Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3] 4

Autor Téma: Doplatek sociálního a zdravotního pojištění  (Přečteno 35387 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #30 kdy: Březen 31, 2008 »

Podle toho, zda jste povinna platit ZP z minimálního vyměřovacího základu, či nikoliv, a také podle počtu měsíců podnikání.
IP zaznamenána

Jana123

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #31 kdy: Březen 31, 2008 »

Děkuji za odpověď-viz výše-jsem OSVČ na vedlejší činnost při RD. Počet měsíců podnikání je 6. Přiznání jsem podala poprvé. Někde jsem se dočetla, že při zisku do cca 38 000,- by se nemělo doplácet nic-ale po vyplnění prohlášení na VZP mi vyšlo doplatit kolem 1000,- a zálohy cca 200,-.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #32 kdy: Březen 31, 2008 »

Ano, orientační výpočet souhlasí. Povinné pojistné kolem tisícovky a zálohy necelé dvě stovky měsíčně. Zdravotní pojištění se platí ze všech příjmů. Hranice zisku, o které jste četla, platí pro sociální pojištění.
IP zaznamenána

maskova

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #33 kdy: Duben 02, 2008 »

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. V listopadu 2007 jsem ukončila pracovní poměr /trval přes 5 let/ a odjela jsem s manželem do zahraničí, kde nepracuji. Platím si pouze zdravotní pojištění. Nyní můj dotaz. V případě že bych otěhotněla, měla bych nárok na mateřský příspěvek? V případě že ano, kdo by mi ho vyplácel? Pokud by podmínkou bylo, že  musím ke dni porodu být plátcem sociálního pojištění v jaké výši ho platit a kdy začít, tzn. jak dlouho ho platit, případně  pokud to jde  soc. pojištění doplatit? Pokud jsem se svým dotazem na \"nesprávném místě\" prosím alespoň o radu, kam se se svým dotazem obrátit. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #34 kdy: Duben 02, 2008 »

Na peněžitou pomoc v mateřství (nemocenská dávka) nebudete mít nárok. Ode dne porodu lze žádat rodičovský příspěvek, což je dávka státní sociální podpory.
Potřebné informace naleznete zde:
http://www.mpsv.cz/cs/2
IP zaznamenána

Maskova

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #35 kdy: Duben 02, 2008 »

moc Vám děkuji za odpověď. Přeji přijemný zbytek dne.
IP zaznamenána

Zdeněk

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #36 kdy: Duben 18, 2008 »

Jsem důchodce a současně občas jako soudní znalce vypracovávám posudky na ocenění motorových vozidel.V roce 2007 jsem měl mimořádně bohatý rok na vypracovávání posudků a tím pádem jsem zaplatil značně vysokou částku jako daň z příjmu a současně i jako sociální i zdravotní pojištění.
V letošním roce se pro mě zatím situace obrátila k horšímu a můj příjem za znalcké posudky byl doposud minimální.Dle výdělků v roce 2007 však musím platit měsíčně zálohu na zdravovní pojištění ve výši 893,- Kč a zálohu na sociální pojištění ve výši 1.958,- Kč,což pro mě jako pro důchodce,který zatím má minimálním příjem z posudků je značná částka a její zůčtování bude prakticky až za rok.
Můžete mi prosím poradit,jak je možné částku na zálohy soc.a zdravot.pojištění snížit a jakou nejvyšší částku si mohu v roce 2008 maximálně vydělat,abych nemusel platit daň z příjmu a ani sociálmí a zdravotní pojištění ?
Mnohokráte děkuji a přeji hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #37 kdy: Duben 20, 2008 »

V letošním roce můžete zálohy na SP a ZP snížit dvojím způsobem:
a) požádat OSSZ a ZP o snížení záloh. Podmínkou je snížení průměrných příjmů po odpočtu výdajů alespoň o třetinu oproti stejnému období v minulém roce. Zálohy vám sníží vždy jen na 3 měsíce, na další tříměsíční období je třeba podat novou žádost
b) oznámit OSSZ a ZP přerušení výkonu samostatné výdělečné činnosti, v době přerušení nemusíte platit zálohy. Při obnovení činnosti oznámíte znovuzahájení samostatné výdělečné činnosti. Pokud přerušíte na dobu kratší 6 měsíců, pak nemusíte přerušení oznamovat živnostenskému úřadu, jenom pojišťovnám. Přerušení a obnovení můžete klidně střídat třeba po měsíci, podle toho, jaký bude zájem o znalecké posudky.

Daně z příjmů za rok 2008 se nemusíte příliš obávat, základní slevu na poplatníka budou moci uplatnit i důchodci a bude činit 24.840,- Kč, což znamená, že při základu daně 165.600,- Kč ještě nebudete platit daň  (loni jste měl ZD z podnikání cca 158.755,- Kč).
Zdravotní pojištění se platí ze všech příjmů, platbám ZP se nevyhnete.
Sociální pojištění za rok 2008 budete muset zaplatit v případě, že rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji bude 51.743,- Kč a méně - platí za předpokladu, že budete podnikat celý rok. Pokud byste se rozhodl přerušovat podnikání, tak si budete muset pohlídat průměrný měsíční zisk, který by měl být do 4.311,90Kč. Jestli se vejdete do těchto limitů, tak vám za rok 2008 nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění a všechny zálohy vám budou vráceny.
IP zaznamenána

Zdenek

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #38 kdy: Duben 21, 2008 »

Mnohokráte děkuji za vyčerpávající odpověď a přeji hezký a úspěšný den
IP zaznamenána

Miloslav

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #39 kdy: Duben 21, 2008 »

Jsem zaměstnán a mám tedy příjmy ze závislé činnosti. K tomuto jako koníček dělám znalecké posudky od roku 2004, ze kterých mám však
minimální příjem /do 40 000 Kč hrubého/. Sám si dělám daňové přiznání, ale nevěděl jsem, že se musím registrovat a platit zálohu na sociální a zdravotní pojištění. Jinak ze závislé činnosti odvádím cca 85 000,- Kč zdr.a.soc.pojištění  za rok. Budu prosím přesto potrestán za takovéto odvody ?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #40 kdy: Duben 21, 2008 »

Odvody zdravotního a sociálního pojištění, které odeslal zaměstnavatel, se týkaly pouze vašich příjmů ze závislé činnosti. Pokud máte ještě příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, pak máte povinnost odvádět pojistné i z těchto příjmů, výši pojistného si vypočítáváte a odvádíte sám na základě přehledů o příjmech a výdajích OSVČ. Povinná účast na sociálním pojištění vám zřejmě nevznikla, ale zdravotní pojištění se platí i z minimálního příjmu. Pokud zdravotní pojišťovna přijde na to, že provozujete samostatnou výdělečnou činnost (podle mé zkušenosti to nezjistí, dokud jí to sám neoznámíte), pak bude vymáhat pojistné zpětně a navíc může uložit pokutu až 50 tisíc Kč za každý rok, za který jste neodevzdal přehled. U sociálního pojištění jsou také nějaké pokuty za neodevzdání přehledu, je to tuším 20 tis. Kč.
IP zaznamenána

David

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #41 kdy: Květen 13, 2008 »

Dobrý den.Chtěl jsem se zeptat.Založil jsem si živnost,ale teprve dávám dohromady věci,abych firmu mohl rozjet a byl výdělečně činný.Jsem stále zaměstnán u firmy,kde mám dvouměsíční výpovědní lhůtu.Chtěl jsem se zeptat,jestli už musím zaplatit sociální a zdravotní pojištění,nebo stačí se přihlásit až se firma rozjede a začnu vydělávat?Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #42 kdy: Květen 13, 2008 »

Sociální a zdravotní pojištění OSVČ začnete platit až po oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti. Oznámení by mělo být učiněno nejpozději do 8 dnů od skutečného zahájení činnosti. Můžete to načasovat například tak, že k 30. 6. 2008 ukončíte pracovní poměr a od 1. 7. 2008 oznámíte zahájení SVČ.
IP zaznamenána

Jana T.

  • Host
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #43 kdy: Květen 22, 2008 »

Dobrý den,

chtěla bych požádat o radu.

Manžel již několik let neodevzdává daňové přiznání, ZP a SP po něm vymáhal soud, takže to vše nakonec platí až teď, když nás navštívil exekutor a dlužné částky se o několik tisíců navýšily. Včera dostal od VZP výzvu k předložení přehledu za rok 2007, tak bych se chtěla zeptat, zda se dají nějak zpětně vyřídit DP z předchozích let a kolik jich je třeba, nebo je raději \"lepší\" to opět nechat být a počkat, než vše opět dojde k soudu. Je mi jasné, že druhou variantu si vybere pouze chlupák, ale předesílám, že jeho fin. situace není vůbec dobrá, takže asi nemá na výběr.. Sice již spolu nežijeme, ale vzhledem k tomu, že jsme stále manželé a exekuce se týkají i mne, tak bych to chtěla už nějak vyřešit.

Děkuju moc za radu, Jana.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Doplatek sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #44 kdy: Květen 22, 2008 »

Paní Jano, toto je problém, který se nedá vyřešit po internetu. Uvědomte si, prosím, že bez důkladné znalosti konkrétních podmínek může i dobře míněná rada ve výsledném efektu víc ublížit, než prospět.
Například daňová přiznání lze podat za 3 roky zpětně, můžete ale zjistit, že manžel měl v těchto obdobích povinnost zaplatit tzv. minimální daň. Když se k ní přizná, tak už mu ji nikdo neodpáře, když se nepřizná, tak má šanci, že mu ji po zhruba 4 letech už nedoměří. Třeba ani neměl (z důvodu nízkého příjmu) povinnost podat daňové přiznání. Možných variant je mnoho.
Možná by nebylo od věci, kdybyste manželovi - pokud k tomu bude svolný - zaplatila konzultaci u daňového poradce, který by mohl manžela důkladně vyzpovídat a navrhnout nejméně bolestivé řešení.
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3] 4