Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociální, zdravotní a autorský honorář  (Přečteno 1957 krát)

Zuzilda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den, mám otázku. Plánuji na svém blogu prodávat vlastní knížku jako ebook. Jde o umělecké dílo - básně s doprovodným textem. Jinak jsem v současné době zaměstnána na DPP u dvou zaměstnavatelů.

1. Je pravda, že mohu podnikat podle autorského zákona (tj. registrovat se na FÚ a fakturovat na DIČ)? A na konci roku odevzdat daňové přiznání?

2. A teď to hlavní - jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním??? Je pravda, že se musím registrovat na OSSZ i VZP jako OSVČ? Platí se pojistné až při podání přehledu, nebo budu muset platit zálohy?? U VZP jsem v současné době vedena jako OBZP, zvednou se mi tím pak platby? A protože nejsem klas. zaměstnanec, nedosahuji ani na možnost být OSVČ jako vedlejší činnost. Čímž bych nakonec na všech vyšších měsíčních zálohách také mohla zaplatit víc než si prodejem ebooku třeba vydělám :-( Za rok 2015 jsem podávala daňové přiznání (více DPP), byl by příjem dle daňového přiznání pro OSSZ rozhodný, aby mě třeba zařadil do kolonky OSVČ vedlejší s nízkými příjmy a osvobodil mě od záloh??

Moc se v tom nevyznám a v žádných modelových příkladech se nějak nenacházím :-)
Moc děkuji za odpověď,
Zuzka
IP zaznamenána
Stran: [1]