Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: Daň z příjmu-Student  (Přečteno 16539 krát)

Prokop

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daň z příjmu-Student
« kdy: Září 17, 2008 »

Bohužel se mi nepodařila najít konkrétní odpověď pokud na stránkách je a já jen zdržuji tak se omlouvám...
Chtěl bych začít podnikat na živnostenský list. Zajímalo by mě kolik si jako student mohu každoročně z výdělku odečíst abych částku ještě nemusel danit. A kolik si mohu vydělat aby za mě sociální a zdravotní pojištění stále odváděla škola, případně od jaké částky už se o to musím začít starat sám. Předem děkuji za odpověď nebo za odkaz na stručný a pochopitelný návod jak na to..:)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #1 kdy: Září 17, 2008 »

V roce 2008 můžete mít příjmy po odečtení výdajů (jakýsi zisk z podnikání) ve výši 165.600,- Kč a vypočtenou daň plně pokryje sleva na poplatníka, takže nebudete platit žádnou daň z příjmů fyzických osob. Pokud byste měl zisk vyšší, tak ještě můžete od vypočtené daně (daň činí 15% ze základu daně) odečítat slevu na vlastní studium 335,- Kč za každý měsíc, ve kterém jste mohl být považován za studenta. Jestliže budete mít příjem z podnikání (hrubý příjem - bez odečtení výdajů) vyšší, než 15 tisíc Kč za rok, tak budete povinen odevzdat na FÚ daňové přiznání a to i v případě, že nebudete muset platit žádnou daň.


Zdravotní pojištění musí platit i student, ale jen z dosaženého výdělku, neboť minimální pojistné za vás odvádí stát. Jako student nemusíte hradit zálohy, pojistné uhradíte až po skončení roku, kdy budete odevzdávat přehled o příjmech a výdajích, ve kterém si spočítáte pojistné, které činí 13,5% z 50% rozdílu příjmů a výdajů (nebo jednodušeji 6,75% z vašeho zisku).

Sociální pojištění byste zaplatil jako OSVČ vedlejší až v případě, že by průměrný rozdíl příjmů a výdajů za 1 měsíc podnikání dosáhl částky 4.312,- Kč. Případné pojistné se pak vypočítá: 29,6%  z 50% rozdílu mezi příjmy a výdaji (nebo 14,8% zisku).

Stručný a pochopitelný návod asi nenajdete, ono je to dost individuální. Jestli vám něco není tak úplně jasné, tak se zeptejte:-)
IP zaznamenána

Petr B.

  • Host
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #2 kdy: Září 18, 2008 »

Rád bych se zeptal na jedno upřesnění, nevím jestli to chápu dobře.. Kdybych jako student vydělal 51 000 ročně tak platím jen zdravotní, to chápu. Kdybych ale vydělal 52000 přehoupnu se přes tu hranici sociálního pojištění. Znamená to že ho budu platit z celého zisku(asi 7500) a ve výsledku mi zbyde 44500?, nebo to budu platit ze zisku který je NAD tou hranicí?(v tomto případě pár korun). Děkuju Petr
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #3 kdy: Září 18, 2008 »

Petře, pošlete svůj zdravý rozum, který vám zcela logicky napovídá, že byste měl platit SP jen z částky, která přesáhne hranici povinné účasti, někam ... třeba na dovolenou. Tady jsme ve spleti složitých právních předpisů o sociálním pojištění, ze kterých někdy vyplyne zcela nelogický závěr. Realita všedního dne je následující (uvažujeme celoroční podnikání):
a) rozdíl příjmů a výdajů za rok 2008 činil 51.743,- Kč.  Tím vám nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění, nezaplatíte tedy ani korunu pojistného a zároveň nebudete povinen hradit v roce 2009 zálohy na pojistné
b) rozdíl příjmů a výdajů za rok 2008 činil 51.744,- Kč. Dosáhl jste rozhodné hranice pro povinnou účast na pojištění a zaplatíte pojistné z CELÉHO rozdílu mezi příjmy a výdaji, tj. 51.744 * 50% * 29,6% = 7.659,- Kč. V roce 2009 pak budete povinně platit zálohy, minimální záloha pro OSVČ vedlejší by se mohla pohybovat kolem 700,- Kč/měs.

Abyste byl dostatečně potrestán za úspěšné podnikání, nebo alespoň za pravdivé vykazování příjmů a výdajů, tak zaplacené pojistné nebudete moci uplatnit jako výdaj na podnikání. Z hlediska daně z příjmů je to stejné, jako kdybyste 7.659,- Kč propil v hospodě, zkrátka rozmařilé utrácení, které zákon o daních z příjmů neuznává jako výdaj na dosažení příjmů.

Páni studenti, také si dejte dobrý pozor, abyste nepřišli o status studenta. Pak byste totiž museli zaplatit zdravotní a sociální pojištění jako OSVČ hlavní za každý měsíc, kdy jste měli na pojišťovnách oznámenou samostatnou výdělečnou činnost. Výše příjmů, ani skutečný výkon činnosti nejsou v tomto případě vůbec důležité, rozhodující je, že jste kdysi oznámili zahájení činnosti. Jako nejlepší možnou sebeobranu vidím včasné oznámení o přerušení činnosti.

Někdo tu volal po jednoduchém návodu, nebo příručce. Obávám se, že nic takového neexistuje. Vše, co jsem výše psala o pojistném, jednoduše nevyčtete ze zákona (ono to z něho sice vyplývá, ale jen nepřímo), ba ani z oficiální příručky pro OSVČ vydané Českou správou sociálního zabezpečení. Na počátku zkrátka musel být někdo, kdo si o pojistné rozbil hubu a kdo před podobným úrazem varoval nás ostatní:-)  Vítejte ve světě živnostenského podnikání.
IP zaznamenána

Prokop

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #4 kdy: Září 18, 2008 »

Tak dekuji za vycerpavajici pomoc... Ne ze bych tomu uplne rozumnel ale alespon mam hrubou predstavu co me ceka...:)
IP zaznamenána

Prokop

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #5 kdy: Září 22, 2008 »

Mel bych jeste jeden dotaz.. zajimalo by me pokud jako tri nezavisly zivnostnici vytvorime jeden produkt. Jestli je mozne aby nam byl rozsfakturovan tremi dily nebo jestli musibyt produkt prodan jako celek?... (jedna se o software)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #6 kdy: Září 23, 2008 »

To záleží jen na dohodě mezi vámi a  odběratelem.
IP zaznamenána

Simona

  • Host
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 11, 2008 »

Dobrý den,

jsem 24 letou studentkou prezenční formy doktorského studia. Univerzita mi měsíčně vyplácí stipendium 7000 Kč. Vedle toho mám pravidelný příjem z dohody o provedení práce, kde uplatňuju slevy na poplatníka a na studenta. Otázek bych měla hned několik:-)

1. Započítávají se stipendia do příjmů, ze kterých se musí odvádět daň?
2. Jak velký může být můj měsíční příjem, aby daň z příjmu byla po započtení všech slev nulová?Je nutné zohlednit i stipendium?
3. Mají rodiče právo uplatňovat daňový odpočet na studenta, pokud pobírám stipendium a zajistím si prací na dohodu i vedlejší příjem? Je pro ně daňová úleva na studenta nějak limitována?
4. Vzniká mi povinnost podat daňové prohlášení na FÚ, když u zaměstnavatele si vydělám částku do 5000 Kč a odvádím pouze srážkovou daň sníženou o slevy na dani?

Mockrát děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 13, 2008 »

1. Ne, stipendia jsou osvobozena od daně z příjmů.
2. 16.000,- Kč
3. Rodiče si na vás mohou uplatnit slevu na dani na vyživované dítě, vaše příjmy nejsou pro účely uplatnění slevy na dani důležité, ani nijak limitované
4. Srážková daň nikdy není snížená o slevy na dani. Příjmy, které byly zdaněny srážkovou daní, se nepřiznávají. Vy ale máte podepsané prohlášení k dani, takže vám bude vypočítána zálohová daň i z příjmů nižších, než 5 tis. Kč.
IP zaznamenána

jinka

  • Host
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #9 kdy: Leden 04, 2009 »

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat ohledně dcery.Studuje vysokou školu a přivydělává si brigádně u dvou zaměstnavatelů.U obou má podepsané prohlášení o dani ze mzdy.U jednoho zaměstnavatele tudíš platí daň ze mzdy.Má žádat sama vyúčtování daně za rok 2008 u finančního úřadu?A jaké dokumenty by popřípadě k tomu potřebovala.
Děkuji předem za odpověď.
IP zaznamenána

Sylva

  • Host
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #10 kdy: Leden 06, 2009 »

Dobry den,

mam dotaz ohledne toho, co dat do danoveho priznani za rok 2008.

Jsem studentka.

1) od 15.1.08 do 20.3.08 jsem mela aktivni zivnostensky list, ale nemela jsem na nej zadny prijem pouze jeden vydaj. Chci se tedy zeptat zda mam do priznani uvest 0,- nebo zda tam mam nejak zohlednovat ztratu asi 5000kc.

2) 1.3 - 20.3.08  jsem pracovala na DPP u jedne firmy - nepodepsala jsem prohlaseni a mela prijem nizsi nez 5000 - mam i toto zohlednovat v priznani?

3) od cervna do rijna jsem pracovala na DPP u jine spolecnosti - podepsala jsem prohlaseni - a mela kazdy mesic prijem nad 5000,- - to predpokladam do priznani uvest musim.

Zaroven se chci zeptat, zda mi bude uplatnena sleva na poplatnika a sleva na studenta?

dekuji moc za Vasi odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #11 kdy: Leden 22, 2009 »

1) Uplatnění výdajů je právo, nikoliv povinnost. Pokud nebyl (a v budoucnu neočekáváte) k tomuto výdaji příjem, pak bych neuplatnila ani výdaj.
2) Příjem byl zdaněn srážkovou daní, která je konečná, tyto příjmy se v daňovém přiznání poplatníka už neuvádějí.
3) Pokud budete podávat daňové přiznání, tak tento příjem uvedete. K tomuto příjmu si uplatníte slevu na poplatníka a na studenta (pokud na ni vůbec dojde).

Jestliže se rozhodnete neuplatnit výdaje na podnikání, nebudete tedy vykazovat ztrátu, pak vůbec nemusíte podávat daňové přiznání. Máte možnost požádat posledního zaměstnavatele (společnost, u které jste pracovala do října) o provedení ročního zúčtování daní a uplatnit slevy u tohoto zaměstnavatele.
IP zaznamenána

modry_klokan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #12 kdy: Duben 08, 2009 »

Dobrý den,

jsem studentka SŠ a pracuji na DPP ve dvou firmách. Chtěla bych se zeptat, jakou výši nesmí má odměna přesáhnout, aby mi zaměstnavatel nestrhl zálohu na daň. A když nemám pravidelně stejný příjem, jestli to na to má nějaký vliv.

Děkuji, T.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #13 kdy: Duben 09, 2009 »

Pokud máte sepsánu dohodu o provedení práce u dvou zaměstnavatelů, smíte, ale jen u jednoho z nich, podepsat prohlášení, aby Vám byla uplatňována měsíční sleva na dani ve výši 2070 a pokud u studenta nebyla přesažena hranice věku 26 roků, i slevu na dani na studenta ve výši 335 měsíčně. Takže prohlášení doporučuji podepsat u toho zaměstnavatele, kde máte vyšší výdělek. U druhého zaměstnavatele Vám daň srážena bude, dle výše příjmů buď srážková či zálohová. U zaměstnavatele, kde podepíšete prohlášení, by jste si mohl vydělat až 16 tisíc, když počítám že uplatníte i slevu na studenta, daň tady činí 2400 - 2070 -335. Do částky 16 tisíc by daň nebyla srážena.    
IP zaznamenána

kukajda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Daň z příjmu-Student
« Odpověď #14 kdy: Duben 21, 2009 »

K příspěvku z 9.4.2009 JANAA: Ta hranice 16 tisíc je myšlen měsíční hrubý výdělek, z toho by daň vyšla 15%, což je 2.400,- a po uplatnění slevy 2.070,- + 335,- na studenta? Takže nulová daň a v případě dohody o provedení práce žádné pojistné (zdrav. ani soc.). Je to tak správně pro zdanění za rok 2009? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3