdy: Únor 05, 2008 »

Dobrý den,
když jsem zaměstnaný a při zaměstnání podnikám, musím podávat přehled na ZP a SP? Pokud ano, musím platit zálohy na SP a ZP? Můj příjem z podnikání byl do 20tis.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
musim platit pojisteni?
« Odpověď #5 kdy: Únor 05, 2008 »

Podání přehledů je povinné. Zálohy na ZP platit nemusíte, pouze doplatek pojistnéo za celý rok, jeho výši si vypočítáte v přehledu. Na OSS vám nevznikne povinnost doplatku (jste pod hranicí povinné účasti na pojištění), ani povinnost placení záloh v dalším období.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
musim platit pojisteni?
« Odpověď #6 kdy: Únor 05, 2008 »

... a ještě dodávám k sociálnímu pojištění: vaše příjmy ze zaměstnání musejí v roce 2007 činit alespoň 96 tis. Kč, abyste mohl být považován za OSVČ vedlejší a nemusel platit pojistné, ani zálohy.
IP zaznamenána

Pavel.n

  • Host
musim platit pojisteni?
« Odpověď #7 kdy: Únor 17, 2008 »

Dobrý den,
v loňském roce jsem byl do 30. června zaměstnancem a od února jsem si založil živnost a byl současně OSVČ jako vedlejší činnost. Od 1. července jako hlavní činnost. U zaměstnavatele jsem měl úhrn příjmů 174 744,-.
Z podnikání jsem měl příjmy 246 000,-.  Jako OSVČ jsem si v loňském roce neplatil zálohy na SP.
Je pravda, že v prvním roce jsou OSVČ osvobozeni od placení záloh na SP?
Nebo budu muset pojištění zpětně doplatit?
Díky za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
musim platit pojisteni?
« Odpověď #8 kdy: Únor 17, 2008 »

OSVČ vedlejší nemusí platit zálohy, pokud prokáží dostatečný příjem ze zaměstnání, aby mohly být považovány za vedlejší. Ale záloha je platba předem na nějakou povinnost - na pojistné. Správnou výši pojistného zjistíte až po skončení roku, kdy znáte své příjmy a výdaje, podle kterých si vypočítáte pojistné. Kdo platil zálohy, ten uhradí jen doplatek, nebo vyčíslí přeplatek pojistného. Pokud jste žádné zálohy neplatil (nebyl jste povinen), pak budete pojistné doplácet. Osvobození se vztahuje jen na platby záloh, nikoliv na samotné pojistné. V některých případech ale žádná povinnost platit pojistné nevznikne. Píšete, že jste měl příjmy z podnikání 246 tis. Kč. Pokud jsou to příjmy před odečtením výdajů a výdaje činily alespoň 197.667,- Kč, pak můžete do přehledu zapsat, že činnost byla po celý rok vedlejší a nebudete doplácet nic.
IP zaznamenána

danko

  • Host
musim platit pojisteni?
« Odpověď #9 kdy: Duben 02, 2008 »

Podnikám na vedlejší činnost na ŽL. V roce 2007 převýšil můj zisk nepatrně částku 48334Kč, vznikla mi tedy povinnost zaplatit sociální pojistění ve výši 14,8% ze zisku a dále musím platit zálohy, které mi stát vrátí až příští rok. Za 10let jsem zatím SP neplatil, protože zisk byl vždy menší než stanovený limit. Předpokládal jsem, že asi něco zaplatím, ale netušil jsem, že stačí, abych třeba jen o korunu překročil limit a bude mne to stát minimálně 7154Kč , které musím nyní zaplatit na pojistném plus zálohy každý měsíc na tento rok. Logické by bylo, kdyby se SP platilo pouze z rozdílu, převyšující částku 48334Kč.
   Jaké si z toho mám vzít poučení ? Bedlivě sledovat zisk a pokud by se  blížil k této částce a nebyl předpoklad, že ji výrazně překročí (min. o 14,8%), tak přestat do konce roku podnikat , neboť nejenom, že nic nevydělám, ale budu muset platit ?  Je toto záměr správce pojistného ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
musim platit pojisteni?
« Odpověď #10 kdy: Duben 02, 2008 »

Netuším, jaké jsou záměry správce pojistného, ale ponaučení jste si vzal správné. Pokud byste vykázal rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši 48.333,- Kč, neplatil byste ani korunu, při zisku 48.334,- Kč (hranice pro povinnou účast na důchodovém pojištění) rázem zaplatíte 7.154,- Kč pojistného. V minulých letech šlo alespoň zaplacené pojistné uplatnit jako výdaj na podnikání, ale u letošních plateb už máme prostě smůlu. Hlídejte si zisk, který může letos dosáhnout maximálně 51.743,- Kč. Pokud ale budete přerušovat podnikání, pak pro vás bude důležitý průměrný měsíční zisk, který může činit max. 4.311,90 Kč. Takže je lépe podnikání oficiálně nepřerušovat a ve zbývajícím období roku buď snížit příjmy, nebo zvýšit výdaje.
IP zaznamenána

Alena Medková

  • Host
musim platit pojisteni?
« Odpověď #11 kdy: Duben 19, 2008 »

Dobrý den, jsem 2 roky v domácnosti a platím si sama zdravotní pojištění, známá mi teď oznámila, že si musím platit i soci. pojištění, je to pravda? budu to muset doplatit? já sama žádný příjem kromě výživného nemám. Musím platit obojí ? děkuji za odpověď Medková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
musim platit pojisteni?
« Odpověď #12 kdy: Duben 20, 2008 »

Známá nemá pravdu, povinné je pouze zdravotní pojištění.
IP zaznamenána

Linda

  • Host
musim platit pojisteni?
« Odpověď #13 kdy: Červen 09, 2008 »

Citace: Zdena
Známá nemá pravdu, povinné je pouze zdravotní pojištění.
Pokud si pani neplatí sociální pojištění, dle mého názoru se to odrazí na nižším důchodu. Předpokládám, že v tomto případě sociální pojištění neplatí i stát.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
musim platit pojisteni?
« Odpověď #14 kdy: Červen 10, 2008 »

Za ženu v domácnosti neplatí pojistné stát. Účast na pojištění pro ni není povinná. Žena má pouze možnost být dobrovolně účastna na důchodovém pojištění. V roce 2007 by platila nejnižší měsíční pojistné ve výši 2.688,- Kč, letos již ve výši 2.800,- Kč. Pro srovnání: OSVČ hlavní letos platí minimální měsíční zálohy ve výši 1.596,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]