Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Soukromý prodej domény plátcem DPH, mimo podnikání  (Přečteno 1156 krát)

acc745

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,

jsem OSVČ, plátce DPH. Podnikám jako programátor. V živnostenském listu mám několik oborů činnosti, pro prodej domény by se jich několik hodilo.

Nicméně prodejem domén se nezabývám. Mám několik domén soukromě nakoupených které nejsou zahrnuty v podnikání a zakoupil jsem je za soukromé, již zdaněné peníze. Ozval se mi zájemce, soukromá osoba a neplátce DPH, který by rád jednu z mých domén zakoupil pro osobní využití. Pro mě by to byl první a nejspíš na dlouho poslední takový prodej.

Je mi jasné, že pokud mu k tomu vystavím fakturu je to prostě součást podnikání a DPH musím přičíst. Pokud ale nebude faktura a uzavřeme jen kupní smlouvu, můžu to nějak prodat mimo podnikání, tj. bez DPH?

Daň z příjmu je jasná, je to příjem. Transakci zahrnu v daňovém přiznání tak nebo tak.


Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Soukromý prodej domény plátcem DPH, mimo podnikání
« Odpověď #1 kdy: Září 06, 2016 »

Pokud jste doménu nezahrnul do obchodního majetku a jde o ojedinělý prodej, tak ji podle mého názoru můžete prodat mimo podnikání a bez DPH. Fakturu (která nebude obsahovat náležitosti daňového dokladu) sice může vystavit i nepodnikatel, ale raději bych jenom sepsala kupní smlouvu.  

U daně z příjmů jsem také nenašla žádné osvobození. Zdanila bych podle § 10 ZDP jako ostatní příjem. Ve výdajích by bylo možné uplatnit cenu, za kterou jste doménu prokazatelně nabyl.
IP zaznamenána

acc745

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Soukromý prodej domény plátcem DPH, mimo podnikání
« Odpověď #2 kdy: Září 15, 2016 »

Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1]