Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zamítnutá dobrovolná registrace k dph  (Přečteno 4216 krát)

MaaartyKaaa

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 3
zamítnutá dobrovolná registrace k dph
« kdy: Listopad 15, 2016 »

Nevím co tím sledují, ale zamítli mi registrovat se jako plátce dph. Budu od prosince jako sro nový nájemce restaurace, kterou nyní provozuji jako osvč, takže vím, že stejně do dph spadnu díky obratu poprvním čtvrtletí. Nechci se odvolávat na FU, nemám na to čas. Prosím stanu se plátcem automaticky, když budu vystavovat doklady s dph (§108 odst.1j a 3)? Budu mít potom povinnost podat přiznání k dani (§101 odst.1c)? A budu mít tedy nárok na odpočet jako osoba povinná k dani, i když mi FU odmítl registrovat moje sro? Mohu rovnou vést vše jako bych plátce byl a zahrnout to tedy do prvního přiznání k dani? Nenašel jsem v zákoně žádnou podmínku, kterou bych musel splňovat, abych mohl registrovat sro dobrovolně, myslím, že zde jde FU nad rámec svých zákonných povinností. Navíc jako jediný vlastník sro podnikám a jsem zároveň plátce (kapitálově propojené osoby §5a - i když se v zákoně o tom dál nepíše a nevím proto, jakou to má souvislost s dph, snad že jako skupina bych měl být povinen k dph automaticky? Tak proč mi to zamítli?), dále také jde o jakousi transformaci mé činnosti z osvč do sro, tedy by měla být zachována kontinuita i z hlediska plátcovství dph. Prostě tomu nerozumím. Jak se mohu stát plátcem již teď a ne až po ověření obratu??????? Děkuji M. Kodeda
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15047
Re:zamítnutá dobrovolná registrace k dph
« Odpověď #1 kdy: Listopad 19, 2016 »

Dobrý den. Plátcem se nestanete automaticky. Pokud vystavíte doklady s DPH, tak budete muset podat přiznání a odvést daň, jak uvádíte. Ovšem nebudete mít nárok na odpočet z přijatých plnění, neboť nárok na odpočet může uplatnit pouze plátce.

Na skupinu zapomeňte. Skupinu jednak netvoříte a její registrace také není automatická, také o ní rozhoduje FÚ.

V § 94a zákona o DPH je uvedeno, že můžete podat přihlášku k registraci. Nikde není psáno, že Vás musí finanční úřad okamžitě zaregistrovat. Myslím, že ani neexistuje žádná lhůta pro dobrovolnou registraci. FÚ zřejmě požaduje doložení dalších dokumentů (podnikatelský záměr, smlouva o vedení účtu atd.), pokuste se je předložit.
IP zaznamenána

MaaartyKaaa

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 3
Re:zamítnutá dobrovolná registrace k dph
« Odpověď #2 kdy: Listopad 20, 2016 »

Děkuji za odpověď, tedy dle §108 odst.3 stanu se vydáním dokladu(ů) s povinností zaplatit daň a podat přiznání "daňovým subjektem".
Podle §5 pak nejsem ani plátcem, ani skupinou, ani identifikovanou osobou, jsem tedy "osobou povinnou k dani". A ta není Plátcem dokud nesplní povinné podmínky nebo nedostane dobrovolnou registraci. Na odpočet má nárok pouze Plátce. Takže já mám jen povinnost zaplatit daň, nemám nárok na odpočet. Hmmm.
Ale já chci být plátce, požádal jsem o registraci. Podle jakého ustanovení prosím má FU právo moji registraci nevydat nebo zamítnout? Kde jsou uvedeny jakékoliv podmínky, které pro dobrovolnou registraci musím splnit? Podle čeho má FU právo mé registraci nevyhovět?
Myslím, že zákon mi dává právo registrovat se dobrovolně (§6f) a čistě technicky říká, že plátcem jsem ode následujícího po tom, co to FU vezme na vědomí a oznámí mi to v rozhodnutí o registraci, ale prosím, kde se Finančnímu úřadu dává nějaké právo v této věci nejednat, nekonat, nevzít na vědomí, nerozhodnout, neregistrovat... ? Pokud se někde v zákoně neříká, že musím něco splnit, obávám se, že FU svým nekonáním se staví nad zákon a zneužívá v této věci svého postavení, zneužívá práva rozhodnout a šikanuje zbytečně podnikatele, zdržuje mne od práce, já nemám na zdůvodňování své dobrovolné registrace čas a ani mi to zákon nikde neukládá ! Hlavně potřebuji od počátku, kdy svoji živnost do činnosti sro transformuji, navázat na své plátcovství dph, mám vše nastaveno jako plátce, jen ve výkonu činnosti změním ičo a dič. Neregistrace mi přidělává zbytečně mnoho práce navíc a může mne hlavně dočasně znevýhodnit u mých odběratelů, než na nové ič kvůli obratu se stanu Plátcem za 3 měsíce povinně. To je teda kocourkov.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15047
Re:zamítnutá dobrovolná registrace k dph
« Odpověď #3 kdy: Listopad 24, 2016 »

Finanční úřad se řídí daňovým řádem - http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-280
Podle § 128 DŘ ověřuje údaje, uvedené v žádosti o registraci a může (a také to dělá) vyzvat daňový subjekt k vysvětlení a doložení údajů. 

Má možnost zamítnout registraci, Vy máte možnost se odvolat, nebo podat návrh na obnovu řízení. 

Žádné pevné podmínky pro vydání registrace nejsou zákonem stanoveny, každý finanční úřad může vyžadovat údaje dle svého uvážení. Pročtěte článek zde: http://www.podnikatel.cz/clanky/pripravte-se-ze-vas-financak-pri-dobrovolne-registraci-k-dph-vysvlekne-donaha/

IP zaznamenána
Stran: [1]