Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Povinnost registrace- nákup z Polska  (Přečteno 2939 krát)

keratprot

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Povinnost registrace- nákup z Polska
« kdy: Leden 01, 2017 »

Zdravím všechny uživatele fóra, pokud se tu podobné téma již vyskytlo, tak se omlouvám, prošel jsem skoro všechno a takto specifickou odpověď jsem nenašel. Chtěl bych si založit živnost na nákup-prodej, protože bych chtěl nakupovat věci z Polska a prodávat je zde. Pročetl jsem si zákon o DPH, že jakmile je to nad 326tis od plátce, jsem povinen se registrovat, ovšem jsou zde 2 sktuečnosti, díky kterým se v tom čim dál tim více zamotávám. Šlo by o použité zboží(které podléhá zvláštnímu režimu) a ti, od kterých bych to kupoval nejsou plátci DPH. Normálně bych evidoval za koli kjsem koupil, za kolik jsem prodal, účtenky, doklady všechno. Jde mi o to, že jakmile bych musel platit DPH, tak by se mi to nevyplatilo, tak bych se chtěl zeptat, jestli si mam hlídat ten milion obratu nebo vzhledem k tomu, že to je z EU(ikdyž neplátci a použité zboží) těch 326 tis..Děkuji mnohokrát
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Povinnost registrace- nákup z Polska
« Odpověď #1 kdy: Leden 02, 2017 »

Hlídala bych jenom ten milion. Identifikovanou osobou se stáváte, pokud pořizujete zboží z jiného členského státu, které je předmětem daně, tj. v hodnotě nad 326 tis. Kč za kalendářní rok. Pořízení zboží z JČS je definováno v § 16 ZDPH jako nabytí práva nakládat jako vlastník se zbožím OD OSOBY REGISTROVANÉ K DANI v jiném členském státě. Jestliže budete nakupovat zboží od neplátců, tak podle mého názoru nepůjde o pořízení zboží z JČS.

Než se pustíte do podnikání, tak si ještě prostudujte § 31 živnostenského zákona, kopíruji příslušná ustanovení:
(4) Podnikatel je povinen, jde-li o nákup použitého zboží nebo zboží bez dokladu nabytí, kulturních památek nebo předmětů kulturní hodnoty, přijímání tohoto zboží do zástavy nebo zprostředkování jeho nákupu či přijetí do zástavy, před uzavřením smluvního vztahu identifikovat jeho účastníky podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a předmět smluvního vztahu, vést evidenci o těchto skutečnostech, a to včetně data uzavření tohoto smluvního vztahu. Tato evidence musí být přístupná v provozovně, v níž dochází k identifikaci a kde se toto zboží nachází.
(5) Identifikací předmětu smluvního vztahu se pro účely tohoto zákona rozumí zjištění názvu výrobku, jeho značky a výrobního čísla, jsou-li na výrobku uvedeny, jinak stručný popis výrobku, umožňující jeho dostatečnou identifikaci.
(6) Identifikační údaje odstavců 4 a 5 je podnikatel povinen evidovat a uchovávat po dobu 5 let ode dne uzavření smlouvy.

Živnostenský zákon v aktuálním znění naleznete zde:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-455#cast3

Jestliže budete přijímat peníze v hotovosti nebo platební kartou, tak se začněte připravovat i na EET. Obchod s použitým zbožím spadá do 2. fáze, která vypukne už 1. 3. 2017.
IP zaznamenána

keratprot

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Re:Povinnost registrace- nákup z Polska
« Odpověď #2 kdy: Leden 02, 2017 »

Děkuju mnohokrát za odpověď. Když by ale to prodávání použitého zboží nebylo vedeno vyloženě jako nějaký bazar a jednalo by se o internetový prodej, buď bych někam poslal nebo by si dotyčný přijel, nespadá to do té e-shopové výjimky? Případně jak pan ministr Babiš někde říkal o paušální dani, myslíte, že by byla šance to na toto uplatnit? Upřímně, jestli mam začínat s výdajem 20000, tak to asi ani nebudu začínat.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Re:Povinnost registrace- nákup z Polska
« Odpověď #3 kdy: Leden 02, 2017 »

E-shopová výjimka nebyla schválena, nebo o ní alespoň nevím.

A.B navrhuje, aby pod EET nespadaly online platby přes platební brány. Dále by chtěl vyjmout z EET drobné podnikatele, kteří mají roční příjem max. 250 tis. Kč a požádají o stanovení daně paušální částkou. Návrh této novely zákona o evidenci tržeb snad ještě ani není v poslanecké sněmovně.

O stanovení daně paušální částkou si musíte požádat do konce ledna. Správce daně má čas do 15. května, ale Vy potřebujete vědět, zda FÚ stanovil paušální daň, už 1. března. Tudy cesta také nevede.

EET nepodléhají převody z účtu na účet. Dále platby na dobírku, kdy si necháte platbu od přepravce poslat na účet. Pokud budou pro Vás a pro Vaše zákazníky tyto formy úhrady přijatelné, tak si nemusíte s EET dělat vrásky.

IP zaznamenána
Stran: [1]