Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto na úvěr  (Přečteno 1803 krát)

rehurekz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
Auto na úvěr
« kdy: Říjen 10, 2016 »

Dobrý den,

prosím o radu a upřesnění méno mínění již často zmiňovaného problému.
OSVČ, vede DE, plátce DPH koupila pro podnikání osobní auto na základě smlouvy o úvěru. Součástí smlouvy je zajišťovací převod vl. práva.
Dotaz:
1) nárok na odpočet DPH uplatní v plné výši ze vstupní ceny?

2) auto může začít odpisovat hned? Nebo až po splacení úvěru?

3) může přímo do nákladů dávat cenu PHM dle dokladů od čerpacích stanic? Předpokládám, že v tomto případě bude    
    asi nutno vést knihu jízd, že?

4) může přímo do nákladů dát opravy, servis, náhradní díly, pojistné, parkovné, silniční daň?

5) splátky úvěru do nákladů - ne, úroky - ano?

6) lze použít paušál na dopravu?

Děkuji Zdeněk
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Auto na úvěr
« Odpověď #1 kdy: Říjen 10, 2016 »

Dobrý den.

1) Pokud bude auto používat výhradně pro podnikání, tak uplatní nárok na odpočet v plné výši hned při pořízení (na základě daňového dokladu, nezapomeňte uvést i na ř. 47 přiznání).

2) V souladu s ustanovením § 28 odst. 4 zákona o daních z příjmů může začít odpisovat hned.

3) Do nákladů bude dávat cenu PHM podle dokladů o čerpacích stanic. Měl by vést knihu jízd.

4) Ano.

5) Splátka úvěru je nedaňovým výdajem (cenu auta uplatní v daňových výdajích prostřednictvím odpisů hmotného majetku). Úroky mohou být součástí vstupní ceny, nebo je může uplatnit ve výdajích při úhradě, záleží na rozhodnutí poplatníka.

6) Jestliže je uzavřena smlouva o výpůjčce, tak nelze použít paušální výdaj na dopravu. Paušál lze použít u auta vlastního, nebo v nájmu, nikoliv u auta vypůjčeného.
IP zaznamenána
Stran: [1]