Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje  (Přečteno 3071 krát)

Marko78

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34

Dobrý den paní Zdeno, moc Vás prosím o ujasnění-mám v tom zmatky a čtu různé názory.
Pořízení auta na úvěr - v úvěrové smlouvě zajišťovací převod práva: Vím, že nemohu uplatnit paušál na dopravu, vím, že mohu odepisovat, ale mám zmatky v uplatnění ostatních nákladů (výdajů):
- opravy
-především PHM, někde se uvádí, že jen ve skutečné výši-dle dokladů, jinde se uvádí, že jen ve výši náhrad a někde, že obojí. a také jestli je v tomto rozdíl mezi PO a FO (která vloží do OM).
- pro účely DPH, předpokládám problém není - kniha jízd, účtenky, že?

Moc děkuji, potřebuji si v tom udělat pořádek.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14828
Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje
« Odpověď #1 kdy: Září 02, 2016 »

Dobrý den,

náklady na opravy lze uplatnit. Vozidlo užíváte, jste jeho ekonomickými vlastníky, takže jste povinni tyto náklady hradit.

Uplatňování nákladů na PHM bylo řešeno na jednání KV KDP dne 18. 2. 2015. Zápis naleznete zde:  http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-prispevky-kv-kdp/Zapis_KV_KDP_2015-02-18.pdf
bod 3.2.

Pro účely DPH podle mého názoru stačí kniha jízd a účtenky.
IP zaznamenána

Marko78

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje
« Odpověď #2 kdy: Září 02, 2016 »

Paní Zdeno, jste moc ochotná. Vím chytrému napověz a hloupého (můj případ)..., tento zápis jsem četla, leč nepochopila. přijde mi tam v textu nelogičnost, snad překlep: Nesouhlas ze závěrem, že ?ekonomický uživatel? - výpůjčitel, který uzavřel smlouvu o výpůjčce, nemůže uplatňovat výdaje (náklady) na pracovní cesty podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. k) bodu 4. ZDP. Přitom závěr navrhovatele právě byl, že může uplatňovat. Ale dále už zase píší, že vypůjčitel nemá v OM, z toho dovozuji, že chtěli napsat nesouhlas s tím, že může uplatňovat...
Prosím Vás tedy ještě jednou, pro blbou-rozumím tomu správně, že jediný možný způsob uplatnění výdajů na PHM je ve výši náhrady? dle účtenek nelze? moc děkuji za váš čas a trpělivost.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14828
Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje
« Odpověď #3 kdy: Září 02, 2016 »

Dobrý den, také jsem si nad tím lámala hlavu. Pochopila jsem to stejně, jako Vy, asi je tam překlep a jediný možný způsob uplatnění výdajů je ve výši náhrady.

Podle vykladu Ing. Machaly zde: http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/dokument/doc-d50898v62491-uplatnovani-vydaju-na-pohonne-hmoty-a-problemy-s-tim-spojene/
by nemusel nastat velký problém, pokud byste uplatnili výdaje podle paragonů. Pro účely náhrady můžete použít vyhláškové ceny, nebo ceny prokázané. Teoreticky by mohl nastat problém v případě, že by správce daně zkoumal, zda množství spotřebovaných PHM odpovídá údajům v TP vozidla. Předpokládá, že se skutečná spotřeba nebude zásadně a dramaticky lišit od spotřeby uvedené v TP.
IP zaznamenána

Marko78

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 34
Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje
« Odpověď #4 kdy: Září 03, 2016 »

Moc děkuji paní Zdeno.
IP zaznamenána

Janaklad

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Re:Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje
« Odpověď #5 kdy: Listopad 17, 2016 »

Dobrý den, měla bych k tomu tématu také otázku, auto máme pořízené na úvěr na IČO firmy. Ve smloluvě máme zajišťovací převod práva.  Majitelem je úvěrová firma, my jsme provozovatel. Jestli jsem vše dobře vyčetla, auto k silniční dani přihlásíme my. V daňové evidenci, vložím auto do obchodního majetku a výdaje tedy mohu uplatňovat pouze skutečnými náklady. Je to tak? Co jsem dočetla, když dám auto do obchodního majetku, nemohu uplatňovat cestovní náhrady. Děkuji za odpověď Jana
IP zaznamenána

paaja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Re:Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje
« Odpověď #6 kdy: Leden 15, 2017 »

Nejdříve filozofická oázka: víte někdo a dokážete logicky vysvětlit, proč je v zákoně u auta na úvěr, ošetřeném zajišťovacím převodem, zakázáno použít paušál?
A můj konkrétní problém: mám auto na úvěr s oním zajišťovacím převodem. Existuje možnost, jak se v tomto případě vyhnout vedení knihy jízd? Například když mám druhé auto v osobním vlastnictví a prohlásím, že je používané pro soukromé účely. Úvěrované auto je výhradně pro podnikání. Stačilo by k tomuto prohlášení doložit jen stav kilometrů na začátku a na konci roku a z nich vypočíst náklady na naftu?
Děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]