Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Činnost autorů  (Přečteno 995 krát)

rehurekz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
Činnost autorů
« kdy: Březen 19, 2017 »

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o radu, jak postupovat v případě, že:

FO (vystudovaný Kunsthistorik) je zaměstnanec a mimo svoje zaměstnání občas na základě  Smlouvy o vytvoření a užití díla (podle §46 a násl. autorského zákona č. 121/2000 Sb.) vytvoří nebo poskytne službu (např: autorskou koncepci, kurátorskou koncepci, přepis a překlad textů, dramaturgii a produkční zajištění a další). Tuto činnost však chce dělat bez živnostenského oprávnění (bez IČ) a bez registrace na živnostenském úřadě. Je to tak možné? Jak by měl zdaňovat svoje odměny za honoráře? Jako ostatní příjem, nebo jako příjem z podnikání (činnost autorů) i když není registrovaný jako OSVČ? A měl by povinnost platit sociální a zdravotní pojištění? Předpokládá se, že jeho odměny za honoráře budou cca 60 000 Kč za rok.

Děkuji za odpověď   Zdeněk

IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14832
Re:Činnost autorů
« Odpověď #1 kdy: Březen 19, 2017 »

Dobrý večer. Na činnost, kterou vykonává na základě autorského zákona, nemůže dostat živnostenské oprávnění, ani kdyby je chtěl:-) Podle ustanovení § 3/1/b) živnostenského zákona: využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory NENÍ živností. 

Autorské honoráře bude zdaňovat podle § 7/2/a) zákona o daních z příjmů. Může uplatňovat skutečné výdaje, nebo výdaje ve výši 40% příjmů.

Z pohledu zdravotní pojišťovny a OSSZ je osobou samostatně výdělečně činnou, měl by se tedy zaregistrovat. Uvádíte, že je zaměstnaný. V tom případě nemusí platit zálohy na ZP, pojistné doplatí až po podání přehledu. Pokud uplatní k příjmům 60 tis. Kč výdaje procentem z příjmů, tak zaplatí pojistné 2.430,- Kč. Jestliže bude přihlášený na OSSZ jako OSVČ alespoň 6 měsíců, tak mu při daňovém základu 36 tis. Kč nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění a nebude muset platit žádné pojistné.

IP zaznamenána

rehurekz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
Re:Činnost autorů
« Odpověď #2 kdy: Březen 19, 2017 »

Dobrý večer, moc děkuji.

A prosím ještě o Váš názor, jak by jste řešila situaci, že tento případ nastal v roce 2016 a FO se u pojišťoven dodnes nezaregistrovala.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14832
Re:Činnost autorů
« Odpověď #3 kdy: Březen 20, 2017 »

Pojišťovny jsou na to u autorů určitě zvyklé, takže by neměl být problém se zpětnou registrací. Jestliže má autor nízký autorský honorář, například pouze jednou do roka, tak jej radši nepřizná. Pár korun navíc by jej netrápilo, ale ta byrokracie kolem se mu hrubě nelíbí. Nepamatuji si na případ, že by se na zatajený honorář přišlo. Někdo přizná jenom daň z příjmů a na pojišťovny se vy ..kašle:-)
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
Re:Činnost autorů
« Odpověď #4 kdy: Březen 22, 2017 »

IP zaznamenána
Stran: [1]